Oryginalny sposób na mięso drobiowe. Pyszny kurczak ze słoja

0
1899

Drób jest wyjątkowo smaczny i delikatny, a do tego zdrowy, gdyż zawiera o wiele mniej cholesterolu niż na przykład wieprzowina. Posiada stosunkowo dużo łatwo strawnego białka i niezbędne dla organizmu nienasycone kwasy tłuszczowe. Mięso drobiowe doskonale nadaje się do wekowania, zakonserwowane w słoikach może stanowić doskonałą bazę do przygotowania błyskawicznego posiłku na biwaku lub w dalekiej podróży. Warto pokusić się również o przygotowanie własnego pasztetu drobiowego w słoiku, jest o wiele smaczniejszy, niż ten kupowany w puszkach. Smacznego!

Kurczak gotowany w słoju

Składniki:

2 kg udek, piersi, skrzydełek z kurczaka (łącznie)

1 porcja włoszczyzny

liść laurowy, kilka ziaren ziela angielskiego

sól, pieprz

Przygotowanie:

Włoszczyznę oczyścić, przełożyć do garnka z zimną wodą, dodać liść laurowy i ziele angielskie, ugotować wywar lekko soląc.

Do wrzącego, osolonego wywaru z warzyw włożyć umyte mięso z kurczaka. Ugotować na półmiękko. Ugotowane elementy odcedzić, zachowując wywar. Mięso oddzielić od kości. Przygotować słoje.

Mięso ułożyć w słojach, lekko popieprzyć, zalać wywarem w taki sposób, by powstała pomiędzy krawędzią słoja a wywarem wolna przestrzeń od 1 do 2 cm. Słoje zamknąć i pasteryzować (tak jak podano poniżej).

Kurczak pieczony w słoju

Składniki:

tuszki drobiowe

sól

majeranek

tłuszcz do pieczenia

Przygotowanie:

Tuszki osolić, natrzeć majerankiem, ułożyć w brytfance, podlać wodą i wstawić do gorącego piekarnika. (Chude tuszki skropić stopionym tłuszczem). Piec tak długo, aż mięso będzie na wpół miękkie. Po ostudzeniu tuszki podzielić na porcje, usunąć większe kości, i ułożyć w słojach.

Tłuszcz w brytfance podlać wodą i zagotować. Tak powstałym sosem zalać mięso w słojach. Słoje zamknąć i pasteryzować (tak jak podano poniżej).

Pasztet z drobiu w słojach

Składniki:

1 kurczak

25 dag słoniny

25 dag wątróbki

10 dag bułki

2 jaja

sól, pieprz, gałka muszkatołowa

Przygotowanie:

Kurczaka umyć, pokroić na kawałki i udusić ze słoniną w głębokim rondlu. Mięso wyjąć. Do rondla z wrzącym wywarem włożyć na 2 minuty wątróbkę (nie gotować). Po ostudzeniu do wywaru włożyć kawałki bułki, aby zmiękła.

Mięso oddzielić od kości i trzykrotnie przepuścić razem z bułką i wątróbką przez maszynkę. Do masy dodać jaja, przyprawić i dokładnie wyrobić. Masę przełożyć do słoików, upychając pasztet tak, aby nie było wolnych przestrzeni. Słoje zamknąć i pasteryzować (tak jak podano poniżej).

* Uwaga na gałkę muszkatołową, jej nadmiar może zdominować potrawę.

Pasteryzacja (tyndalizacja)

Tak przygotowane słoje należy wstawić do wyłożonego lnianą ściereczką garnka i zalać ciepłą wodą, do wysokości słoja. Garnek ustawić na małym ogniu i ogrzewać do zagotowania.

Od chwili zagotowania wody trzymać na małym ogniu przez 2 godziny, następnie odstawić do ostygnięcia. Drugiego i trzeciego dnia gotować po 30 minut.

Po trzykrotnym gotowaniu i ostudzeniu należy sprawdzić, czy słoje są nadal szczelnie zamknięte. Przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments