Turystyka rowerowa staje się coraz bardziej popularna. W naszym województwie znajdziemy wiele tras stworzonych z myślą o miłośnikach dwóch kółek.
Na kilkugodzinną wycieczkę rowerową możemy wybrać się np. do Poleskiego Parku Narodowego, w którym mamy do dyspozycji 5 ścieżek rowerowych:
* Dąb Dominik (2,5-3,5 km),
* Spławy (7,5 km),
* Obóz powstańczy (4 km),
* Perehod (5 km)
* Mietiułka (21 km).
Podróżujemy nimi poprzez najciekawsze miejsca parku: Muzeum w Starym Załuczu czy wieże obserwacyjne, których znajdziemy aż osiem. Dla osób nie posiadających rowerów Poleski Park Narodowy oferuje wypożyczalnię oraz wyznaczone miejsca na ognisko, żeby urozmaicić rowerowy wypad na łono natury.
10 km od Lubartowa natrafimy na Kozłowiecki Park Krajobrazowy słynący z bujnej roślinności i różnych gatunków zwierząt i ptaków. Tam też znajdziemy łącznie około 25 km ścieżek rowerowych wyposażonych w parkingi, wiaty, zbiorniki wodne i wyznaczone miejsca na ognisko.
Około 40-kilkometrową trasą możemy cieszyć się również planując wycieczkę z Lubartowa przez m.in. Kozłówkę i Firlej z uwzględnieniem powrotu w miejsce startu. Wyruszając spod Pałacu Sanguszów przez Nowowdwór, Kozłówkę, Siedliska i Kamionkę dotrzemy nad jezioro Firlej, które możemy objechać promenadą dookoła. Następnie prze Przypisówkę, Trójnię Nową i Lisów wrócimy do Lubartowa.
1Trasa Pięciu Jezior
Dla chętnych zwiedzenia niemal całego pojezierza łęczyńsko-włodawskiego przygotowaliśmy Trasę Pięciu Jezior. Startując znad jeziora Krasne przez miejscowość Krasne Krzywe, jezioro Łukcze dotrzemy do Rogóźna, następnie lasami dojedziemy do jeziora Piaseczno, skąd przez Zagłębocze, a następnie przez Orzechów Stary wrócimy drogą asfaltową do miejscowości Krasne. Około 30-kilometrowa trasa nie jest wymagająca, a dostarczy wielu pięknych widoków i umożliwi odpoczynek przy każdym z jezior.
2Kierunek: Kazimierz Dolny
Bardziej wymagający rowerzyści mogą udać się na wycieczkę Szlakiem Lubin – Nałęczów – Wąwolnica – Kazimierz Dolny, który liczy blisko 72 km i wiedzie przez jedne z najciekawszych i najbardziej znanych miejsc regionu. Poruszając się ścieżką rowerową wzdłuż ul. Andersa, następnie przez Kiepury, Kosmowskiej i Północną do ścieżki przy al. Solidarności przejedziemy przez Dąbrowicę – dawną siedzibę rodu Firlejów do Nałęczowa. Dalej poruszając się przez Rąblów doliną Potoku Witoszyńskiego i Grodarza dotrzemy do nadwiślańskiej perły renesansu – Kazimierza. Trasa prowadzi głównie drogami asfaltowymi lub betonowymi. Znajdziemy tam jednak kilka krótkich odcinków prowadzących przez pola i lasy.
3Dla wytrwałych
Kolejna z bardziej wymagających tras, prowadząca przez zachodnią część Wyżyny Lubelskiej zaczyna się w Kazimierzu Dolnym, a kończy w Kraśniku i liczy 103 km. Przez Kazimierski Park Krajobrazowy, wioskę Męćmierz dotrzemy do miejscowości Dobre, gdzie szlak wkracza w obszar Kotliny Chodelskiej. Dalej wzdłuż wału przeciwpowodziowego Wisły przecina Wrzelowiecki Park Krajobrazowy i prowadząc koło zalewu rekreacyjnego w Kluczowicach prowadzi do Józefowa. Podążając doliną Wyżnicy, przez Bęczyn i Urzędów szlak dochodzi do Kraśnika i tam właśnie rowerzyści mogą zakończyć swoją 100-kilometrową przygodę.
4A może nad morze
Dla czerpiących mocniejsze doznania z rowerowych eskapad został stworzony szlak Green Velo. Wychodząc poza granice województwa lubelskiego umożliwia on zwiedzenie rowerem całej wschodniej Polski – od morza aż po góry. Rozpoczynająca się w Elblągu trasa wiedzie wzdłuż Zalewu Wiślanego prze Frombork do Braniewa. Dalej prowadzi przez Warmię i Mazury w kierunku Suwalszczyzny zahaczając m.in. o Puszczę Augustowską. Na Podlasiu rozpoczyna się kilkusetkilometrowy odcinek szlaku, który prowadzi wzdłuż granic z Białorusią i Ukrainą.
5Parki narodowe
Po drodze rowerzyści z Green Velo natrafią na trzy parki narodowe: Biebrzański, Białowieski i Narwiański, a dalej wyruszą w podróż przez Lubelszczyznę i tereny nadbużańskie z sanktuariami różnych wyznań w: Kosomłotach, Kodniu i Jabłecznej oraz miasta wielu kultur: Chełm i Włodawę. Z województwem lubelskim pożegnają się na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego, gdzie w drodze do Przemyśla znajdują się dwie cerkwie: w Radrużu i Chotyńcu. Następnie Doliną Sanu do Rzeszowa potem przez Łańcut trasa dobiega do rzeki San. Green Velo przemierza Sandomierz, skąd przez pogórza świętokrzyskie prowadzi do Kielc. Końcowy etap szlaku prowadzi przez Gatniki do Sielpi Wielkiej i kończy się w Końskich.
Niemal 580 km trasy prowadzi przez tereny leśne, a 180 km to ścieżki znajdujące się w dolinach rzek. Wybierając trasę Green Velo podróżować będziemy również przez wały przeciwpowodziowe i nieczynne nasypy kolejowe. Trasa pełna jest w atrakcje turystyczne, parki krajobrazowe i obiekty kultury. Jest to jedna z najdłuższych tras rowerowych i liczy łącznie około 2000 km.