Festiwal Przyrody w Lublinie. Koncerty, warsztaty, pokazy filmów i wystawy

0
252

Festiwal Przyrody – warsztaty przyrodnicze, spotkania z pasjonatami natury, koncert, pokazy filmów i wystawy edukacyjne – trwać będą od piątku (27 maja) do niedzieli (29 maja) w Ogrodzie Saskim w Lublinie. Wydarzenie organizowane jest w ramach programu Green City.

– Przyroda stanowi ważny element miejskiego ekosystemu i wpływa na jakość życia w mieście. W ramach nadchodzącego Festiwalu Przyrody zapraszamy mieszkańców do zielonych zakątków Lublina – Ogrodu Saskiego, Parku Ludowego oraz nad Zalew Zemborzycki. To pierwsza edycja Festiwalu Przyrody, którego jesteśmy współorganizatorem, ale mamy nadzieję, że wydarzenie to wpisze się w harmonogram imprez organizowanych w naszym mieście co roku – mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina ds. inwestycji i rozwoju.

Festiwal Przyrody to trzydniowe spotkanie mieszkańców ze środowiskiem przyrodników, miłośników natury oraz instytucjami i organizacjami pozarządowymi zajmującymi się ochroną przyrody w Lublinie i na Lubelszczyźnie. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Na niektóre warsztaty, w związku z ograniczoną liczbą miejsc, obowiązują wcześniejsze zapisy.

– Głównym motywem festiwalu będzie dzika przyroda, czasem niedostępna i słabo rozpoznana. Dlatego by lepiej zaprzyjaźnić się z przyrodą w mieście, zapraszamy na warsztaty z ekspertami oraz spotkania z ludźmi pełnymi pasji, którzy często poświęcili całe życie prywatne i zawodowe, by poznawać naturę i utrwalać jej piękno na zdjęciach i filmach – mówi Blanka Rdest-Dudak, dyrektor Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Lublin.

W programie wydarzenia przewidziano wiele atrakcji. W piątek (27 maja) uczniowie ze szkół podstawowych będą mogli wziąć udział w warsztatach przyrodniczych prowadzonych przez ekspertów z Fundacji Dla Przyrody. Podczas spotkań dzieci poznają rzadkie i zagrożone gatunki występujące na terenie Lubelszczyzny, dowiedzą się, jak je rozpoznać i gdzie można je spotkać. Z kolei w sobotę (28 maja) odbędą się warsztaty filmowo-przyrodnicze, podczas których mieszkańcy będą mogli poznać tajniki nagrywania filmów przyrodniczych sprzętem amatorskim. Podczas warsztatów teoretycznych i zajęć praktycznych w Parku Ludowym, uczestnicy dowiedzą się, gdzie i w jaki sposób można znaleźć obiekt do filmowania w najbliższym otoczeniu. Dodatkowo nad Zalewem Zemborzyckim zaplanowano warsztaty z ornitologiem, który oprowadzi uczestników po ciekawych miejscach przylegających do zbiornika i opowie o tym, jak, gdzie i kiedy obserwować wybrane gatunki ptaków, w jakie wyposażyć się narzędzia do ich lepszej obserwacji i dlaczego może być to świetna forma spędzania wolnego czasu. Zapisy na warsztaty prowadzone będą na stronie internetowej festiwalu.

Niedziela (29 maja) to dzień z największą ilością festiwalowych wydarzeń, które odbędą się w Ogrodzie Saskim. Tego dnia uczestnicy będą mogli obejrzeć w plenerze wystawę edukacyjno-przyrodniczą „Rzadkie i ginące gatunki zwierząt Lubelszczyzny” z rysunkami 40 wybranych gatunków świata zwierzęcego charakterystycznych dla przyrody województwa lubelskiego, autorstwa Marka Kołodziejczyka – ilustratora dzikiej przyrody.

Dodatkowo na terenie Ogrodu Saskiego zorganizowane zostaną warsztaty edukacyjne „Przyroda bliżej nas” przygotowane przez organizacje pozarządowe oraz inne instytucje zajmujące się ochroną przyrody. Z kolei w ramach „Opowieści z pasją” będzie można posłuchać Marcina Kostrzyńskiego, autora wielu programów specjalizujących się w tematyce nagrywania różnych gatunków zwierząt oraz autora książek przyrodniczych. Podczas festiwalu nastąpi także prezentacja filmów uznanego reżysera Artura Homana, który od wielu lat zajmuje się zawodowo fotografią i filmem przyrodniczym oraz koncert muzyki filmowej Michała Lorenca w wykonaniu zespołu Des Orient, połączony z pokazem fotografii przyrodniczych Grzegorza Leśniewskiego.

Współorganizatorem wydarzenia jest Miasto Lublin, natomiast partnerami są firmy: InPost (partner strategiczny), Kom-Eko, Koma oraz Galeria Olimp.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments