Województwo lubelskie przygotowuje się do uruchomienia powszechnych punktów szczepień. W naszym regionie będzie ich w sumie 59, w tym 27 powszechnych, czyli takich, które organizują samorządy powiatowe. Punkty te będą obsługiwać wybrane podmioty lecznicze.

Narodowy Fundusz Zdrowia za jedno szczepienie będzie płacił 61 zł. W przypadku powiatów do 50 tysięcy mieszkańców minimalna ilość dziennych szczepień to 200. W przypadku miast powyżej 50 tysięcy, czyli w Lublinie, Zamościu, Chełmie i Białej Podlaskiej, będzie to minimum 500 szczepień dziennie.

– W ten sposób zabezpieczmy szczepienia przy dużej skali dostaw. W ciągu 20 tygodni zaszczepimy wszystkich chętnych – podkreśla wojewoda lubelski Lech Sprawka.

Pilotażowe punkty szczepień zostaną uruchomione w poniedziałek i wtorek. Łącznie będzie ich 16. W Kraśniku punkt szczepień powstał przy współpracy starostwa powiatowego w Kraśniku oraz samorządu i będzie on zlokalizowany w jednej ze szkół. – Pozostałe 26 punktów będzie uruchamiać w miarę pojawiania się dużych dostaw szczepionek, których spodziewamy się w maju – wyjaśnia wojewoda.

Punkt szczepień powstaje na polecenie wojewody. Następnie dany samorząd otrzymuje 5 tysięcy zł na przygotowanie takiego miejsca. Bieżące funkcjonowanie jest finansowe przez NFZ.

Koniec 3 fali?

W czwartek w naszym regionie potwierdzono 882 nowych przypadków koronawirusa. – Tydzień temu mieliśmy ich 1085, a dwa tygodnie temu 1314, czyli jest tendencja spadkowa – uważa Lech Sprawka.

Wskaźnik zachorowań na 100 tysięcy mieszkańców wynosi 40,5. Nasz region jest więc na 4 miejscu od końca w skali kraju. Wyprzedza nas jedynie województwo podlaskie, gdzie wskaźnik ten wynosi 33,5, warmińsko-mazurskie 37,2 i podkarpackie 39,0.

– Jeżeli zejdziemy do wskaźnika 30 zachorowań na 100 tysięcy mieszkańców wtedy będą znoszone obostrzenia w ramach regionalizacji – tłumaczy wojewoda.

W lubelskich szpitalach mamy łącznie 1964 łóżek, w tym zajętych 1544. Wolnych respiratorów jest 104, zajętych 139, a wszystkich 223.

Obecnie (stan na 15 kwietnia, godz. 9:00) w szpitalu tymczasowym w Targach Lublin na oddziale wewnętrznym covidowym przebywa 105 pacjentów. Oddział ten funkcjonuje już w 6 module łóżek. Na oddziale respiratorowym jest 3 pacjentów.

Fot. Dominika Polonis/Archwium

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments