W tym tygodniu nie zabraknie atrakcji dla całych rodzin. Wybierzcie się wspólnie z rodziną na teatralny piknik jednej z lubelskich dzielnic, do Muszli Koncertowej Ogrodu Saskiego lub pod Zamek. Tam czekają na was przeróżne atrakcje, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Zobaczcie nasze cotygodniowe zestawienie lubelskich imprez weekendowych.

Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne

Zespoły z wielu zagranicznych krajów już od niedzieli, 14 lipca, będą koncertować w Muszki Koncertowej Ogrodu Saskiego. Festiwal potrwa do 18 lipca w trzech miastach: Lublinie, Nałęczowie i Włodawie.

Widzowie będą mogli obejrzeć zespoły z Bośni i Hercegowiny, Estonii, Gruzji, Macedonii Północnej, Rosji (Kałmucja), Turcji, Ukrainy i Włoch. Artyści zachwycą nas ludowymi tańcami i pieśniami oraz kolorowymi strojami wpisującymi się w kulturę reprezentowanego kraju. Zobaczcie szczegółowy program występów.

Smaki lata na Ryneczku Lubelskim

Wydarzenie przeznaczone dla miłośników świeżych owoców i warzyw prosto z krzaka. Regionalne specjały i produkty od sprawdzonych lubelskich dostawców dostaniecie w weekend 13 i 14 lipca na Placu Zamkowym. To już czwarta odsłona lubelskiego Ryneczku. Świeże produkty dostaniemy to od godziny 10 do 18.

Teatralny piknik dzielnicowy

Scena teatralna, świeże powietrze i wiele innych atrakcji – w najbliższą sobotę (13 lipca) piknik odbędzie się na LSM w wąwozie przy Szkole Podstawowej nr 22. Artyści przedstawią spektakle, w których najmłodsi będą mogli wziąć aktywny udział. Pierwszy z nich pt. „Latamy” oparty jest na specyficznym odczuwaniu przestrzeni, zabawach kinezjologicznych i zabawie przy puszczaniu latawców. Piknik rozpocznie się o godz. 12.

Festiwal Pierogów Świata

Japońskie, hiszpańskie oraz meksykańskie, jak i tradycyjne po lubelsku – te wszystkie rodzaje pierogów będziecie mogli spróbować podczas Festiwalu Pierogów Świata, który w klubie Radość odbędzie się w sobotę i niedzielę (13 i 14 lipca).

Na festiwalu zaprezentują się wystawcy z różnych stron świata. Spróbujecie tradycyjnych, domowych polskich pierogów z sezonowymi farszami, indyjskich samos, chińskich baobao, tybetańskich momo, włoskich calzone i gruzińskich chinkali. Będą pierogi duże i małe, polskie, hiszpańskie, japońskie, tybetańskie czy hinduskie.

Chustopiknik

W niedzielę, 14 lipca, o godzinie 11 na Błoniach pod Zamkiem odbędzie się ChustoPiknik, impreza, na której nie zabraknie animacji dla dzieci ani atrakcji dla ich rodziców. Panie będą miały okazję spotkać się z doradcami, który posłużą pomocą i rada w wiązaniu chust, w których mogą nosić swoje dzieci.

Organizatorzy zapraszają wszystkie mamy, które znają już lub właśnie chcą poznać sztukę wiązania chust, dzięki której bliskość mamy z dzieckiem jest jeszcze większa. Zawsze możemy nosić nasze dzieciątko przy sercu. Noszący ojcowie są mile widziani.

Charytatywny bieg dla Wiktorii

Bieg dla Wiktorii, maraton zumby i festyn – to wszystko będzie składać się na charytatywne wydarzenie nad Zalewem Zemborzyckim dla dziewczynki, której grozi amputacja nogi. Początek imprezy 14 lipca o godzinie 10.

Cały dochód z wydarzenia zostanie przeznaczony na leczenie i rehabilitację Wiktorii. W biegu macie możliwość wzięcia udziału na trzech różnych dystansach 12 km, 5 km i 600 metrów (bieg dla dzieci).

Parkrun

W sobotę (13 lipca) o godzinie 9 rozpocznie się biegowe wydarzenie, w którym każdy z nas może wziąć udział. W Ogrodzie Saskim będziemy mieli teraz okazję zmierzyć się z dystansem 5 kilometrów i sprawdzić swój czas na takiej trasie. Możemy pobiec bezpłatnie, wystarczy wcześniejsza rejestracja.

Kino Perła

Plenerowe Kino Perła zaprasza na seanse pod gołym niebem. Seanse rozpoczynają się zawsze po zachodzie słońca. W piątek (12 lipca) obejrzymy Dzikie historie, w sobotę (13 lipca) polski film Kingsajz, a w niedzielę (14 lipca) Siedmiu psychopatów. Seanse trwają do końca sierpnia od środy do niedzieli.

Unia Lubelska Kobieca

W sobotę (13 lipca) odbędzie się spacer herstoryczny śladami kobiet Unii Lubelskiej, podczas którego usłyszycie o niezwykłościach, których dokonały kobiety, o tajemnicach i symbolach utrwalonych na lubelskich płaskorzeźbach oraz w zakamarkach kościołów.

Punktem wyjścia do tematu spaceru jest obraz Jana Matejki “Unia lubelska”, który przechowywany jest w Muzeum Lubelskim na Zamku. Na obrazie uwieczniono szereg znanych postaci zaangażowanych w relacje Polski i Litwy za czasów ostatnich Jagiellonów, a w konsekwencji także w proces negocjacji Unii. Jednak historii obu krajów nie tworzyli sami mężczyźni.

Spacer rozpocznie się pod Zamkiem Lubelskim o godzinie 15, skąd ruszy w kierunku Placu Litewskiego.

Kino Centrum Kultury

Kino Centrum Kultury zaprasza na cykl letnich seansów, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. To różnorodne filmy, skierowane do osób w każdym wieku, ciekawych świata, ceniących ambitne propozycje, które pragną być na bieżąco z filmowymi nowościami. Równocześnie Kino Centrum Kultury podąża za trendami – tworzy cykle odpowiadające na konkretne zainteresowania.

W sobotę (13 lipca) o godzinie 19 na ekranie zobaczymy „Midsommar. W biały dzień”. Film opowiada o młodej parze, która w czasie wakacji odwiedza odizolowaną od świata szwedzką wioskę. Wkrótce dowiaduje się o ekscentrycznych miejscowych tradycjach.

 

Fontanna multimedialna

Wyjątkowe pokazy na świeżym powietrzu z wykorzystaniem kolorowych laserów w ciekawej oprawie muzycznej. To wszystko czeka na nas na placu Litewskim, gdzie w trakcie wakacji odbywają się pokazy fontanny multimedialnej. Wszystkie rozpoczynają się o godz. 21.30. W piątek (12 lipca) zobaczymy pokaz Unia Narodów i Wydarzenia Kulturalne, a w sobotę (13 lipca) Unię Narodów i Anioły Lubelskie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments