Na UMCS powstanie zakładowy punkt szczepień, w którym będą mogli się zaszczepić studenci tej uczelni. Sprawdziliśmy, czy inne lubelskie uniwersytety planują stworzenie podobnych miejsc.
UMCS
UMCS w Lublinie złożył już wniosek o utworzenie zakładowego punktu szczepień na uczelni i aktualnie oczekuje na decyzję w tej sprawie. – W związku z tym faktem nasz uniwersytet prowadził zapisy chętnych na szczepienie przeciwko COVID-19, które były skierowane do wszystkich pracowników uczelni, studentów i doktorantów, którzy ukończyli 18. rok życia, a także osób współpracujących z UMCS – informuje Aneta Adamska, rzecznik prasowy UMCS.
Łącznie deklarację udziału w szczepieniu złożyło 1550 pracowników, doktorantów i studentów UMCS. W zakresie organizacji zakładowego punktu szczepień uczelnia współpracuje z Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym w Lublinie mieszczącym się przy al. Kraśnickiej, z którym podpisała już stosowne porozumienie. W zakresie organizacyjnym uczelnię w przeprowadzeniu akcji szczepień wspierać będzie Legia Akademicka.
– Akcję szczepień zamierzamy przeprowadzać w obiekcie Centrum Kultury Fizycznej UMCS. Generalnie z uwagi na przygotowanie obiektu i po przeprowadzonych wizjach lokalnych czujemy się już logistycznie i organizacyjnie przygotowani do realizacji tego zadania – dodaje.
Władzom uczelni zależy na tym, aby akcja szczepienia akademickiej społeczności przebiegła sprawnie i szybko. Natomiast decyzja zarówno o utworzeniu punktu szczepień, terminie, w jakim będą mogli być szczepieni pracownicy, studenci i doktoranci, jak i rodzaju podanej szczepionki należy do Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. – Dopiero po zakwalifikowaniu naszej uczelni jako zakładowego punktu szczepień będziemy posiadali stosowne informacje w tym zakresie – podsumowuje.
Politechnika Lubelska
Uczelnia stara się, aby jej studenci mogli się szczepić w przychodni akademickiej Center Med. – Jest ona w akademiku. Współpracujemy z nią przy okazji różnych akcji. Być może będzie taka możliwość, aby i tutaj mogli się szczepić nasi studenci – wyjaśnia Iwona Czajkowska-Denka, rzecznik prasowy Politechniki Lubelskiej.
KUL
Również przy Katolickim Uniwersytecie Lubelskim działa przychodnia studencka, która umożliwia żakom skorzystanie ze szczepień.
– Studenci mogą się szczepić w naszej przychodni przy uczelni (Poradnia Zdrowia KUL, Al. Racławickie 14 – przyp.red.). Tam można zgłosić chęć i potrzebę zaszczepienia się przeciwko COVID-19 – wyjaśnia Monika Stojkowska, rzecznik prasowy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. – Większość pracowników jest już u nas zaszczepiona. Szczepienia odbyły się w jednym z lubelskich szpitali – dodaje.
Uniwersytet Przyrodniczy
Na decyzje co do utworzenia punktu szczepień czeka jeszcze Uniwersytet Przyrodniczy. – Nie mam informacji ostatecznej, czy taki punkt powstanie – informuje mgr inż. Anna Woźniak, dyrektor Centrum Dydaktyki i Spraw Studenckich Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. W ciągu tygodnia powinien pojawić się komunikat rektora w tej sprawie.
Uniwersytet Medyczny
Studenci Uniwersytetu Medycznego w Lublinie na szczepienie mogą zgłosić się poprzez nr telefonu: 690 407 022 oraz e-mail: pomoc.szczepienie.studenci@umlub.pl, a także formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie uczelni. Do formularza należy dołączyć skan własnoręcznie podpisanego oświadczenia o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych.
Studenci, którzy dokonali wcześniej zgłoszenia na szczepienie, proszeni są o niedokonywanie ponownej rejestracji za pośrednictwem uniwersytetu. Po rejestracji otrzymają oni szczegóły szczepienia, między innymi informacje o punkcie szczepień i godzinie, w którym będzie ono wykonane.