Ostatnie dni są bardzo gorące. Na naszym niebie pojawia się niewiele chmur, a słońce podgrzewa atmosferę do bardzo wysokich temperatur. Wygląda na to, że taka aura jeszcze trochę się utrzyma. W takie dni łatwo o odwodnienie, przegrzanie, a nawet przeziębienie. Podajemy wam kilka sposobów jak radzić sobie z upałem i poprawić swoje samopoczucie w takie dni.

1. Pamiętaj o wodzie

Zasada powtarzana jak mantra. Jednak w tak gorące dni dużo się pocimy i odwadniamy nasz organizm. Warto więc zadbać o to, żebyśmy zawsze mieli ze sobą butelkę wody mineralnej, szczególnie kiedy szykuje nam się spacer, przejażdżka rowerem, lub po prostu długi dzień w szkole czy pracy.

2. Klimatyzacja

Nie chodzi nam o to, żeby mieć ze sobą przenośny wiatraczek, ale zadbać o to, żeby nie wychodzić bezpośrednio z klimatyzowanego pomieszczenia na rozgrzane powietrze na zewnątrz. Uważajmy, żeby klimatyzatory nie były ustawione na mniej niż 21 stopni. Inaczej możemy nabawić się nieprzyjemnej choroby zatok i krtani. Nikt z nas nie chce spędzić słonecznych dni z gorączką i katarem.

3. Dieta prosłoneczna

W upalne dni jedzmy przede wszystkim mniej i lżej, dbając o to, żeby w potrawach znajdowało się dużo składników o wysokiej zawartości wody, takich jak warzywa oraz owoce. Z owoców najlepiej sprawdza się arbuz i truskawki, które poza wodą zawierają również cenne witaminy. Dobry jest również ogórek oraz sałata — składają się głównie z wody. Typowo letnimi daniami są też chłodniki, koktajle owocowo-warzywne typu smoothie lub potrawy na bazie mleka bądź wody, które dobrze nawadniają organizm.

4. Odpowiednie ubranie

W gorące dni zadbajmy o ubrania o jasnym kolorze, które nie przylegają bezpośrednio do naszego ciała. Jeżeli szykuje nam się dłuższe przebywanie na dworze postarajmy się też, żeby nie odsłaniać zbyt dużo. Gołe ciało szybciej oddaje wodę, przez co prędzej się odwadniamy i zwiększamy ryzyko oparzeń słonecznych.

Gdy na dworze panuje upał, znacznie lepiej sprawdzą się zabudowane, ale luźne, jasne ubrania z tkanin przepuszczających powietrze, takich jak len czy bawełna. Zdecydowanie zrezygnujmy z ciemnej odzieży, która się nagrzewa i sprawia, że jest nam jeszcze goręcej. Koniecznym uzupełnieniem stroju jest nakrycie głowy zakrywające nie tylko ją, ale również kark, który bywa szczególnie narażony na oparzenia słoneczne. „Stylizację” powinny dopełnić okulary przeciwsłoneczne z filtrem dobrej jakości.

5. Kosmetyki na lato

Nawet zakryci od stóp do głów nie możemy zapomnieć o kremie z filtrem, ponieważ tkaniny przepuszczają szkodliwe promieniowanie do skóry. Wybierajmy kremy nawilżające z filtrem (w zależności od karnacji, powinien być on wyższy).

To samo dotyczy kobiecych podkładów na twarz. Pamiętajmy, żeby na lato kupić ten z filtrem. Zadba on o nawilżenie naszej skóry i ochroni przed nadmiernym słońcem. Dzięki temu nasza twarz będzie wyglądała na wypoczętą, zyska słoneczny blask i witalność.

Dzięki przestrzeganiu tych kilku reguł upały nie będą nam już straszne. Pamiętajmy o wodzie, dobrych kosmetykach i odpowiednim ubraniu, a będziemy cieszyć się wysokimi temperaturami, a nie ubolewać nad nimi.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments