Spektakle uliczne, highlinerzy i dobra muzyka – tak zapowiada się tegoroczna edycja Carnavalu Sztukmistrzów i Urban High Line Festival, która rusza w czwartek (28 lipca) i potrwa do niedzieli (31 lipca). Sprawdziliśmy dla Was, co warto zobaczyć wśród bezpłatnych atrakcji.

Urban Highline Festival

Kiedy: 28–31 lipca (cały dzień), 11:00–21:00 (czwartek–sobota); 10–16:00 (niedziela)

Gdzie: Trybunał Koronny, Brama Krakowska, Wieża Trynitarska, plac Teatralny

Urban Highline Festival to najstarszy festiwal highlinerów w Europie. To też największy oficjalny festiwal highline na świecie odbywający się w przestrzeni miejskiej. Widzowie obserwują rozpięte nad głowami taśmy i chodzących po nich śmiałków, jednak dla uczestników z całego świata festiwal jest czymś dużo większym.

Menayerí Circo „Marcia and La Hiedra”

Show eksplodujące autentycznością. Ekscentryczne osobowości Marcii i La Hiedry tworzą na ulicy niepowtarzalną komedię. Na oczach publiczności staną ze sobą w szranki, aby odkryć, która z nich jest najlepsza. W tym celu wyciągają cały swój arsenał, a w zanadrzu mają niezliczoną ilość popisów z hula-hoop i przyprawiające o zawrót głowy popisy akrobatyczne.

Kiedy: 28-31 lipca

Gdzie: plac Litewski, plac Krąpca, plac przed Centrum Kultury, plac Po Farze

Wstęp wolny

Harmonogram:

28 lipca: godz. 16 i 18 / plac przed Centrum Kultury

29 lipca: godz. 17 i 20/ plac Po Farze

30 lipca: godz. 15 i 20 / Plac Krąpca

31 lipca: godz. 17 i 19 / plac Litewski

Flash Gonzalez „Matiz”

Ten niepozorny klaun nie wprowadza pokazowej magii w postaci wielkich iluzji i drogiej scenografii, ale prezentuje nieco bardziej kameralny, skromniejszy świat. Komizm jego magii wynika z problemów, z którymi się mierzy: czy to z ubraniem, winem, gołębiami, czy głodem. Jest tak sympatyczny, że będziecie chcieli zabrać go do domu!

Kiedy: 28–31 lipca

Gdzie: plac Litewski, plac Po Farze, plac za Trybunałem

Wstęp wolny

Harmonogram:

28 lipca: godz. 16 i 20 / plac Po Farze

29 lipca: godz. 17 i 19/ Krakowskie Przedmieści/ ul. Kapucyńska

30 lipca: godz. 15 i 19 / plac za Trybunałem

31 lipca: godz. 17 i 19 / plac za Trybunałem

Brama Grodzka Teatr NN „Powrót Sztukmistrza”

Spektakl „Powrót Sztukmistrza” jest tradycyjnym punktem programu organizowanego od 2011 roku przez Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN w ramach Międzynarodowego Festiwalu „Śladami Singera”. Wersja tegoroczna – „Powrót Sztukmistrza 2022” – jest jedyną w swoim rodzaju teatralną opowieścią inspirowaną prozą Icchaka Baszewisa Singera i lokalnymi historiami mieszkańców sztetl. Przedstawienie zawiera elementy cyrku, tańca, fire show, beatboxu oraz graną na żywo muzykę. W spektaklu biorą udział artyści z Polski, Argentyny, Chile, Czech i Izraela. Kierownictwo artystyczne objął Arkadiusz Ziętek.

Kiedy: 28 lipca, godz. 17.00

Gdzie: plac Litewski

Wstęp wolny

Cami Basterra „Yo soy, Américo”

Cami Basterra jako aktorka uliczna odgrywa rolę Américo – typowej mieszkanki latynoamerykańskich dzielnic. Nonszalancką, lecz łagodną sprzedawczynię kawy, która w swoim wózku wiezie własną historię, godność i niezbędne przedmioty codziennego użytku. W jej wydaniu te przedmioty ożywają jako cyrkowe rekwizyty. Spektakl łączy elementy klaunady i teatru fizycznego, stand-handu, akrobatyki, manipulacji przedmiotami, akrobatyki powietrznej oraz iluzji.

Kiedy: 28–31 lipca

Gdzie: plac Po Farze, plac za Trybunałem, plac przed Centrum Kultury

Wstęp wolny

Harmonogram:

28 lipca: godz. 17 i 19 / plac przed Centrum Kultury

29 lipca: godz. 16 i 19 / plac za Trybunałem i plac Po Farze (późniejszy)

30 lipca: godz. 17 i 20 / plac za Trybunałem

31 lipca: godz. 16 i 19 / plac przed Centrum Kultury

Mauro Wolynski „The Great Wolynski”

Ten one-man show łączy cyrk, komedię i muzykę na żywo. Wybuch śmiechu i spontaniczne brawa są nieuniknione. Na występ składa się żonglowanie 10 wirującymi talerzami oraz bogactwo innych, wirujących przedmiotów. Artysta jest człowiekiem orkiestrą z 13 instrumentami. Posiada także największy na świecie, lateksowy balon.

Kiedy: 28–31 lipca

Gdzie: plac Litewski, plac Po Farze, plac za Trybunałem

Wstęp wolny

Harmonogram:

28 lipca: godz. 17 i 20 / plac za Trybunałem i plac Po Farze (późniejszy)

29 lipca: godz. 16 i 19 / plac Litewski

30 lipca: godz. 15 i 19 / Krakowskie Przedmieście/ ul. Kapucyńska

31 lipca: godz. 16 i 17.30 / plac Po Farze

Cía. Rampante „Rococó”

W spektaklu „ROCOCÓ” ognista argentyńska para Cie Rampante z humorem łączy cały wachlarz technik cyrkowych i teatralnych: od akrobatyki, przez manipulację przedmiotami do balansu na kole cyra, oddając tym samym podziw dla tysiąca wcieleń artysty cyrkowego, który nigdy nie przestaje zaskakiwać! Będzie to prawdziwie oddane oblicze wielu twarzy artystów cyrkowych, dla których show nigdy  nie kończy się na scenie.

Kiedy: 29 i 30 lipca

Gdzie: plac Litewski

Wstęp wolny

Harmonogram:

29 lipca: godz. 16 i 19 / plac Litewski

30 lipca: godz. 19 i 21 / plac Litewski

Andy Spigola „BOATO”

Andy Spigola to niespokojny playboy, miłośnik magii, tańca i dużych wysokości. Jego wyczyny, graniczące między głupotą a odwagą, zabiorą Was do świata absurdu, w którym istnieje tylko jedno hasło: „BOATO!”.

Kiedy: 29, 30, 31 lipca

Gdzie: plac Litewski, plac Krąpca, plac przed Centrum Kultury w Lublinie

Wstęp wolny

Harmonogram:

29 lipca: godz. 17 i 19.30 / plac Litewski

30 lipca: godz. 17 i 20 / plac Krąpca i plac przed Centrum Kultury (późniejszy)

31 lipca: godz. 16 i 19 / plac Krąpca

Fantasmagorie „Halo, Sąsiad?!”

Spektakl przepełniony jest komicznymi gagami i nieoczekiwanymi zwrotami akcji. Nasi bohaterowie rozbawiają i wciągają publiczność do gry. Co chwilę dochodzi do niespodziewanych wydarzeń, a z pozoru zwykły, deszczowy wieczór zmienia się w intrygującą przygodę.

Podczas spektaklu będzie można zobaczyć niebanalne sztuczki z diabolo, kijem ogniowym, maczugami oraz pochodniami!

Kiedy i gdzie: 29 i 30 lipca

Wstęp wolny

Harmonogram:

29 lipca: godz. 18 / plac Krąpca

30 lipca: godz. 19 / plac Krąpca

31 lipca: godz. 17.30 / plac przed Centrum Kultury

DOUBLE TAKE Cinematic Circus „Jump Cut”

Zainspirowany prawdziwymi wydarzeniami spektakl „Jump Cut” to nie tylko cyrkowe show, ale także prawdziwie filmowe doświadczenie w całości zbudowane na oryginalnym scenariuszu i innowacyjnej scenografii. To swego rodzaju „akrobatyczne pas de deux”, w którym duet płynnie przechodzi od jednej techniki cyrkowej do drugiej, opowiadając historię pełną nieoczekiwanych zwrotów akcji.

Kiedy: 29 lipca, godz. 20.00 i 30 lipca, godz. 18.00

Gdzie: plac Litewski

Wstęp wolny

Cie Mesdemoiselles „L’Oca”

Trzy kobiety: dwie akrobatki fruwające w powietrzu i jedna kontorsjonistka – zaskakujące trio, które przenosi nas w ich szaleńczo kolorowe, artystyczne uniwersum. Wspólnie tworzą obraz kobiety (lub kobiet) z ich rozterkami, niepokojami i fiksacjami. Nie jest to spektakl dramatyczny z początkiem, środkiem i końcem. Nie jest to opowieść, ale urywki powyciągane z życia prawdziwych lub zmyślonych kobiet. „L’Oca” jest zaproszeniem do odkrywania siebie i stawiania pytań o człowieka, jego relacje i zależności.

Kiedy: 29 lipca, godz. 21.00  i 30 lipca, godz. 21.00

Gdzie: Błonia pod Zamkiem

Wstęp wolny

Fight Night Combat Juggling – walki na maczugi

Combat juggling to międzynarodowy sport żonglerów. Jest to walka między dwoma lub większą ilością zawodników, którzy muszą cały czas żonglować trzema maczugami a ich zadaniem jest wybicie maczugi przeciwnikowi (co najmniej jedna musi upaść lub przeciwnik ma przerwać rzucanie “kaskady”). Jest to bardzo widowiskowe wydarzenie.

Kiedy: 29 lipca, godz. 23

Gdzie: Błonia pod Zamkiem

Wstęp wolny

Kyiv Klezmorim – koncert

Kyjv Klezmorim to żydowsko-cygańska grupa z Kijowa złożona z najlepszego sortu muzyków weselnych z Ukrainy i Mołdawii. Przez wieki te krainy zasilały tradycje muzyki klezmerskiej i romskiej jako nieliczne miejsca w Europie, gdzie kultura klezmerska pozostaje nadal żywa. Muzycy nie próbują wskrzeszać klezmerów, po prostu kontynuując stare tradycje. Grają na weselach, zabawach, koncertach, w synagogach i na ulicach. Ich repertuar zawiera zarówno współczesne, jak i tradycyjne aranże żydowskiego, romskiego oraz mołdawskiego folkloru, uliczne piosenki z Odessy czy z Kaukazu podane w oryginalnym i autentycznym stylu hucznej zabawy i w  koncertowym wykonaniu. Artyści sprawią, że można się poczuć jak na weselu w starej Odessie, kiedy szkło już zostało potłuczone.

Kiedy: 30 lipca o godz. 22 i 31 lipca o godz. 19

Gdzie: plac Po Farze

Wstęp wolny

Lublin Street Band – koncert na Wieży Trynitarskiej

Lublin Street Band, powstał z potrzeby stworzenia szalonej ulicznej orkiestry zarażającej pozytywną dawką jazzowo-funkowej energii podczas pochodów, parad oraz koncertów w otwartej przestrzeni. Wydarzenie odbywa się przy współpracy ze stowarzyszeniem Anthill w ramach projektu Muzyczna podróż przez pokolenia – to seria koncertów wykonywanych przez trębaczy, grających z tarasu widokowego na Wieży Trynitarskiej. Koncerty odbywają się będą w każdą niedzielę wakacji do 28 sierpnia 2022 roku, punktualnie o 15:00.

Kiedy: 31 lipca

Gdzie: Wieża Trynitarska

Czas:  15:00

Wstęp wolny

Fundacja Sztukmistrze „Tribute”

„Tribute” to spektakl cyrkowo-teatralny inspirowany prozą Isaaca Bashevisa Singera. Pół żartem pół serio, jak zwykł pisać Noblista, za pomocą żonglerki, akrobatyki i innych dyscyplin cyrkowych snuta jest opowieść o ponadczasowych dylematach „Sztukmistrza”, o duchach, o tym, co zniknęło nagle i bezpowrotnie w „Wielkiej katastrofie”. Ludzkie słabości, obawy, nadzieje i radości są jednak wciąż takie same i o tym też jest ten spektakl.

Kiedy: 31 lipca, godz. 18.00

Gdzie: plac Litewski

Wstęp wolny

Strefa Animacji Cyrkowych i Aerialowych VIVO!

Dzieci i dorośli będą mogli spróbować swoich sił w różnych dyscyplinach cyrkowych. W ramach strefy odbywać się będą otwarte warsztaty kuglarskie, obejmujące żonglowanie, balansowanie na równoważni, chodzenie po slacku, wspinanie się na szarfę i naukę akrobatycznych figur na chuście aerialowej.

Pokaz specjalny “Aerial Twins” – dodatkową atrakcją strefy będzie bajeczny pokaz specjalny na szarfach i na k0le akrobatycznym w wykonaniu młodych artystek – sióstr Oliwii i Wiktorii Hadka.

Kiedy: 29–30 lipca godz. 13:00 – 16:30, godz. 17:00 – 17:30 pokaz specjalny

Gdzie: Galeria VIVO! Lublin, al. Unii Lubelskiej 2, poziom 0 – plac eventowy

Wstęp wolny 

Miasteczko cyrkowe Frikart

Wiele godzin zabawy, która się nie nudzi, a do tego kształtuje charakter, rozwija pasje, zachęca do sportowych ćwiczeń i uczy prawidłowej postawy ciała. W Miasteczku Cyrkowym dzieci uczą się tajników sztuki cyrkowej na różnych stanowiskach.

Kiedy: 29–31 lipca, 12-16

Gdzie: plac Litewski

Wstęp wolny

Bar Żongler

Kiedy: 28–31 lipca (cały dzień)

Gdzie: Błonia pod Zamkiem

Wstęp wolny

Bar Żongler to obwoźny stragan z dobrą zabawą i główną siedzibą pępka świata. Stworzony z potrzeby dawania radości, jest miejscem naturalnym i szczerym dla każdego, kto je odwiedza. Tu za dnia odpoczniesz przed eksplorowaniem kolejnych atrakcji festiwalu, a po zachodzie słońca zaznasz tanecznych figli i barowej ekwilibrystyki. To tutaj za cel najwyższy obrana została integracja wszystkich uczestników tegorocznego Carnavalu Sztukmistrzów.

Fot. Materiały organizatorów

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments