Kina plenerowe, atrakcje nad Zalewem Zemborzyckim czy liczne trasy rowerowe. To tylko niektóre z atrakcji, z których możecie skorzystać jeśli nie wyjeżdżacie na wakacje poza nasze miasto. Przedstawiamy nasz subiektywny przewodnik po Lublinie na okres wakacyjny.
W kinie w Lublinie
W Lublinie działa wiele kin plenerowych. Możecie wybrać się między innymi do Kina Perła przy ul. Bernardyńskiej, Kina w Bramie przy ul. Królewskiej, a także do Letniego Kina CSK znajdującego się na dachu tej instytucji kultury. Kino Plenerowe znajdziecie również na tarasach centrum handlowego Vivo! Lublin oraz w Warsztatach Kultury przy ul. Grodzkiej. Wstęp na seanse jest bezpłatne.
Filmy możecie również zobaczyć ze swoich samochodów w ramach kina znajdującego się z tyłu Targów Lublin przy ul. Dworcowej w Lublinie. Pod nazwą „W kinie w Lublinie” działa tam pierwsze w naszym mieście kino samochodowe.
Zalew i baseny
Aktywnie czas możecie spędzić również nad Zalewem Zemborzyckim opalając się na plaży lub korzystając z basenów na Słonecznym Wrotkowie. W tym miejscu znajdziecie 3 zjeżdżalnie, boisko do siatkówki oraz brodzik dla najmłodszych i baseny o różnej głębokości.
Nad Zalewem możecie również wypożyczyć kajaki lub rowery wodne. W ofercie znajdują się również rowery górskie, którymi warto wybrać się na wycieczkę dookoła zalewu
Aktualny cennik wypożyczalni sprzętu wodnego
Trasy rowerowe
W Lublinie możecie również skorzystać z licznych szlaków rowerowych. Jedną z tras jest trasa Wrotków-Zalew-Las-Jana Pawła-Wrotków, która liczy około 33 kilometrów. Z Lublina możecie pojechać również do źródła Bystrzycy. To trasa licząca około 46 kilometrów. Wartym uwagi jest również szlak Lublin-Nałęczów-Bełżyce. To trasa dla tych bardziej wytrwałych. Liczy ona prawie 60 kilometrów.
Muzea w Lublinie
W Lublinie warto również odwiedzić liczne muzea. Będąc na Starym Mieście koniecznie zajrzyjcie do Muzeum Historii Miasta Lublina, które znajduje się przy Bramie Krakowskiej, a także muzeum Czechowicza na ulicy Złotej. Warto również zajrzeć do Ośrodka „Brama Grodzka-Teatr NN”, w którym poznacie żydowską historię naszego miasta.
W wolnej chwilach warto również pojechać do Muzeum Wsi Lubelskiej. Będziecie mogli pospacerować w towarzystwie zwierząt oraz zwiedzić muzealne obiekty.
Wieża Trynitarska
Jeśli nigdy nie mieliście okazji zobaczyć pięknej panoramy Lublina, to teraz możecie to nadrobić. Warto więc wybrać się na spacer i wejść na Wieżę Trynitarską, która znajduje się obok Archikatedry Lubelskiej. W środku niej, wchodząc po okrągłych schodach możecie również zwiedzić Muzeum Archidiecezjalne Sztuki Religijnej.
Lubelska Trasa Podziemna
Lubelskie Podziemia to około 280-metrowa trasa turystyczna biegnąca pod Rynkiem i kamienicami Starego Miasta. Trasa powstała w wyniku połączenia kilkunastu z licznych staromiejskich piwnic. Zostały one częściowo połączone korytarzami i w ten sposób pod miastem powstał podziemny labirynt.
Zwiedzając lubelskie podziemia poznacie historię rozwoju przestrzennego Lublina dzięki licznym makietom, które ukazują miasto od VIII w. n. e., poprzez średniowiecze i wiek XVI. W podziemiach znajdują się także dwie makiety przedstawiające dawne panoramy miasta: najstarszy widok Lublina z XVI w. i najbardziej znany widok z pierwszej połowy wieku XVII.
Spacery po Lublinie
W Lublinie znajdziecie również wiele szlaków turystycznych. Jednym z nich jest Jagielloński Szlak Unii Lubelskiej, którego przejście zajmie Wam około 2-3 godziny. Szlak wyznaczony jest w celu upamiętniania jednego z największych dokonań Jagiellonów, jakim było zawarcie w 1569 roku Unii Polsko-Litewskiej. Na trasie napotkacie 8 przystanków.
Kolejnym wartym uwagi szlakiem jest szlak Pamięci Żydów Lubelskich. Jego przejście zajmie Wam nieco dłużej, bo około 4 godziny. Na trasie napotkacie 13 przystanków.
Trzecim szlakiem, który warto przejść jest Szlak Znanych Lublinian. Na jego trasie znajdziecie 16 przystanków. Jego przejście zajmie Wam około 3,5 godziny. Tworząc ten szlak turystyczny, przypomnicie sobie najbardziej znane postaci historyczne, których życie i działalność można utożsamiać z naszym miastem.
Questy o Lublinie
Quest to rodzaj gry edukacyjnej, a my w szczególności polecamy Lublin ze smakiem. Ten rymowany quest, który poprowadzi wszystkich chętnych szlakiem lubelskich smaków historycznych, jest dobry również dla tych, którzy odwiedzają nasze miasto po raz pierwszy. Ci, którym wydaje się, że lubelskie Stare Miasto jest im dobrze znane, przekonają się jak wiele jest jeszcze do odkrycia. Szlak questu prowadzi w obrębie Starego Miasta. Bez problemu przemierzać go mogą zarówno starsi jak i młodzież. Czas przejścia to około 50 minut, quest rozpoczyna się na placu Łokietka przed Ratuszem.
Drugim questem, w którym możecie wziąć udział jest Inspirujący Lublin. Jego trasa wiedzie przez Centrum Spotkania Kultur. Czas przejścia to 50 min.
Gra Miejska
W słoneczną pogodę możecie również skorzystać z Gry Miejskiej „Lubelski Detektyw”. Gra przeznaczona jest dla najmłodszych turystów i mieszkańców Lublina. W zabawie mogą wziąć udział nawet najmłodsze dzieci wystarczy, że potrafią liczyć i znają kolory. Podczas spaceru wyznaczonym na mapie szlakiem dzieci będą musiały uważnie przyglądać się wszystkim budynkom aby znaleźć odpowiedzi na zwarte w karcie pytania. Wystarczy bystre oko i można podjąć wyzwanie.