Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II – jako jeden z trzech podmiotów w Polsce i jako jedyna uczelnia wyższa – uzyskał akredytację Ministra Zdrowia dla 30 osób do prowadzenia szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie psychoterapii uzależnień.

Poznanie aktualnej wiedzy z zakresu podstaw psychoterapii uzależnień, psychologii klinicznej, nauk medycznych, nauk społecznych i neuronauki, a także nabycie umiejętności jej zastosowania – to podstawowe cele szkolenia, którego obszar dotyczy leczenia osób z rozpoznaniem uzależnienia od substancji psychoaktywnych, a także pomocy psychologicznej dla członków rodzin osób uzależnionych.

Szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie psychoterapii uzależnień – jak poinformowała dr hab. Iwona Niewiadomska, prof. KUL, która w Instytucie Psychologii KUL kieruje pracami Katedry Psychoprofilaktyki Społecznej i jest koordynatorką tego przedsięwzięcia – potrwa cztery lata i obejmie 10 modułów (np. Programy terapeutyczne w lecznictwie uzależnień czy Dzieci i młodzież w obliczu uzależnień – diagnoza i terapia), w tym 24 kursy specjalizacyjne i osiem staży kierunkowych, a także kurs specjalizacyjny jednolity pt. „Prawo medyczne”.

– Szkolenie specjalizacyjne obejmuje 1728 godzin szkolenia specjalizacyjnego zorganizowanego przez akredytowaną jednostkę szkolącą, w tym 1008 godzin kursów specjalizacyjnych i 720 godzin staży kierunkowych oraz staż podstawowy wynoszący 5056 godzin wykonywania czynności zawodowych zgodnych z programem specjalizacji – podsumowała prof. Iwona Niewiadomska. Opłata za czteroletnie szkolenie dla jednego uczestnika wynosi 50 tys. zł.

Program specjalistycznego szkolenia w dziedzinie psychoterapii uzależnień jest dedykowany głównie dla osób posiadających tytuł zawodowy magistra lub magistra inżyniera lub równorzędny uzyskany w zakresie: pielęgniarstwa, położnictwa, pracy socjalnej, psychologii, pedagogiki, pedagogii specjalnej, socjologii, resocjalizacji, zdrowia publicznego, nauk o rodzinie lub na kierunku lekarskim.

Jak się zapisać

Osoba ubiegająca się o odbywanie szkolenia składa do wojewody lubelskiego wniosek, za pomocą systemu Systemu Monitorowania Kształcenia Pracowników Medycznych, o rozpoczęcie tego szkolenia. Termin składania wniosków: okres od 15 listopada do 15 grudnia 2023 roku.

Źródło: KUL

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments