Trwają prace przy budowie szpitala tymczasowego na Targach Lublin, kompletowany jest personel medyczny, a także powstają dwa hotele dla medyka. Znany jest już również schemat opieki nad pacjentami zakażonymi koronawirusem.

Opieka nad pacjentami

Wojewoda lubelski Lech Sprawka przedstawił 5 etapów opieki nad pacjentami chorymi na koronawirusa. Etap pierwszy to uzyskanie wyniku dodatniego testu u pacjenta, który nie ma objawów lub jest skąpoobjawowy. Wtedy jest on kierowany do izolatorium lub do izolacji w warunkach domowych.

Drugi etap to pacjent wymagający hospitalizacji lecz taki, który nie ma jeszcze nasilonych objawów. Wymaga on hospitalizacji, by objawy się nie nasiliły i przebywa na oddziałach covidowych wewnętrznych w szpitalach, które na potrzeby epidemii zostały przekształcone na szpitale II poziomu, lecz nigdy zakaźne nie były. Głównym celem drugiego etapu jest odciążenie szpitalu poziomu III.

Trzeci etap to pacjenci przebywający w szpitalach poziomu III, którzy wymagają leczenia osoczem ozdrowieńców. Natomiast czwarty etap to doleczenie, czyli pacjent przebywa nadal w szpitalu, bo wymaga opieki medycznej, lecz może już opuścić szpital III poziomu.

Ostatnim, piątym etapem jest terapia pacjenta postcovidowego. Dotyczy to pacjentów, którzy nie są już zakażeni, ale mają powikłania po chorobie, które wymagają dalszej hospitalizacji. Wtedy pacjenci zostają przekierowywani na oddziału I poziomu.

Szpital tymczasowy

W szpitalu tymczasowym w Targach Lublin powstają dwa oddziały. Pierwszy z nich będzie to covidowy oddział wewnętrzny i będzie liczył 400 łóżek. Drugi to ten respiratorowy, na którym będzie 80 miejsc.

Głównym zadaniem covidowego oddziału wewnętrznego są świadczenia na rzecz pacjentów, którzy potrzebują hospitalizacji, by ich stan nie stał się bardziej poważny oraz doleczenie. Natomiast celem oddziału respiratorowego jest respiroterapia.

Uruchomienie szpitala planowane jest na przełomie listopada i grudnia. – Chcemy, aby ten szpital non stop funkcjonował i stanowił bufor w sytuacji, gdyby był gwałtowny wzrost zakażeń. Jeśli liczba zakażeń będzie spadać to chcemy, aby ze szpitali I poziomu przejmować pacjentów do szpitala tymczasowego, by odblokowywać oddziały przekształcone w tych szpitalach na covidowskie. Wtedy będzie możliwość leczenia innych pacjentów – podkreśla Lech Sprawka, wojewoda lubelski.

– Prace w Targach Lublin idą zgodnie z harmonogramem i są prowadzone równolegle na obu halach. Obecnie na ukończeniu są przygotowania stref czystych, brudnych oraz pomieszczeń dla pracowników. Na obu halach stoją już kontenery sanitarne – mówi Magdalena Czarkowska z Instytutu Medycyny Wsi.

Dodatkowo w halach został już wylany fundament pod zbiorniki z tlenem. Tworzone są również brudowniki oraz działy farmacji. W przyszłym tygodniu szpital otrzyma również zamówiony z agencji rezerw materiałowych sprzęt. Trwają też prace nad budową łącznika i izby przyjęć. Wzmacniane jest również ogrodzenie i główna droga, a na targi będą mogły przyjeżdżać jedynie służby, które wcześniej zostaną wylegitymowane. W poniedziałek (23 listopada) zakończy się montaż instalacji tlenowej.

Świadczenia będą finansowane z Narodowego Funduszu Zdrowia i obejmują one dwie składowe. Pierwszą jest opłata za gotowość i wynosi 800 zł za jedno łóżko na dobę (na targach mamy 400 łóżek łóżek) oraz 3777 zł za jedną dobę w przypadku łóżka z respiratorem. Medycy będą zatrudniani między innymi poprzez przekierowanie ich z innego szpitala do szpitala tymczasowego.

Wojewoda zaznaczył również, że powstają dwa hotele dla medyka. W Lublinie ich funkcję będzie pełnił Hotel Victoria oraz Hotel Arche.

Rekrutacja personelu

W dalszym ciągu trwa rekrutacja personelu medycznego. Obecnie, do pracy zgłosiło się ponad 300 chętnych, w tym 30 lekarzy, 80 pielęgniarek, 50 ratowników medycznych i około 100 osób z innych zawodów medycznych, na przykład fizjoterapeutów. To jednak wciąż za mało, bo do pracy potrzeba między innymi 136 lekarzy, 130 ratowników medycznych i ponad 230 pielęgniarek.

Fot. Dominika Polonis/Archwium

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments