Święta wielkanocne obfitują w tradycje i zwyczaje ludowe. Święcimy pokarmy w koszyczku, malujemy pisanki, święcimy palmy i oblewamy się wodą w Lany Poniedziałek. Ale czy w naszych rejonach znany jest pogrzeb żuru i śledzia, wieszanie Judasza, Siuda Baba, kurek dyngusowy i śmiergust?

Każdy region słynie z różnych tradycji i zwyczajów Świąt Wielkanocnych. W Polsce w wielu regionach wciąż kultywowane są dawne obyczaje, choć w nieco zmienionej formie. W podkrakowskich wsiach spotkamy barwne pucheroki i usmoloną Siudą Babę, a także zobaczymy Emaus, czyli odpust z licznymi kramami. Z kolei w Wilamowicach obleją nas wodą Śmierguśnicy. Wielkanocne zwyczaje ludowe to część naszej tradycji, dlatego warto je znać, nawet, gdy nie są już praktykowane.

Niedziela Palmowa

Świętowanie Wielkiej nocy rozpoczynamy już tydzień przed Wielką Niedzielą Tak samo jak dawniej, obchodzimy Niedzielę Palmową – zwaną kiedyś wierzbną lub kwietną. Dzisiaj nie robimy ich sami, ale decydujemy się na kupno już gotowej i taką właśnie zanosimy do kościołów.

Dawniej robiono palemki samodzielnie – z wierzbowych gałązek, bukszpanu, porzeczek, malin, suszonych ziół, piórek i kwiatów. Poświęconej palemce przypisywano magiczne właściwości, dlatego zanoszono ją do domów, by zapewniała rodzinie szczęście.Gałązki wkładano także pod próg, by strzegły domowników przed chorobami, a te zatknięte pod strzechą chroniły dom przed piorunami.

Święcenie koszyczka

Zwyczaj święcenia pokarmów w Wielką Sobotę ma korzenie pogańskie, ale został uświęcony przez Kościół. Dzisiaj święcimy w Kościele tylko symboliczne pokarmy, które mieszczą się w niewielkim, zazwyczaj wiklinowym koszyku.

Zawartość takiej święconki może być też różna, w zależności od danego regionu. Nie może jednak zabraknąć: jajek, chleba, kiełbasy lub wędlin, soli, baranka (z masła lub cukru), chrzanu oraz kawałka domowego ciasta. Dawniej święcono wszystkie pokarmy, które miały zostać spożyte w czasie wielkanocnego śniadania.

Do koszyczka wkładamy:

 • baranka – symbol zmartwychwstałego Chrystusa,
 • jajka – symbol rodzącego się życia,
 • chrzan – symbol siły,
 • wędlina – symbol płodności i dostatku,
 • ser – symbol zdrowia dla zwierząt hodowlanych,
 • sól – symbol oczyszczenia domostwa od złego oraz istota prawdy,
 • ciasto (babka) – symbol wszechstronnych umiejętności.

Malowanie jajek

Wielkanocne tradycje w Polsce to również zwyczaj malowania jajek na święta. Jeden z tych, którego za dziecka wyczekiwało się z wielką niecierpliwością. Wywodzi się jeszcze ze starosłowiańskich wierzeń, gdzie jajko miało bardzo ważne znaczenie. Symbolizowało siły witalne i podobnie jak dzisiaj – początek nowego życia.

Obecnie wszystkie kolorowe jajka zwiemy pisankami, ale powinniśmy rozróżnić wśród nich: kraszanki to jajka gotowane w barwnym wywarze – dawniej uzyskiwanym tylko z naturalnych składników, takich jak łupiny cebuli, kora dębu, łupiny włoskiego orzecha, sok z buraka czy pędy młodego żyta. Nalepianki to jaja zdobione kolorowymi wycinankami papieru oraz oklejanki spotykane w części mazowieckiej, to wydmuszki oklejone rdzeniem sitowia i kolorową włóczką, co tworzy piękne ornamenty.

Śniadanie wielkanocne

Tradycja bardzo stara i po dziś kontynuowana. Uroczyste śniadanie wielkanocne ma na celu świętować zmartwychwstanie Chrystusa. Na stole oprócz tego, co wcześniej włożyło się do święconki, królują żurek i biała kiełbasa. Oprócz tego polski stół wielkanocny nie może obyć się bez pysznych wypieków: słodkich babek drożdżowych oraz mazurków. Podczas śniadania wielkanocnego Polacy składają sobie wielkanocne życzenia i obowiązkowo stukają jajkami ze święconki.

Tradycyjne świąteczne potrawy to:

 • żurek – czyli barszcz biały,
 • kiełbasa – zwykle biała, na ciepło,
 • szynka wędzona w jałowcowym dymie,
 • ćwikła z chrzanem,
 • pieczone mięso,
 • własnoręcznie wykonana babka,
 • mazurek z artystycznymi dekoracjami,
 • pascha,
 • kołacz,
 • sernik (kiedyś zwany przekładańcem).

Wieszanie judasza

Wieszanie Judasza nawiązuje do chrześcijańskiej historii i ma w symboliczny sposób wymierzać sprawiedliwość zdrajcy – Judaszowi. Ten dawny zwyczaj zachował się jeszcze na Podkarpaciu. Podobnie jak w przypadku Marzanny, robiono ze słomy kukłę i odziewano ją w obdarte ubrania. Początkowo kukłę wieszano na wieży kościoła, a później na drzewie lub słupie. Strącano ją, włóczono po wsi, okładano kijami, a na końcu podpalano i wrzucano do stawu lub rzeki.

Poniedziałek wielkanocny

Poniedziałek wielkanocny kojarzy nam się przede wszystkim z oblewaniem wodą innych osób. Zwyczaj wiąże się z dawnymi praktykami pogańskimi, gdzie ma symbolizować oczyszczenie z zimowego brudu i budzenie się przyrody na wiosnę. Dawniej wierzono, że im mocniej została oblana panna, tym ma ona większe szanse na rychłe zamążpójście.

Dzisiaj znany jako śmigus-dyngus, a dawniej były to dwa odrębne zwyczaje. Śmigusem zwano symboliczne smaganie witkami wierzbowymi po nogach i oblewanie zimną wodą, co miało związek z wiosennych oczyszczeniem. Dyngus z kolei polegał na wykupieniu się od oblewania wodą. Gdy panna nie chciała być ani smagana gałązkami, ani oblewana, mogła wykupić się przez podarek tradycyjnej pisanki lub innego przysmaku ze świątecznego stołu.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments