W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie powstanie Oddział Neurochirurgii. Wsparcie w wysokości 29,3 mln zł zostało przyznane w ramach ósmej odsłony Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Pierwsi pacjenci pojawią się na oddziale już 1 stycznia 2024 roku.

W regionie lubelskim są trzy jednostki posiadające oddziały neurochirurgiczne. Według Narodowego Funduszu Zdrowia w marcu 2023 roku czas oczekiwania na przyjęcie w Wojskowym Szpitalu Klinicznym w Lublinie wynosił 30 dni, w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim im. Jana Pawła II w Zamościu – 49 dni, a w Samodzielnym Państwowym Szpitalu Klinicznym PSK4 – aż 218 dni, co oznacza, że w samym Lublinie średni czas oczekiwania pacjentów na przyjęcie na oddział neurochirurgii wynosi 124 dni.

Nowy Oddział Neurochirurgii szpitala przy al. Kraśnickiej będzie należał do grupy wysokospecjalistycznych jednostek ochrony zdrowia i będzie świadczył usługi medyczne w zakresie operacyjnego leczenia chorób układu nerwowego. W obszarze zainteresowania neurochirurgii znajdą się m.in. mózgowie, rdzeń kręgowy, nerwy obwodowe oraz układ naczyniowy. Schorzenia, którymi będą zajmować się lekarze, to na przykład ostre i przewlekłe bóle oraz urazy kręgosłupa i urazy rdzenia kręgowego, guzy mózgu i nowotworowe zmiany w obrębie kręgosłupa, choroby naczyniowe mózgu, krwotoki wewnątrzczaszkowe i nadciśnienie wewnątrzczaszkowe.

– Uzasadnieniem do realizacji planowanej inwestycji jest wzrost zachorowań w zakresie chorób neurologicznych nasilających się w społeczeństwie. Znamienne jest, że dotyczą one zarówno dzieci, jak i dorosłych oraz seniorów. Jest on spowodowany stresem, siedzącym trybem życia, często ze smartfonem w ręku. Dodatkowo pandemia oraz konieczność pracy i nauki zdalnej nasiliły choroby dotyczące wad postawy, tj. choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa, dyskopatie i inne, powodujące konieczność leczenia operacyjnego – mówi Piotr Matej, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie.

Zakres inwestycji obejmuje modernizację lokalizacji po byłym trakcie operacyjnym szpitala i dotychczasowym oddziale toksykologiczno-kardiologicznym oraz zakup specjalistycznego sprzętu medycznego do kompleksowego procesu diagnostycznego, operacyjnego oraz terapii małoinwazyjnej chorób neurologicznych i neuroonkologicznych.

Fot. Archiwum

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Nemesis
Nemesis
6 miesięcy temu

Oddział neurochirurgii w tym szpitalu miał powstać rok temu. Dyrektor Matej prowadził od stycznia do kwietnia negocjacje w sprawie jego utworzenia z bardzo znanym i doświadczonym neurochirurgiem, które przerwał, twierdząc, że ,,góra” zadecydowała, że nie będzie w tym szpitalu oddziału neurochirurgii, bo nie ma takich potrzeb. Czyżby partia zmieniła zdanie przed wyborami?