Coraz częście wyjeżdżając na wakacje rezygnujemy z zabierania ze sobą aparatu fotograficznego i stawiamy na zdjęcia robione komórką. Przedstawiamy 10 podstawowych zasad fotografowania telefonem komórkowym.

1. Zwróć uwagę na światło

Niezależnie od tego, czy robisz zdjęcie za dnia, czy po ciemku, niezwykle ważne jest, byś znalazł źródło światła i umiał je wykorzystać. Jeżeli fotografujesz w słoneczny dzień, pamiętaj, by nie robić zdjęć pod słońce, bo twarze osób wyjdą zaciemnione, a bardzo często efektem końcowym są czarne sylwetki i białe tło. Ustawiając się tyłem do słońca/źródła światła zwróć uwagę, by twój cień nie był widoczny w kadrze. Dodatkowo, jeśli światło będzie zbyt mocne modele będą mrużyć oczy, przez co wyjdą mało atrakcyjnie.

2. Stabilizacja

Podczas robienia zdjęć kluczową kwestią jest stabilizacja obrazu. Fotografując “z ręki” nie unikniesz rozmazanego obrazu, zwłaszcza przy gorszych warunkach. Prostym rozwiązaniem jest oparcie rąk przy robieniu zdjęcia o coś twardego, wstrzymanie oddechu lub po prostu kupienie statywu. Przenośny statyw nie jest dużym wydatkiem, a stwarza wiele nowych możliwości. Dzięki niemu zrobisz ostre zdjęcia, a przy pomocy funkcji samowyzwalacza nie zabraknie cię na fotografii grupowej.

3. Unikaj wąskich kadrów

Na każdą sytuację, którą chcesz uwiecznić na fotografii spróbuj spojrzeć szerzej. Bardzo często fotografowany obiekt zyskuje, gdy ukaże się go otoczeniu lub pewnym kontekście. Fotografując ludzi zwróć uwagę na tło, jakie ich otacza.

4. Zadbaj o kompozycję

Na temat kompozycji można pisać godzinami i nadal temat nie będzie wyczerpany. Jednak niezależnie od tego czym wykonujemy zdjęcia, zasady kadrowania pozostają niezmienne. Większość aparatów w telefonach ma tryb siatki, który jest niezwykle pomocny. Po włączeniu go na ekranie pojawiają się cztery linie (2 pionowe i 2 poziome), które dzielą ekran na sześć prostokątów. Pamiętajmy, by najważniejszy element zdjęcia (np. Fotografowana osoba) był z prawej strony fotografii (tzw. mocny punkt).

5. Trzymaj poziom (albo pion)

W otaczającej nas przestrzeni mamy bardzo dużo prostych linii. Robiąc zdjęcie zwróć uwagę na horyzonty i wertikale, które cię otaczają. Jeżeli fotografujesz budynek zadbaj, aby ściany lub linie okien były równoległe do krawędzi zdjęcia. Zdjęcie zachodzącego słońca wykadruj tak, aby horyzont był linią poziomą, a nie skośną.

6. Lepiej podejść bliżej niż zoomować

Przy parametrach aparatów często zwracamy uwagę na zoom. W smartfonach również jest taka opcja. Trzeba jednak rozróżnić zoom optyczny od cyfrowego. Niestety telefony operują tylko tym drugim, który nie przyniesie naszej fotografii niczego dobrego. Zoom cyfrowy to nic innego jak przybliżanie i skadrowanie obrazu, a to zawsze wiąże się z utratą jakości. Dlatego o wiele lepiej jest podejść bliżej fotografowanego obiektu i zrobić zdjęcie w pełnej rozdzielczości, niż cyfrowo przybliżać z mniejszą rozdzielczością.

7. Zadbaj o czysty obiektyw

Telefon jest z nami praktycznie przez cały czas, gdy odpoczywamy w domu, podczas podróży, ale także gdy spędzamy czas aktywnie. Nic więc dziwnego, że osiada na nim kurz i brud. Pomyśl o tym przed zrobieniem ważnego zdjęcia i wytrzyj obiektyw miękką szmatką lub kawałkiem ubrania. Uważaj jednak na zamki, guziki i naszywki, które mogą go porysować.

8. Edytuj zdjęcia

Wszyscy profesjonalni fotografowie „poprawiają” swoje zdjęcia. Nawet tak prosta rzecz jak balans kolorów, czy zmiana jasności może całkowicie odmienić fotografię. Nie bój się korzystać z edytorów zdjęć wbudowanych w komórkę lub dostępnych w komputerze. Przed wrzuceniem zdjecia do sieci, sprawdź czy nie trzebo go delikatnie wyretuszować, czy wykadrować.

9. Wykorzystuj różne funkcje aparatu

Zazwyczaj robimy zdjęcia w standardowych ustawieniach, a przecież aparaty w smartfonach mają większe możliwości. Przy fotografowaniu pięknego widoku najlepiej skorzystać z trybu panorama, który pozwala na uchwycenie szerszego kadru.

10. Flesz twoim wrogiem

Wszyscy znamy zdjęcia z zamkniętymi lub świecącymi się na czerwono oczami – nie jest to efekt pożądany. Dlatego jeżeli jest ciemno, a chcesz wykonać wyraźne zdjęcie lepiej jest znaleźć źródło stałego światła, niż pstryknąć ostrym fleszem komuś po oczach. Podejście pod latarnię uliczną, neon witryny sklepowej lub nawet poświęcenie innym telefonem w stronę osób pozujących będzie lepszym rozwiązaniem niż lampa błyskowa.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments