Pierwszy Urban Club w Lublinie rozpoczyna swoją działalność

0
124

Lublin Urban Club. Jestem dla miasta – pod takim hasłem w piątek (18 listopada) wystartuje pierwszy w Lublinie urbanistyczny klub młodzieżowy. Przez 5 tygodni dzieci i młodzież z Polski i Ukrainy wezmą udział w bezpłatnych warsztatach z polskimi oraz zagranicznymi ekspertami i zobaczą, jak zaprojektować ekologiczne i przyjazne miasto. Aby dołączyć do klubu, wystarczy się zapisać. Udział w spotkaniach jest bezpłatny.

– Uczestnicy warsztatów, pod czujnym okiem ekspertów i we współpracy ze studentami lubelskich uczelni, będą mieli okazję zaprojektować miasto swoich marzeń. Jestem przekonana, że takie inicjatywy jak Urban Club, pozwolą młodym mieszkańcom Lublina czuć się dobrze w swoim mieście i mieć realny wpływ na jego rozwój i przyszłość – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępca prezydenta Lublina.

Pomysłodawcą i twórcą koncepcji klubu, jest Iryna Ozymok, autorka książki „Jestem dla miasta” (ukr. „У міста є я” ), zarządzająca programu lokalnego rozwoju gospodarczego funduszu Western NIS Enterprise w Ukrainie.

– Wsparcie Polaków dla Ukraińców jest nie do przecenienia. Otworzyli swoje miasta i domy, by stały się schronieniem dla osób uciekających przed okrucieństwem wojny. Ten projekt ma na celu połączyć młodzież z obu państw, aby wspólnie jakościowo zmieniali miasta, gdziekolwiek się znajdują, tak, aby były bardziej ekologiczne, dostępne i innowacyjne. To doświadczenie będzie podstawą dla kształtowania odpowiedzialnej postawy wobec miast i społeczeństwa, tak w Polsce, jak i w Ukrainie – mówi Iryna Ozymok, autorka koncepcji Klubu.

W ramach Klubu odbędzie się pięć spotkań, które będą poświęcone różnym aspektom rozwoju miasta. Pierwsze cztery spotkania skupione będą na dyskusji, pracy grupowej, warsztatach i współpracy z ekspertami. Organizatorzy przygotowali konkretne bloki tematyczne: „Natura w mieście”, „Stabilność systemu energetycznego”, „Przedsiębiorczość i miasto” i „Od(roz)budowa miasta, aspekt międzynarodowy”. Podczas piątego, ostatniego spotkania, uczestnicy projektu będą mieli możliwość spotkania się z przedstawicielami władz Lublina w Ratuszu i podzielenia się z nimi swoimi pomysłami, które wypracują podczas warsztatów.

Warsztaty będą odbywały się w Miejscówce – przestrzeni integracji dla młodzieży w SKENDE (al. Spółdzielczości Pracy 88). Pierwsze spotkanie już 18 listopada o godzinie 17.00. Członkami Klubu mogą zostać osoby z Polski i Ukrainy w wieku od 11 lat, a dla wygody każdego uczestnika spotkania prowadzone są w dwóch językach: polskim i ukraińskim. Udział jest darmowy, wystarczy się zapisać poprzez formularz dostępny na stronie.

Źródło: Miasto Lublin

Fot. Miasto Lublin

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments