W budynku Biblioteki Politechniki Lubelskiej do końca kwietnia można będzie obejrzeć wystawę pt. „Historia przemysłu motoryzacyjnego w Lublinie”. Jej otwarcie odbyło się w środę (20 marca). Oprócz plansz z fotografiami i informacjami, zwiedzający mogą zobaczyć m.in. kilka modeli motocykli wyprodukowanych w sąsiednim Świdniku.

– W jednym miejscu pokażemy historię lubelskiej motoryzacji, której początki sięgają lat 20. i 30. ubiegłego stulecia. Wtedy w Lubelskich Zakładach Mechanicznych Plage i Laśkiewicz montowano nadwozia do ekskluzywnych samochodów osobowych, np. Chrysler, Lancia czy Cord. Następnie przejdziemy do produkcji FSC, FS, Daewoo, Intrall i Fabryki Samochodów Honker. Naszą podróż zakończymy w spółce Ursus – zapowiedziała Dorota Tkaczyk, dyrektor Biblioteki Politechniki Lubelskiej.

Wystawa składa się z 46 plansz, licznych eksponatów w postaci części samochodowych, a wśród nich silnik 4C90 od Lublina czy silnik od Żuka. Amatorzy motocykli z kolei zachwycą się modelami WSK. Eksponaty i pojazdy pochodzą ze zbiorów Państwowego Archiwum w Lublinie, Strefy Historii Miejskiego Ośrodka Kultury w Świdniku, firmy Ursus SA oraz prywatnych kolekcji pasjonatów z Politechniki Lubelskiej.

Wystawę można zwiedzać do 30 kwietnia tuż przy wejściu do „Rdzewiaka”. Jest to już czwarta edycja z cyklu wystaw „Przemysł i zakłady przemysłowe Lublina i Lubelszczyzny”.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments