Minął pierwszy miesiąc działalności Spilno Lublin – nowego miejsca wsparcia, zabawy i edukacji dla dla polskich i ukraińskich mieszkańców Lublina. Przez ten czas, przestrzeń w Hali Globus odwiedziło blisko 1000 osób z Polski i z Ukrainy. Skorzystały z ponad 100 bezpłatnych zajęć dla dzieci, młodzieży, ich opiekunów i opiekunek.

– Spilno powstało by łączyć mieszkańców Lublina pod hasłem wspólnej nauki, zabawy i odpoczynku. Wśród gości, którzy je odwiedzają jest wiele osób przybyłych do naszego miasta z Ukrainy po wybuchu wojny, przede wszystkim kobiet z dziećmi. Program Spilno kształtowany jest w taki sposób, by zapewniał wieloaspektowy rozwój – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępca prezydenta Lublina.

Przez pierwszy miesiąc w zorganizowanych zajęciach, na które obowiązywały zapisy, wzięło udział około 1000 osób. Według statystyk prowadzonych przez organizatorów, łącznie około 8000 osób było pośrednimi lub bezpośrednimi odbiorami oferty. Z miejsca i propozycji przygotowanych przez Spilno skorzystało 4183 dzieci i 3336 dorosłych, przede wszystkim kobiet. Osoby pochodzenia ukraińskiego stanowią 80% odbiorców, natomiast z Polski i innych narodowości – 20%.

Poradnictwo i nauka

W Spilno otrzymać można profesjonalną pomoc w obszarze psychoterapii. Na ten rok, zaplanowano 80 godzin porad psychologicznych w formie wsparcia indywidualnego. Większość spotkań, które prowadziła Fundacja Sempre a Frente, już się odbyła, co wskazuje na duże zapotrzebowanie na tego typu pomoc. Z kolei Fundacja Bona Fides ma w swoim harmonogramie 20 godzin poradnictwa psychologicznego miesięcznie. Zajęcia odbywają się regularnie. Profesjonalna pomoc na rzecz społeczności uchodźczej obejmuje również wsparcie w postaci zajęć wspomagających – logopedycznych, fizjoterapeutycznych. Poszukiwane były konsultacje i porady eksperckie z zakresu prawa czy spraw socjalnych.

Dwa razy w tygodniu odbywają się również zajęcia językowe. Prowadzone są zajęcia w małych grupach, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, z języków: angielskiego, polskiego i ukraińskiego.

Program form spędzania czasu wolnego

W ramach zajęć i warsztatów ogólnorozwojowych odbywają się zajęcia rękodzielnicze dla kobiet i wszystkich dorosłych oraz zajęcia manualne dla dzieci. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się spotkania typu mindfulness dla kobiet i dzieci z opiekunami. Zajęcia dotyczą świadomego ruchu, technik relaksacyjnych i zajęć ruchowych. Odbywają się również warsztaty okolicznościowe, jak te związane z okresem świątecznym, w czasie których dzieci przygotowywały kartki z życzeniami w formie origami, tworzone były kompozycje kwiatowe i wianki adwentowe. W Spilno, dzięki multifunkcyjnej, przyjaznej przestrzeni odbywają się również wystawy oraz pokazy wytworów warsztatowych, jak na przykład pokaz ubrań.

Spilno to miejska inicjatywa finansowana przez Unicef w ramach szerokiego wsparcia osób uchodźczych przybyłych do Polski po 24 lutego.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments