Przed nami weekend, podczas którego nie zabraknie atrakcji. Sprawdziliśmy, na co warto się wybrać i co zobaczyć w Lublinie od piątku (18 sierpnia) do niedzieli (20 sierpnia).
Re:tradycja – Jarmark Jagielloński
XVII edycja Festiwalu Re:tradycja – Jarmark Jagielloński odbędzie się w dniach 18-20 sierpnia. W programie wydarzenia znajdują się m.in. koncerty, potańcówki oraz Jarmark Jagielloński, czyli targi sztuki ludowej i rzemiosła tradycyjnego. Ważnym punktem Festiwalu jest specjalna produkcja muzyczna – koncert re:tradycja. Łączy on na jednej scenie muzykę tradycyjną i jej mistrzów z artystami muzyki współczesnej – ludzi otwartych na wzajemne dzielenie się swoimi doświadczeniami. Nie zabraknie także propozycji dla najmłodszych. Na Podwórku Re:tradycji dzieci będą miały okazję pobawić się zabawkami przygotowanymi przez twórców ludowych i zobaczyć, jak dawniej spędzali wolny czas ich rówieśnicy.
Jarmark Jagielloński – najciekawsze punkty programu TUTAJ
Pokazy fontanny
Na placu Litewskim prezentowane są widowiska na fontannie multimedialnej. W ramach tych pokazów, obejrzeć można również prezentację o tytule ,,Lublin is YOUth’’, ściśle związana z obchodami Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023. Dodatkowo to widowisko zostało przygotowane w wersji anglojęzycznej, umożliwiając wszystkim zainteresowanym cieszenie się tą niezwykłą oprawą.
HARMONOGRAM
Piątek (18 sierpnia) godz. 21:30 – Czarcia Łapa, Unia Narodów
Sobota (19 sierpnia) godz. 21:30 – Wieniawski IMPRO, Tradycje Lubelskiego Przemysłu Lotniczego + Anioły Lubelskie.
Kino pod chmurką
Trwa 12 edycja Kina Perła. Zimne piwo, wygodne leżaki i bogaty repertuar to wszystko znajdziecie na dziedzińcu Browaru Perła przy ul. Bernardyńskiej 15. Na nim tradycyjnie od czerwca do końca sierpnia zaraz po zachodzie słońca od środy do niedzieli odbywają się projekcje filmowe.
Repertuar na weekend:
Piątek: KAC VEGAS, reż: Todd Phillips, cykl: Klasyczny piątek
Sobota: ORZEŁ, OSTATNI PATROL, reż: Jacek Bławut, cykl: A to Polska właśnie
Niedziela: CZARNA RZEKA, reż: Érick Zonca, cykl: Zbrodnia (nie)doskonała.
Potańcówka w skansenie
Przed nami kolejna okazja na taniec pod gwiazdami przy muzyce na żywo. W najbliższą niedzielę w Muzeum Wsi Lubleskiej znów do tańca przygrywać nam będzie „Maciejowa Kapela” – zespół, w którego repertuarze znajdziemy zarówno szlagiery miejskiego folkloru głównie z Warszawy i Lwowa, jak i piosenki z przedwojennych filmów i rewii. Na gości tradycyjnie będą czekały zabawy i walczyk kotylionowy. Na czas potańcówki czynna będzie Karczma Kocanka proponująca orzeźwiające napoje oraz różne przysmaki. Potańcówka zaczyna się o godz. 19.15 i trwa do godz. 24.00. Na potańcówkę obowiązują specjalne, odrębne bilety. Bilety: 25 zł/normalny 15 zł/ulgowy. Liczba miejsc jest ograniczona.
Piknik i koncert w Ogrodzie Saskim
Mieszkańcy i mieszkanki Lublina będą mieli okazję wysłuchać wyjątkowego koncertu plenerowego w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Lubelskiej im. Henryka Wieniawskiego oraz Orkiestry Wojskowej z Lublina pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego i por. Pawła Kołodzieja. Koncert „Mocni razem – służymy Ojczyźnie i Społeczeństwu” odbędzie się w najbliższą sobotę (19 sierpnia) o godz. 19 w Ogrodzie Saskim.
Koncertowi plenerowemu towarzyszyć będzie piknik militarny na pl. Teatralnym, który rozpocznie się o godz. 16.00.
Zwiedzanie wystawy “Teatr Stary w Lublinie – 200 lat historii”
Teatr zebrał opowieści o rodzinie właścicieli, aktorach, reżyserach, cyrkowcach, teatralnych premierach, seansach filmowych, pokazach magii, afisze, książki, artykuły, zdjęcia i filmy. Mamy nadzieję, że dla dawnych widzów będzie to inspiracja do podzielenia się z nami wspomnieniami z tego niezwykłego miejsca. Udział w zwiedzaniu jest bezpłatny.
HARMONOGRAM ZWIEDZANIA
18.08 (piątek) godz. 10:00-17:00
19.08 (sobota) godz. 10:00-17:00
20.08 (niedziela) godz. 10:00-17:00
Młody Lublin site-specific – Warsztaty dla młodych dorosłych
Podczas cyklu warsztatów każdy uczestnik, z pomocą własnej wyobraźni, zaprojektuje stworzenie w myśl zasady site-specific, czyli do konkretnych, wybranych na Starym Mieście lokalizacji. Po ostatnim spotkaniu każdy będzie mógł zabrać wykonany obiekt do domu. Projekt zakończy plenerowa wystawa. Ceramicy będą pracować pod okiem Joanny Kowalskiej-Wolszczak z Pracowni Żywioły Ziemi. Warsztaty odbędą się 18 sierpnia w godz. 11:00-14:00 przy ul. Grodzkiej 7.
Zapisy:https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdHrWAC1_AT3H1kLbW7w1-SljWJ5vka0yQp8erFrLpUn7aknA/viewform
Letnie Granie – plenerowe warsztaty muzyczne dla dzieci i młodzieży
Plenerowe warsztaty muzyczne dla dzieci i młodzieży odbędą się w piątek o godz. 13:00 i 15:30 w Parku Ludowym. Podczas zajęć będzie można m. in. nauczyć się gry na ukulele, rozwinąć swój wokal, zaśpiewać własny refren piosenki czy improwizować szalone rytmy na instrumentach perkusyjnych. W warsztatach mogą wziąć udział zarówno osoby chcące rozpocząć swoją przygodę z muzyką jak i te, które mają już doświadczenie w tej wyjątkowej dziedzinie sztuki.
HARMONOGRAM
godz. 13:00 (grupa 7-11 lat)
godz. 15:30 (grupa 12-16 lat)
Zapisy: https://lublin.eu/sport/lato-w-miescie/#id_7
Magiczni asystenci – warsztaty iluzji z pokazem
Podczas warsztatów w Centrum Kultury w Lublinie, przy ul. Peowiaków 12 będzie możliwość nauczenia się podstawowych treningów manualnych, które możemy wykonać przy użyciu przedmiotów codziennego użytku. Warsztaty rozpoczynają się o godz. 17:00. Po warsztatach odbędzie się pokaz iluzji z udziałem uczestników warsztatów.
OnArt 2023: Lot
W piątek o godz. 18:00 Centrum Kultury przy ul. Peowiaków 12 zaplanowano przegląd kina o tematyce związanej z szeroko pojęta sztuką.
Flight / reż. Anna Zakrzewska, Łukasz Ronduda / film dokumentalny / 2023
Wstęp bezpłatny.
Atelier Fotograficzne sprzed 100 lat – zwiedzanie
W piątek w Warsztacie Fotograficznym przy ul. Kowalskiej 3 każdy zwiedzający będzie miał możliwość dowiedzenia się jak wyglądało i funkcjonowało dawne atelier fotograficzne oraz na czym polegała praca fotografa i laboranta na przełomie XIX i XX wieku. Warsztat fotograficzny oferuje także możliwość wykonania techniką kolodionową portretu na szkle. Zwiedzanie odbędzie się w godzinach 12:00-16:00. Wstęp bezpłatny.
Rodzinne warsztaty ruchowe – Szerokie Ocieplenie Sąsiedzkie
W sobotę o godz. 11:00 na terenie zielonym obok Biblioteki Na Poziomie Filia nr 40 MBP Lublin (ul. Sławin 20) odbędą się rodzinne warsztaty. Organizatorzy zapraszają dzieci od 4. roku życia wraz z opiekunami na wspólne ćwiczenia ruchowe. Udział jest bezpłatny.
Zapisy: https://forms.gle/KR95DLnXH1e8N1aW6
Warsztaty rowerowe: Rowery Dzikich Dzieci
19 sierpnia o godz. 14:00 w Rezerwacie Dzikich Dzieci, przy ul. Dolnej Panny Marii 8 odbędą się warsztaty rowerowe. Wstęp bezpłatny. Liczy się kolejność przyjścia.
Lublin wielu pokoleń – spacer śladami Elizy Kwaśniewskiej
W sobotę o godz. 12:00 odbędzie się pierwsze przejście po Lublinie inspirowane albumem fotograficznym – „Lublin Trzech Pokoleń”. Uczestnicy spaceru będą mieli okazję usłyszeć ciekawostki fotograficzne związane z mijanymi miejscami, pojawiającymi się na trasie przejścia. Dodatkowo podczas spaceru, będziemy podążać śladami fotografii z albumu, a chętni będą mieli okazję uchwycić te same widoki swoim aparatem czy smartfonem. Start zwiedzania przy Al. Racławickich 31. Na zakończenie spaceru uczestnicy zostaną zaproszeni na wystawę zdjęć fotoreportera – Jacka Mirosława w Galerii NN ul. Grodzka 21.
Cyrkowy Jam w Lublinie
W sobotę o godz. 17:00 odbędzie się spotkanie w Parku Ludowym (teren zielony przy ul. Stadionowej), na którym razem możemy żonglować, hulać czy chodzić po taśmie. Organizatorzy zachęcają do wzięcia swojego kocyka, dobrego humoru i czegoś do jedzenia. Nie są to do końca warsztaty, lecz okazja do spotkania, podzielenia się wiedzą i nauczenia innych tego, co już potrafisz.
BoardMania – Festiwal Gier Planszowych
Już w ten weekend odbędzie się XII edycja Boardmani. Jest to najdłużej trwający polski konwent poświęcony grom planszowym, karcianym, kościanym i bitewnym. Fani gier spotkają się w Centrum Spotkania Kultur. W foyer Sali Operowej (poziom +1), codziennie w godzinach od 12:00 do 20:00, będzie można korzystać z wypożyczalni gier. Wstęp na wszystkie atrakcje jest bezpłatny.
Poznaj Lublin z Przewodnikiem
W ramach cyklu Poznaj Lublin z Przewodnikiem na wakacje zaplanowano cykl spacerów dla mieszkańców i turystów. Bilety do kupienia na stronie: https://lublininfo.com/poznaj-lublin-z-przewodnikiem/
HARMONOGRAM
Piątek: godz. 17:00 / Łukasz Fiuta / Opowieści lubelskiego kupca
Sobota: godz. 13:00 / Łukasz Fiuta / Opowieści lubelskiego kupca
Niedziela: godz. 13:00 / Agnieszka Malinowska-Mikołajczyk / Ciekawostki, legendy i zagadki Koziego Grodu
Klasyka w Altanie – Alisa Buriakovskaia
W niedzielę o godz. 13:00 w Altanie w Wąwozie Jana Pawła II, Czuby rozpocznie się seria koncertów muzyki klasycznej. Niedzielne popołudnia uświetnią występy młodych artystek i artystów. Słowo o muzyce powie Dymitr Harelau.
Dożynki dworskie
W niedzielę w Muzeum Wsi Lubelskiej odbędą się „Dożynki dworskie”, które rozpoczną się dziękczynną mszą świętą w kościele z Matczyna o godz. 15:00. Bezpośrednio po uroczystości barwny orszak dożynkowy będzie przemierzał ścieżki skansenu w kierunku XVIII-wiecznego dworu z Żyrzyna. „Dożynki dworskie” są próbą odtworzenia obrzędu wręczania wieńców dożynkowych gospodarzowi – właścicielowi majątku ziemskiego.
HARMONOGRAM
godz. 13:30-14:30 Dekorowanie wieńca dożynkowego w Chałupie z Urzędowa
godz. 14:45-15:00 Przejście orszaku z wieńcem dożynkowym z Chałupy z Urzędowa do Kościoła z Matczyna
godz. 15:00-16:00 Msza św. w Kościele z Matczyna wraz z poświęceniem wieńca dożynkowego
godz. 16:00-16:30 Przejście orszaku dożynkowego do Dworu z Żyrzyna
godz. 16:30-16:50 Inscenizacja przekazania wieńców dożynkowych gospodarzowi nawiązująca do tradycji dożynkowych z majątków pp. Krychowskich i Kiełczewskich.
Tekst: Angelika Pawlas