Przy ul. Cukrowniczej oraz na al. Solidarności powstaną nowe ścieżki dla rowerzystów. To realizacja zadań z Budżetu Obywatelskiego. Miasto ogłosiło postępowania przetargowe na budowę nowych dróg rowerowych. Cykliści skorzystają z nich w drugiej połowie roku.

– Miasto od kilkunastu lat systematycznie rozwija sieć infrastruktury rowerowej, która liczy już ponad 180 km. Przystępujemy do kolejnych zadań w tym zakresie. Realizacja projektów w ramach Budżetu Obywatelskiego pozwoli na powstanie ponad 1 km nowych ścieżek rowerowych. Planowane działania na 2021 rok, w zakresie infrastruktury rowerowej, dotyczą także opracowania dokumentacji projektowej dla dwóch kolejnych ścieżek – mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina, ds. inwestycji i rozwoju.

Planowana ścieżka rowerowa przy ul. Cukrowniczej zostanie poprowadzona od boisk treningowych przy Arenie Lublin do istniejącej ścieżki za mostem na Bystrzycy. Docelowo powstanie łącznik o długości około 200 m i szerokości ponad 4 m. Chodnik z kostki brukowej będzie miał szerokość 2 m, a ścieżka z asfaltu 2,5 m. Od strony parkingu przewidziano wygodny wjazd dla rowerzystów na jezdnię. Ścieżka rowerowa przy ul. Cukrowniczej to realizacja projektu D-21 z VII edycji Budżetu Obywatelskiego pn. Rowerem na Polibudę. Zagłosowało na niego 367 osób.

– Ponadto realizowana obecnie inwestycja przebudowy Al. Racławickich otworzy już w tym roku, długo oczekiwany przez rowerzystów, dojazd do centrum miasta od strony zachodniej. W ramach tej inwestycji docelowo wybudowanych zostanie około 4 km ścieżek rowerowych. Wygodna infrastruktura rowerowa, pozwalająca na omijanie ruchliwych ulic, powstała również z końcem ubiegłego roku na terenie odnowionego Parku Ludowego – dodaje wiceprezydent.

Drugi przetarg, również realizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego, dotyczy zaprojektowania i budowy ścieżki rowerowej przy al. Solidarności na odcinku od wjazdu do PZM do ul. Prusa. Zadanie będzie realizowane wspólnie z Polskim Związkiem Motorowym, który na tym samym odcinku planował przebudować chodnik. w tej sprawie podpisano porozumienie o współpracy. Całe zadanie zakłada wykonanie chodnika o długość około 180 m, ścieżki rowerowej o długości około 260 m oraz przejazdu dla rowerów przez ul. Prusa, co wiąże się z przebudową sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu al. Solidarności – ul. Prusa – ul. 3 Maja.

W przypadku obu zamówień termin ich realizacji to 4 miesiące od daty podpisania umowy. Aktualnie trwają już prace drogowe przy budowie ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Północnej. Jej długość wyniesie około 650 m. Ścieżka będzie jednostronna, ale dwukierunkowa o szerokości 2,5 m.

Realizowane zamówienie obejmuje dwa projekty w ramach Budżetu Obywatelskiego: ścieżkę rowerową przy Północnej – bezpieczniej na Czechów/ Botanik/ Skansen/ Szerokie i do Śródmieści (budowa ścieżki rowerowej pomiędzy ul. Północną a al. Solidarności na odcinku od istniejącej ścieżki przy rondzie Rotmistrza Pileckiego do ul. Kosmowskiej) i ścieżkę rowerową wzdłuż al. Solidarności – kontynuacja (opracowanie i budowa ścieżki rowerowej od ul. Kosmowskiej do al. Smorawińskiego).

Planowane działania na ten rok, w zakresie ścieżek rowerowych, dotyczą jeszcze opracowania dokumentacji projektowej dla dwóch lokalizacji: na odcinku od ronda Honorowych Krwiodawców, wzdłuż całej al. Warszawskiej, do Skansenu oraz na ul. Abramowickiej na odcinku od ul. Głuskiej do pętli trolejbusowej w rejonie ul. Sadowej. W przypadku pierwszej lokalizacji trwa postępowania przetargowe, natomiast dla ul. Abramowickiej rozstrzygnięto już postępowanie i dokumentacja jest w trakcie opracowywania.

Źródło: Biuro prasowe UM Lublin

Fot. Miasto Lublin

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments