Kayah, Wojciech Waglewski i Alona Szostak – takie gwiazdy usłyszymy podczas 2. edycji Lubliner Festival w Lublinie. Od wtorku (3 sierpnia) do niedzieli (8 sierpnia) w przestrzeni miasta będziemy poznawać kulturę żydowską poprzez koncerty, warsztaty i spotkania.

– Lubliner ma szansę na stałe zagościć w Lublinie. Od lat staramy się przypominać obecność Żydów w Lublinie na naszych ziemiach. Ta obecność jest prawie tak długa jak nasze miasto. Historycy twierdzą, że już niespełna 20 lat po tym, jak Lublin otrzymał prawa miejskie pojawili się w Lublinie pierwsi Żydzi – mówi Michał Karapuda, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Lublin.

Lubliner Festival – Festiwal Kultury Żydowskiej łączy w sobie tradycję z nowoczesnymi środkami wyrazu, dzięki którym będziemy mogli poznać w ciekawy sposób lubelską historię Żydów. Główną osią festiwalu jest muzyka, która łączy pokolenia i poprzez którą uczymy się o zwyczajach i tradycjach żydowskich. To właśnie dlatego w programie tegorocznej edycji nie zabraknie muzyki klezmerskiej, etno, alternatywnej i chasydzkiej.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Zapisy na warsztaty oraz zwiedzanie:

Na wszystkie warsztaty i zwiedzanie obowiązują zapisy.

Ilość miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
Zapisy ruszają 26 lipca w kasie Centrum Kultury oraz pod adresem kasa@ck.lublin.pl.

Bezpłatne wejściówki:

Obowiązują na koncerty: Milo Ensemble & Wojciech Waglewski, Boom Pam oraz Kayah & Transoriental Orchestra.
Rezerwacja wejściówek rusza 26 lipca w kasie Centrum Kultury oraz pod adresem kasa@ck.lublin.pl.
Jedna osoba może zarezerwować max. 4 wejściówki.
kasa czynna: pn-pt., godz. 12:00-18:00
tel. 81 466 61 40, e-mail: kasa@ck.lublin.pl

Program

3 sierpnia (wtorek)
godz. 11:00 – Pamiętamy – zwiedzanie muzeum oraz ceremonia upamiętnienia ofiar byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego na Majdanku / wstęp wolny
godz. 15:00 – Zapytaj rabina – spotkanie z Naczelnym Rabinem Polski Michaelem Schudrichem / wstęp wolny
godz. 19:00 – Kantor Nachman: Shir Haamalot – uroczyste otwarcie festiwalu / wstęp tylko na zaproszenia (Jesziwa)

4 sierpnia (środa)
godz. 12:00 – Lubliner cymes – warsztaty kulinarne / wstęp wolny / zapisy (Mandragora)
godz. 15:00 – Symbole żydowskie w wycinance – warsztaty wycinanki żydowskiej / wstęp wolny / zapisy (Jesziwa)
godz. 17:00 – Filary judaizmu – wykład Stanisława Krajewskiego / wstęp wolny (Jesziwa)
godz. 19:00 – Zofia i Czesława Rajfer: Szalom Jeruszalaim, Szalom Lublin – recital / wstęp wolny (Centrum Kultury w Lublinie)

5 sierpnia (czwartek)
godz. 12:00 – Lubliner cymes – warsztaty kulinarne dla dzieci / wstęp wolny / zapisy (Mandragora)
godz. 12:00 – Zwiedzanie żydowskiego Lublina melexem / wstęp wolny / zapisy (Plac Zamkowy)
godz. 16:00 – Lubliner zing – warsztaty piosenki żydowskiej / wstęp wolny / zapisy (Centrum Kultury w Lublinie)
godz. 17:00 – Lubliner tanc – warsztaty taneczne / wstęp wolny / zapisy (Centrum Kultury w Lublinie)
godz. 17:00 – Ten Lublin… – projekcja i spotkanie z reżyserem filmu Andrzejem Titkowem / wstęp wolny (Brama Grodzka)
godz. 19:00 – Moniek Przepiórko i inni – program muzyczno-kabaretowy aktorów Teatru Żydowskiego w Warszawie / wstęp wolny (Centrum Kultury w Lublinie)
godz. 20:00 – Brama Talks: A Bittersweet Discovery and The Voice of the Silence Project – webinar Ośrodka „Brama Grodzka-Teatr NN” / online

6 sierpnia (piątek)
godz. 12:00 – Zwiedzanie starego cmentarza żydowskiego / wstęp wolny (Kalinowszczyzna cmentarz)
godz. 15:00 – Zwiedzanie żydowskiego Lublina melexem / wstęp wolny / zapisy (plac Zamkowy)
godz. 15:00 – Warsztaty samoobrony dla kobiet / wstęp wolny / zapisy (Centrum Kultury w Lublinie)
godz. 16:00 – Noc szlakiem synagog – warsztaty dla dzieci / wstęp wolny / zapisy (Hotel Ilan)
godz. 17:00 – Parasolnik z Lublina – koncert / wstęp wolny (Hotel Ilan)
godz. 17:00 – Lubliner tanc – warsztaty taneczne / wstęp wolny / zapisy (Centrum Kultury w Lublinie)
godz. 17:00 – Lubliner szpil – warsztaty klezmerskie / wstęp wolny / zapisy (Centrum Kultury w Lublinie)
godz. 19:00 – Milo Ensemble & Wojciech Waglewski / wstęp wolny / bezpłatne wejściówki* (Ogród Saski)

7 sierpnia (sobota)
godz. 11:00 – Lubliner szpil – warsztaty klezmerskie / wstęp wolny / zapisy (Centrum Kultury w Lublinie)
godz. 11:00 – Lubliner tanc – warsztaty taneczne / wstęp wolny / zapisy (Centrum Kultury w Lublinie)
godz. 12:00 – Zwiedzanie Państwowego Muzeum na Majdanku / wstęp wolny / zapisy (Majdanek)
godz. 12:00 – Zwiedzanie żydowskiego Lublina melexem / wstęp wolny / zapisy (plac Zamkowy)
godz. 12:00 – Dwie ojczyzny – moja Polska, mój Izrael – wernisaż wystawy / wstęp wolny (Centrum Kultury w Lublinie)
godz. 13:00 – Warsztaty samoobrony dla kobiet / wstęp wolny / zapisy (Centrum Kultury w Lublinie)
godz. 15:00 – Falenicka Atlantyda – projekcja i spotkanie z reżyserem filmu Irkiem Dobrowolskim / wstęp wolny (Centrum Kultury w Lublinie)
godz. 17:00 – Alona Szostak: Sen pewnego emigranta – recital / wstęp wolny  (Centrum Kultury w Lublinie)
godz. 18:00 – Still standing – performance ruchowy / wstęp wolny (Plac po Farze)
godz. 20:00 – Boom Pam – koncert / bezpłatne wejściówki* (Ogród Saski)
godz. 21:00 – Hawdala – ceremonia pożegnania szabatu z Symchą Kellerem / wstęp wolny (Ogród Saski)
godz. 22:00 – Lubliner Night Dance Party z BUM BUM ORKeSTAR / wstęp wolny (Centrum Kultury w Lublinie)

8 sierpnia (niedziela)
godz. 12:00 – Zwiedzanie starego cmentarza żydowskiego / wstęp wolny (cmentarz na Kalinowszczyźnie)
godz. 12:00 – Zwiedzanie żydowskiego Lublina melexem / wstęp wolny / zapisy (plac Zamkowy)
godz. 12:00 – Lubliner szpil – warsztaty klezmerskie z BUM BUM ORKeSTAR / wstęp wolny / zapisy (Centrum Kultury w Lublinie)
godz. 12:00 – Warsztaty samoobrony dla kobiet / wstęp wolny / zapisy (Centrum Kultury w Lublinie)
godz. 13:00 – Kalendarz i święta żydowskie – wykład / wstęp wolny (Centrum Kultury w Lublinie)
godz. 14:00; 16:00 – Zwiedzanie wystawy „Lublin. Pamięć Miejsca” w Ośrodku „Brama Grodzka-Teatr NN” / wstęp wolny / zapisy
godz. 15:00 – Wznoszę swe oczy ku górom – biesiada chasydzka z Trio Symcha / wstęp wolny (Kościół Ewangelicki, ul. Ewangelicka 1)
godz. 16:00 – Teatr Żydowski: Ostatni syn – spektakl dla dzieci / wstęp wolny (Teatr im. Juliusza Osterwy)
godz. 16:00 – Tajemnice hebrajskich liter – warsztaty plastyczne / wstęp wolny / zapisy (Centrum Kultury w Lublinie)
godz. 17:00 – Grupa Bene i Alona Szostak: Marzenie Abramka – koncert / wstęp wolny (Centrum Kultury w Lublinie)
godz. 17:00 – Kobieta w judaizmie – spotkanie z Szoszaną Keller / wstęp wolny (Brama Grodzka)
godz. 17:45 – Studnia – spektakl dźwiękowy / wstęp wolny (Centrum Kultury w Lublinie)
godz. 20:00 – Kayah & Transoriental Orchestra – koncert finałowy / wstęp wolny / bezpłatne wejściówki* (Muszla Koncertowa w Ogrodzie Saskim)

Fot. Dominika Polonis

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Most Voted
Newest Oldest
Inline Feedbacks
View all comments
Sylwia
Sylwia
1 miesiąc temu

Dzień dobry, gdzie można nabyć bezpłatne wejściówki na koncerty?

Sylwia
Sylwia
1 miesiąc temu

Dziękuje za informację:)