Między 26 a 28 maja wszystkie osoby ciekawe literatury będą miały okazję wziąć udział w Lubelskiej Scenie Poetyckiej. Poza czytaniami będzie koncert, turniej, a nawet eliminacje do ogólnopolskich mistrzostw slamu poetyckiego.

Lubelska Scena Poetycka to trzydniowy festiwal literacki, na którym można posłuchać współczesnych wierszy i tekstów poetyckich mówionych, czytanych, a czasem rapowanych czy melorecytowanych. To także okazja dla tych, którzy chcą po raz pierwszy wziąć udział w Turnieju Jednego Wiersza lub wystąpić na slamie, zaprezentować swoją twórczość przed publicznością lub po prostu pomóc wybrać najciekawsze utwory i literackie osobowości.

– Wspólnie poszukamy wierszy o rzeczach ważnych i aktualnych: o człowieku, planecie, na której przyszło nam żyć, o języku, którym próbujemy ten świat zrozumieć lub zmienić na lepszy. O naszych radościach, wątpliwościach i lękach, o tym co dla nas ważne i o tym, co uważamy za słuszne – mówi Magdalena Krasuska, organizator LSP z Fundacji Heuresis.

Przez trzy dni miłośnicy i miłośniczki literatury będą spotykać się na Patio Muzeum Józefa Czechowicza o godzinie 17:00 na czytaniach, spotkaniach i rozmowach z zaproszonymi gośćmi, a każdy wieczór kończy inne wydarzenie.

W czwartek (motyw przewodni: młoda scena) odbędzie się Turniej Jednego Wiersza, na którym osoby zaczynające swoją przygodę z pisaniem będą mogły przeczytać swój jeden, wybrany tekst przed jury i publicznością. Czy odkryjemy tego dnia nowe, ciekawe dykcje? Z pewnością, bo wymogiem jest, by artysta lub artystka byli przed poetyckim debiutem książkowym.

W piątek (scena lubelska) czeka nas koncert lubelskich muzyków, którym jest po drodze z literaturą: będzie to duet dobrze znanej wokalistki i autorki tekstów Moniki Kowalczyk oraz wokalisty Jana Wąsaka (występującego w składzie Pasażer). Wcześniej swoje wiersze będą czytali między innymi poeci z Lublina.

W sobotę (scena otwarta) festiwal zamknie slam poetycki, który będzie jednocześnie eliminacjami do Szóstych Ogólnopolskich Mistrzostw Slamu Poetyckiego. W ten sposób LSP staje się częścią ogólnopolskiego boomu slamów, czyli rodzaju turniejów literatury mówionej, na których występ i umiejętność zbudowania więzi z publicznością jest równie ważna, co przygotowany tekst. Już w tej chwili swoją wizytę w Lublinie zapowiadają z tej okazji slamerzy z innych miast. Zwycięzcę czy zwyciężczynię wyłonią wyłącznie głosy publiczności.

– Muzeum Józefa Czechowicza od samego początku swojego istnienia związane jest z poezją. Od ponad pięćdziesięciu lat odbywają się tutaj spotkania autorskie, warsztaty oraz inne wydarzenia związane z literaturą, dlatego niezmiernie cieszymy się, że będziemy mieli okazję gościć uczestników tak wspaniale zapowiadającego się festiwalu – zaznacza Aleksander Wójtowicz, dyrektor Muzeum Józefa Czechowicza.

Program

Czwartek (26 maja)

Godz. 17:00 Spotkanie z Anną Adamowicz, prowadzenie: Sara Akram, spotkanie tłumaczone na PJM, tłumaczka: Ewelina Lachowska

Godz. 18:30 Spotkanie z Małgorzatą Lebdą, prowadzenie: Aleksander Wójtowicz

Godz. 20:00 Turniej Jednego Wiersza, prowadzenie: Katarzyna Kozak i Joanna Jastrzębska

Piątek (27 maja)

Godz. 17:00 Spotkanie z Patrycją Sikorą, prowadzenie: Aleksandra Kanar

Godz. 18:30 Poeci i poetki Lublina, Sara Akram, Kamil Brewiński, Ewa Frączek, Jagoda Graboś, Grzegorz Jędrek, Rafał Rutkowski

Godz. 20:00 Koncert: Monika Kowalczyk & Jan Wąsak

Sobota (28 maja)

Godz. 17:00 Poetki na czasy zarazy: spotkanie z Anetą Kamińską i Bartoszem Wójcikiem, prowadzenie: Magdalena Krasuska

Godz. 18:30 Spotkanie z Iją Kiwą, prowadzenie: Aneta Kamińska

Godz. 20:00 Slam Poetycki / Eliminacje do Ogólnopolskich Mistrzostw Slamu, prowadzenie: Maciek Tuora i Grzesiek Jędrek, miejsce: Cafe Lulu, ul. Rynek 2 (wejście od ul. Olejna 5)

Fot. Dominika Polonis/Archiwum

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments