Przed nami weekend, podczas którego nie zabraknie atrakcji. Sprawdziliśmy, na co warto się wybrać i co zobaczyć w Lublinie od piątku (9 czerwca) do niedzieli (11 czerwca).

Pokazy fontanny

W czerwcu na placu Litewskim możecie oglądać pokazy na fontannie multimedialnej. Wśród nich nowe widowisko „Lublin is YOUth” tematycznie związane z obchodami Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023, przygotowane również w wersji anglojęzycznej. Start pokazów o godz. 21.30.

Piątek – Czarcia Łapa, Unia Narodów
Sobota – Lublin is YOUth (v. EN), Tradycje Lubelskiego Przemysłu Lotniczego + Sen o Mieście

Kino pod chmurką

Trwa 12 edycja Kina Perła. Zimne piwo, wygodne leżaki i bogaty repertuar to wszystko znajdziecie na dziedzińcu Browaru Perła przy ul. Bernardyńskiej 15. Na nim tradycyjnie od czerwca do końca sierpnia zaraz po zachodzie słońca od środy do niedzieli odbywać się będą projekcje filmowe.

Repertuar na weekend:

Piątek: MATRIX, reż: Lana Wachowski, Lilly Wachowski, cykl: Klasyczny piątek

Sobota: IO, reż: Jerzy Skolimowski, cykl: A to Polska właśnie

Niedziela: ZDRAJCA, reż: Marco Bellocchio, cykl: Zbrodnia (nie)doskonała

Spektakle w muszli

Przed nami weekend ze spektaklami Teatru ITP. W Ogrodzie Saskim zobaczycie dwa spektakle: w piątek o godz. 20 – Józef. Biblijna komedia muzyczna, a w sobotę o godz. 20 – Sztukmistrza. Wstęp wolny.

Eko Piknik w Lublinie

To już trzecia edycja wydarzenia, które organizuje MOSiR „Bystrzyca” w Lublinie. 10 czerwca warto się wybrać nad Zalew Zemborzycki. Wspólnie posprzątamy tereny zielone wokół naszego „lubelskiego morza”, a potem weźmiemy udział w pikniku na terenie eventowym ośrodka Słoneczny Wrotków. Eko Piknik rozpocznie się o godz. 11. Uczestnicy akcji zostaną wyposażeni w rękawiczki ochronne oraz worki do zbiórki odpadów. Ale będą też gry i konkursy, pokazy i prezentacje rozwiązań ekologicznych stosowanych przez lubelskie firmy i instytucje. Impreza potrwa do godz. 15.

Weekend z florystyką

Piąta edycja Weekendu z Florystyką odbędzie się 10-11 czerwca na placu Teatralnym przed gmachem CSK oraz wewnątrz budynku, na Poziomie +1 we Foyer Sali Operowej.Hasło przewodnie tegorocznej edycji to nieznane oblicza roślin, odnoszące się do nurtu zero waste i upcyklingu oraz do nietypowego zastosowania materiału florystycznego. Wydarzenie ma za zadanie promowanie idei związanych z ponownym wykorzystaniem elementów odpadowych i nadawaniem im nowej wartości. Pomysłodawcą i koordynatorem wydarzenia jest Paweł Adamiec. Główną atrakcją tegorocznego Weekendu z Florystyką będzie całodobowa wystawa instalacji artystycznych opartych na materiale roślinnym, wykonanych przez słuchaczy i absolwentów kierunku florystyka oraz studentów Architektury Krajobrazu KUL. W sobotę planowane są również warsztaty florystyczne dla amatorów działań kreatywnych oraz konkursy, a w niedzielę pokazy Mistrzów Florystyki, w trakcie których na oczach widzów powstaną niezwykłe florystyczne aranżacje.

Festyn rodzinny z MOSiR

W niedzielę o godz. 13 na terenie eventowym przy ośrodku Słoneczny Wrotków rozpocznie się festyn rodzinny. W programie m.in. animacje, zabawy, gry i konkursy dla całych rodzin, dmuchańce, warsztaty artystyczne, Miasteczko Ruchu Drogowego, spotkanie z koszykarzami Start Lublin i z piłkarzami Motor Lublin, czy taneczny fitness dla dzieci i dorosłych. Od godz. 17 zaplanowano wielkie ognisko, na którym każdy będzie mógł upiec kiełbasę. Będzie też koncert muzyki szantowej. Wstęp bezpłatny.

Pasje Ludzi Pozytywnie Zakręconych

Przed nami XIII edycja Festynu „Pasje Ludzi Pozytywnie Zakręconych” łączącego edukację historyczną i kulturalno-społeczną, który już w niedzielę odbędzie się na placu Litewskim i przyległych obiektach (ul. Kapucyńska) w Lublinie. Festyn otworzy Rajd Rowerowy „Śladami Św. Jana Pawła II” na czele którego jechać będzie samochód „Papa Mobile” z czasu  pierwszej wizyty Papieża w Polsce. Zaprezentowany zostanie legendarny Czołg Średni Sherman M4A1 (76)W. Atrakcjami XIII edycji będą między innymi: grupy rekonstrukcji historycznych w tym Rycerstwo XV i XVII wieku, Obóz Kozacki i Obóz Powstańców Styczniowych, pokaz Orkiestry Szkockiej, lekcja szermierki w wykonaniu policji z Radomia, ekspozycje zabytkowych samochodów i pojazdów wojskowych, ponadto prezentacje pasjonatów i kolekcjonerów. Grupa lubelskich baloniarzy przygotowuje prezentacje napełniania balonu, a grupa Strongmanów zaprezentuje jedną z konkurencji, którą będzie przeciąganie TIR-a. W programie przewidziane są gry , zabawy, konkursy oraz wiele innych atrakcji dla dzieci w różnym wieku. Start o godz. 11.

Święto Lubelskiego Serowarstwa i Mleczarstwa

Już w niedzielę w godz. 10-16 na terenie Jarmarku Lubelskiego przy Lubartowskiej 77 zaplanowano Święto Lubelskiego Serowarstwa i Mleczarstwa. Jest to okazja dla mieszkańców Lubelszczyzny do zapoznania się z wyrobami mlecznymi oferowanymi przez miejscowe mleczarnie oraz serami warzonymi przez serowarów indywidualnych. W czasie wydarzenia dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach kulinarnych, dorośli wysłuchać prelekcji na temat wykorzystania produktów mlecznych na lubelskiej wsi, a wszyscy zagłosować na krowią i kozią Miss imprezy.

Poznaj Lublin z Przewodnikiem

W ramach cyklu Poznaj Lublin z Przewodnikiem zaplanowano cykl spacerów dla mieszkańców i turystów.

HARMONOGRAM:

Janusz Kopaczek / Tajemnice jagiellońskiego Lublina | 9 czerwca godz. 17:00

Janusz Kopaczek / Tajemnice lubelskiego zamku | 10 czerwca godz. 13:00

Martin’s City Tours / Tajemnice lubelskiego zamku | EN 10 czerwca godz. 14:00

Joanna Szmit / Lublin między wojnami – z kronik Policji Państwowej | 11 czerwca godz. 13:00

Spektakl premierowy Don Kichot

W sobotę o godz. 13 i 15.30 w CSK zobaczymy spektakl premierowy Don Kichot w wykonaniu Teatru Tańca GRAWiTAN. Don Kichot to jeden z najpiękniejszych baletów klasycznych, zarówno pod względem kostiumów jak i wspaniałej muzyki Ludwiga Minkusa. Przenosi nas do niezwykle barwnej, radosnej i słonecznej dawnej Hiszpanii co pozwala widzom czerpać ogromne ilości pozytywnej energii. Wyprodukowana przez Teatr Tańca GRAWiTAN oraz Centrum Spotkania Kultur w Lublinie adaptacja w zwięzłej formie zachowuje najbardziej charakterystyczne aspekty pierwowzoru, a w szczególności wariacje solowe: Kitri, Amorek, Królowa Driad, Dulcynea. Bilety w cenie 40 zł/ 50 zł.

Jazz w Wirydarzu

Już w piątek o godz. 20.30 na scenie Wirydarza zagra duet Paal Nilssen-Love i Ken Vandermark. Artyści pracują razem od 2002 roku i mają unikalne podejście do muzyki improwizowanej. Bilety od 35 zł.

Cyrk w Lublinie

11 czerwca największy cyrk w Polsce – Cyrk Korona odwiedzi Lublin, prezentując Sensacyjny Nowy Program 2023! Najnowsze widowisko Cyrku Korona to plejada światowych artystów z Kenii, Włoch, Chile, Grecji, Czech, Węgier, Ukrainy i Polski. Widowisko zobaczymy o godz. 13 i 16. Miejsce – ul. Zana obok Media Markt. Bilety od 70 zł. Dzieci do 2 lat wchodzą za darmo.

Otwarcie basenów

Otwarcie sezonu zapowiedział Słoneczny Wrotków. Baseny czynne w czerwcowe weekendy w godz. 11-19, a od 26 czerwca już codziennie również w godz. 11-19.

Wystawa na placu Litewskim

Do 17 czerwca możecie oglądać wystawę przygotowanej z okazji 700-lecia Wilna – miasta zaprzyjaźnionego Lublina. Na wystawie prezentowanej na placu Litewskim można zapoznać się z największymi atrakcjami 700-letniego Wilna.

Lublin w malarstwie

W terminie od 2 do 21 czerwca w Galerii Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie (Galeria „Przy Bramie”, ul. Grodzka 34/36) możecie oglądać wystawę „Lublin w malarstwie”. Na tegorocznej wystawie zobaczymy 59 prac 31 autorów przedstawiających Lublin, wykonanych w różnych technikach malarskich, a wśród nich obrazy nagrodzone i wyróżnione.

Wróblewski i po… Sztuka realizmu bezpośredniego

Do 27 sierpnia w Muzeum Narodowym w Lublinie można oglądać wystawę poświęconą Andrzejowi Wróblewskiemu. Był jednym z najwybitniejszych polskich malarzy XX wieku. Krótkie życie artysty zaowocowało wieloma oryginalnymi rozwiązaniami artystycznymi i tematami, w kolejnych dekadach podejmowanymi w różnych artystycznych ujęciach. Bilety na stronie www.bilety.mnwl.pl

Wystawa w Galerii Saskiej

Do 23 lipca w Galerii Saskiej (ogrodzenie Ogrodu Saskiego) można oglądać prace Julii Mirny, ilustratorki i graficzki. Urodzona w 1988 roku w Gdyni, pochodzi z Sopotu, obecnie mieszka w Warszawie. Absolwentka Wydziału Grafiki warszawskiej ASP, na której przez ostatnie dwa lata prowadziła Pracownie Gościnną o kierunku Animacja na Wydziale Sztuki Mediów. Tworzy ilustracje, animacje, plakaty festiwalowe i filmowe, a także okładki płyt muzycznych.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments