Przed nami kolejny weekend, podczas którego nie zabraknie atrakcji. Sprawdziliśmy, na co warto się wybrać i co zobaczyć w Lublinie od piątku (3 marca) do niedzieli (5 marca).

Nocne oprowadzanie po muzeum

3 marca o godz. 19 w Muzeum Narodowym w Lublinie odbędzie się nocne oprowadzanie z latarkami dla dzieci do lat 12 wraz z opiekunami po wystawie Magia Starożytnego Egiptu. Natomiast o godz. 20.30 dla młodzieży w wieku 12-18 lat. Ekspozycja prezentuje zabytki związane z historią, kulturą, życiem codziennym, religią oraz obrzędami pogrzebowymi starożytnej społeczności. W trakcie oprowadzania poznamy tajniki życia starożytnych Egipcjan w niezwykłej, tajemniczej atmosferze. Uczestnicy będą mogli poczuć się niczym Indiana Jones odkrywając kolejne zakamarki i komory wystawy – zupełnie jak egipskich grobowców.

Warsztaty w muzeum

4 marca (sobota) i 5 marca (niedziela) w godz. 11.00-17.00 sali kinowej na Zamku Lubelskim można wziąć udział w warsztatach towarzyszących wystawie Magia Starożytnego Egiptu. Są one przewidziane dla dzieci i młodzieży. Na warsztatach uczestnicy stworzą egipskie amulety i biżuterię. Poznamy również tajniki pracy egipskich balsamistów, hieroglify, a także skierujemy uwagę na egipski kanon sztuki. Wstęp w ramach biletu na wystawę (30 zł zwykły, 15 zł ulgowy).

Festiwal „Strojne w biel”

W piątek i sobotę w Domu Kultury LSM odbędzie się wyjątkowe wydarzenie. Piątkowy wieczór rozpoczynamy o 17: 30 wernisażem wystawy fotografii Agnieszki Szady „Miedzy światłem a cieniem”. Od 18:00 część koncertowa – recital Jacka Kadisa w repertuarze Andrzeja Brzeskiego, następnie wystąpi Monika Krajewska w piosenkach Agaty Budzyńskiej, a na zamknięcie piątkowego wieczoru Marek Andrzejewski w tekstach Edwarda Stachury. Po koncertach after party & jam session w pubie Jezuicka 4.

W sobotę o godz. 12 zaplanowano Konkurs Piosenki. Następnie o 14:00 spotkanie podróżnicze & slajdowisko o Indiach Północnych, o 15:00 projekcja nagrodzonego w Cannes filmu “Treny Kochanowskiego” oraz spotkanie z reżyserem Damianem Bieńkiem i producent Patrycją Radkowską.

Sobotnie koncerty o godz. 16:00 rozpocznie koncert Michała Wojtusika – Laureata Konkursu Piosenki z roku 2022. Już po nim nieco mocniejsze uderzenie acz wciąż poetycko – zespół Podejrzani o Współudział. Następnie z Krakowa swe poetyckie obserwacje świata wyśpiewa Ewa Tarczyńska. Po przerwie Spotkanie z Poetą i akcent bieszczadzki czyli Józef Bilski “Czarny Poeta” wraz ze Sławkiem Tomczykiem. Festiwal zakończy legendarna grupa “U Studni”. Po koncertach after party & jam session w pubie Jezuicka 4.

Wstęp: karnet na cały festiwal – 100 zł, piątek: 50 zł, sobota: 70 zł. Bilety do nabycia w lubelskich punktach PTTK oraz przez stronę festiwalu.

Oprowadzania kuratorskie po wystawie

5 marca (niedziela) o godz. 19.00, 20.00 i 21.00 w Muzeum Narodowym w Lublinie odbędzie się oprowadzanie kuratorskie po wystawie pt. „Magia Starożytnego Egiptu”. Bilety na oprowadzania dostępne są tylko na stronie www.bilety.mnwl.pl (30 zł zwykły, 15 zł ulgowy). Ekspozycja prezentuje zabytki związane z historią, kulturą, życiem codziennym, religią oraz obrzędami pogrzebowymi starożytnej społeczności. Kuratorzy opowiedzą zwiedzającym nie tylko o eksponatach prezentowanych na wystawie ale wprowadzą także w tajniki życia dawnych Egipcjan.

Pieśni współczesne

W sobotę i niedzielę o godz. 20.30 w Centrum Spotkania Kultur odbędzie się koncert MIUOSH x Zespół Śląsk „Pieśni Współczesne”. Pieśni współczesne” to projekt, jakiego na polskiej scenie muzycznej jeszcze nie było – nie tylko ze względu na liczbę zaangażowanych artystów, ale także przełomowe podejście do tradycji. Bilety od 199 zł.

Kino w CSK

Kino CSK zaprasza na weekendowe pokazy poruszającego dramatu Wieloryb ze znakomitą rolą Brendana Frasera. Charlie już od lat żyje na marginesie świata. Uwięziony w małym mieszkaniu przez chorobliwą otyłość. Odrzucony, nie bez powodu, przez swoich bliskich, samotnie zmierza w życiową przepaść. Wystarczy jednak jeden impuls, jedno spotkanie, by zapalić w nim płomień nadziei na to, że jeszcze nie wszystko stracone.

Seanse w piątek i sobotę o godz. 19, a w niedzielę o godz. 18. Bilety w cenie 12/15 zł.

Odkrywanie sekretów Trybunału

Trybunał Koronny, czyli sąd najwyższy dla szlachty polskiej i duchowieństwa. Instytucja ta była jednym z filarów porządku państwowego oraz chlubą całej Rzeczypospolitej, zaś Lublin – obok Piotrkowa, nazwanego później Trybunalskim – był miejscem, gdzie odbywały się rozprawy tego sądu. W tym roku mija 445 lat, od kiedy sejm w Warszawie uchwalił konstytucję, która ustanowiła Trybunał Koronny. Jest to dobry czas, aby odkryć tajemnice i sekrety tej instytucji.

Termin spaceru to 5 marca (niedziela) o godzina 13. Miejsce: Trybunał Koronny. Wstęp wolny!

Premiera w Andersenie

Już w sobotę, 4 marca o g. 17 kolejna premiera w Teatrze Andersena. Tym razem będzie to spektakl, który swoją treścią, formą i dźwiękiem będzie przypominał o wadze relacji z naturą oraz drugim człowiekiem. Przedstawienie inspirowane książką Tajemniczy Ogród Frances Hodgson Burnett, w reżyserii Anny Wolszczak, adaptacji Katarzyny Matwiejczuk. Autorką scenografii, projektów lalek i kostiumów jest Marta Kodeniec, muzykę skomponowała Paulina Derska, która także przygotowała naszych aktorów wokalnie. Ceny i biletów na stronie Teatru Andersena.

Dzień kobiet w galerii

Dzień kobiet w Galerii Olimp już w sobotę. Tego dnia dla pań przygotowano spotkania z ekspertami z zakresu kosmetyki, wizażu, fryzjerstwa, dietetyki oraz zdrowia. W programie dodatkowo: warsztaty florystyczne – tworzenie biżuterii kwiatowej oraz dekoracji, badania wzroku oraz badania profilaktyczne, pomiary składu ciała, porady z zakresu trwałej depilacji. Wydarzenie w godz. 12-18.

Wystawa akwareli

Do 26 marca w Galerii Gardzienice (ul. Grodzka 5a, Lublin) można oglądać wystawę akwareli pn. „Wartość, która nie przemija – flora w pastelowych grafikach Konstantego Prószyńskiego”. Na wystawie prezentowane są akwarele roślin kwiatowych wykonanych w okresie międzywojennym przez Konstantego Hektora Prószyńskiego (1859-1936) – nauczyciela, botanika i mykologa, badacza flory krajowej oraz inspektora Ogrodu Botanicznego w Wilnie w latach 1919-1936. Wstęp jest bezpłatny.

Akwarele i rysunek

Do 9 marca w Galerii OKNA Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie można oglądać wystawę Eweliny Maliborskiej-Patkowskiej pt. „Akwarele i rysunek”. Ewelina Maliborska-Patkowska to artystka specjalizująca się w technice akwareli. Od 2018 roku należy do Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich i nieformalnej grupy artystycznej związanej z Lubelszczyzną, tzw. Grupy Lubelskiej.

Zwiedzanie Lublina

Trwa kolejna, czwarta edycja cyklu „Poznaj Lublin z Przewodnikiem!/Explore Lublin with a Guide!”, w ramach którego mieszkańcy Lublina oraz turyści przybywający do naszego miasta mogą wybrać się na zwiedzanie wraz z przewodnikami zrzeszonymi w Lokalnej Organizacji Turystycznej Metropolia Lublin. W sobotę o godz. 13 odbędzie się spacer pn. Lublin – miasto warte Poznania. Wszystkie spacery wyruszają z Centrum Inspiracji Turystycznej na Jezuickiej 1/3 . Bilety kupicie tam stacjonarnie lub online przez stronę przewodnik.lublininfo.com.

Wystawa w Galerii Saskiej

Do 13 marca w Galerii Saskiej możecie zobaczyć niezwykłą wystawę, artystyczne spotkanie ze Stasys’em Eidrigevicius’em – plakacistą, malarzem, twórcą ekslibrisów, rysunków, ilustracji książkowych, performanc’ów oraz scenografii.

Prace Stasysa Eidrigeviciusa znajdują się w zbiorach Muzeów Narodowych w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu i Szczecinie, w Muzeum Plakatu w Wilanowie, British Museum w Londynie, Museum of Modern Art w Nowym Jorku, National Library w Waszyngtonie, Creation Gallery w Tokio, Muzeum Watykańskim w Rzymie oraz zbiorach prywatnych na całym świecie.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments