1 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SPZOZ w Lublinie będzie miał swojego robota Da Vinci, który będzie służył do bardzo nowoczesnych i precyzyjnych operacji onkologicznych i urologicznych. Umowa w tej sprawie została podpisana pomiędzy szpitalem a firmą Synektik w poniedziałek (19 września).

Dzięki robotowi Da Vinci pacjenci będą mogli być operowani w bardzo komfortowych warunkach. – Po zakończonej operacji takim robotem są lepsze rokowania, więc jest to bezpieczniejsze dla pacjentów. Odbyliśmy już wstępne szkolenia personelu, natomiast dedykowane szkolenia dla tego systemu robotycznego są możliwe dopiero po podpisaniu umowy – mówi płk. Dr n. biol. Aleksander Michalski, komendant szpitala.

Do pracy z robotem Da Vici będą przeszkolone dwa lub trzy zespoły chirurgów. – Ilość operacji, które będą nim wykonywane będą zależeć od tego, jakie procedury medyczne będziemy realizowali. Zasadniczo będą to operacje onkologiczne, jak i urologiczne, a także rozważamy operacje ginekologiczne – dodaje Aleksander Michalski i zaznacza, że jest za wcześnie, aby mówić o tym, kiedy pierwsza taka operacja mogłaby się odbyć.

Sprzęt pojawi się w szpitalu w ciągu miesiąca od podpisania umowy, czyli dostarczony być powinien najpóźniej 19 października. Do szpitala dostarczy go firma Synektik, która w Polsce już zapewniła Da Vinci do 20 placówek medycznych, w tym do dwóch w województwie lubelskim.

– Obecnie już ponad 7 tysięcy takich robotów jest na całym świecie. W Polsce system ten rozwija się dopiero od czterech lat i w tym czasie wykonano 2 tys. zabiegów. Natomiast na całym świecie było ich już ponad 10 mln – mówi Cezary Kozalecki ze spółki Synektik S.A.

Robot będzie stał w nowym budynku szpitala, czyli w Centralnym Bloku Operacyjnym (skrzydło C szpitala – przyp.red.). Robot Da Vinci nie jest jednak czymś z czym personel szpitala nie miał wcześniej do czynienia. Część szkoleń teoretycznych medycy już mają za sobą. – Cykl szkolenia jest rozpisany na około 300 godzin, ale część z nich już odbyliśmy. Chcemy zacząć operować jak najszybciej i robić tych operacji około kilkudziesięciu. To nasz plan do końca roku, a w przyszłym będzie ich już o wiele więcej – mówi Remigiusz Żebrowski, chirurg 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SPZOZ w Lublinie.

Koszt tej inwestycji to blisko 15 mln zł.

Fot. Dominika Polonis

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments