Ostatniej doby w województwie lubelskim potwierdzono 802 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Wskaźnik zakażeń na 10 tys. mieszkańców wynosi w naszym regionie 3,81. Daje to 11 miejsce w skali kraju.

Wojewoda lubelski Lech Sprawka podkreśla, że wyniki testów są wpisywane do systemu EWP przez lekarzy POZ. – Nie jestem winien błędów, jakie popełnia kilkaset osób – wyjaśnia wojewoda w odpowiedzi na jeden z ostatnich artykułów, jaki pojawił się w prasie dotyczący 600 błędnych wyników zakażeń.

Wojewoda zdradził również, że dwa lubelskie DPS-y dostały propozycję wzięcia udziału w badaniach przesiewowych. Szczegóły mamy poznać wkrótce.

Wolne łóżka

W lubelskich szpitalach znajdują się 2084 łóżka zakaźne oraz izolacyjno-obserwacyjne w szpitalach II poziomu dla pacjentów, u których koronawirus jest wiodącą chorobą wymagającą hospitalizacji.

Wojewoda zaznacza, że w naszym regionie liczba osób, które muszą przebywać w szpitalach się stabilizuje. W środę (25 listopada) o godzinie 9 było 1513 pacjentów, w czwartek (26 listopada) było ich już 1494, a w piątek (27 listopada) – 1476.

Lech Sprawka poinformował też, że wstrzymuje rozwinięcie łóżek do pierwotnie planowanych 35% ich zasobu, czyli 2255 tych zakaźnych na II poziomie. Od poniedziałku (30 listopada) będzie on stopniowo zmniejszał liczbę łóżek, ale w bezpieczny sposób, żeby w sytuacji, gdy zmieni się liczba hospitalizowanych mieć pewien zapas. – Zostawimy bezpiecznik 500 łóżek, w tym 200 tych z respiratorami II poziomu – wyjaśnia.

Szpital tymczasowy

Dobiegają już również końca prace w szpitalu tymczasowym w Targach Lublin. Brakuje jedynie jeszcze części elementów wyposażenia medycznego, ale ma to związek z opóźnieniem instalacji zbiorników tlenu, które nie dojechały na czas. Zbiorniki przyjadą do Lublina w poniedziałek (30 listopada), a ich montaż zaplanowano na wtorek (1 grudnia) oraz środę (2 grudnia) i w tym dniu zostaną również napełnione. Następnie przeprowadzane będą próby instalacji tlenowej na obu oddziałach.

Ostatecznie zakończenie prac będzie miało miejsce po 6 grudnia i również wtedy szpital tymczasowy zostanie przejęty przez Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 w Lublinie. Pierwsi pacjenci będą mogli zostać przyjęci w okolicach 10 grudnia.

Pierwszy etap uruchomienia szpitala zakłada, że będzie dostępnych 40 łóżek na oddziale wewnętrznym zakaźnym i 10 łózek respiratorowych. Obecnie, SPSK nr 1 prowadzi rzeczywistą rekrutację (nie są zbierane już deklaracje chęci pracy), żeby zabezpieczyć w odpowiedniej ilości personel dla pierwszych 50 pacjentów.

Przypominamy, że do szpitala będą trafiać najczęściej pacjenci z COVID-19 wymagający hospitalizacji i tacy, dla których można zastosować leczenie antywirusowe, żeby nie dopuścić do ostrej fazy choroby. Po podstawowych badaniach pacjent będzie leczony na terenie targów.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments