Przed nami weekend, podczas którego nie zabraknie atrakcji. Sprawdziliśmy, na co warto się wybrać i co zobaczyć w Lublinie od piątku (11 sierpnia) do niedzieli (13 sierpnia).

Festiwal Kultury Żydowskiej w Lublinie – Lubliner Festival

Lubliner Festival to doskonała okazja do poznania arkanów żydowskiej kultury. Jest to wyjątkowe wydarzenie, które pozwoli uczestnikom lepiej poznać ich historię i sztukę żydowską. W ten weekend odbędą się ostatnie wydarzenia tego festiwalu, który trwał od 6 sierpnia.

Szczegółowy program znajdziecie TUTAJ

Strefa relaksu

W piątek z okazji Młodzieżowych Urodzin Miasta, podczas któych będziemy świętować 706 rocznicę nadania praw miejskich Lublinowi, zaplanowano m.in. wyjątkowe wydarzenia na Placu Kaczyńskiego. Młodzi ludzie będą mieli okazję skorzystać z strefy relaksu o nazwie ,,Chill&Charge’’. Program obejmuje rozmaite atrakcje, takie jak olbrzymia gra w Jengę, spotkania “slow friending”, konkursy z gadżetami, inspirujące warsztaty kreatywne oraz wiele innych niespodzianek.

W godz. 14:00-19:00 w przestrzeni z leżakami i hamakami, eksperci z Centrum Informacji i Rozwoju Młodzieży oraz reprezentanci Punktu Sieci Eurodesk Lublin oraz Europe Direct Lublin, chętnie udzielą odpowiedzi na wszelkie pytania związane z wyjazdami za granicę, możliwościami wolontariatu oraz ścieżkami rozwoju dostępnymi dla młodych ludzi.

Pełny program URODZIN MIASTA znajdziecie TUTAJ

Fiesta Balonowa

W sobotę i niedzielę w ramach Urodzin Miasta odbędzie się Fiesta Balonowa. To niepowtarzalna okazja, aby podziwiać niebo wypełnione wielobarwnymi balonami o różnych kształtach i rozmiarach. Fiesta Balonowa to idealne połączenie magii lotu balonów z urokiem miasta Lublin, tworząc niezapomniane wrażenia dla uczestników wszystkich grup wiekowych.

HARMONOGRAM (zależny od warunków pogodowych)

12.08 (sobota)

godz. 04.45 – odprawa do lotu

w godz. 05.15 – 08.00 – loty balonowe z różnych lokalizacji w Lublinie

godz. 16.30 – odprawa do wieczornego lotu

około godz. 18:00 – start balonów z Placu Litewskiego, Błoni przy Zamku

około godz. 21:00 (po locie) – powrót na Plac Litewski, pokaz Parady Ogniowej

13.08 (niedziela)

godz. 05.20 – loty widokowe z różnych lokalizacji w Lublinie

po godz. 18:00 start balonów: Błonia i Plac Litewski

Koncerty w Muszli

Lublin zaprasza na Urodziny Miasta. Z tej okazji odbędą się niezwykłe koncerty w Muszli Koncertowej w Ogrodzie Saskim. Wystąpią między innymi Frank London – laureat Grammy i czołowy muzyk klezmerski, Lorin Sklamber oraz Joshua Nelson. Dołączy do nich niemiecki zespół folkująco-klezmerujący Dobranotch. Koncert odbędzie się w sobotę (12 sierpnia) o godz. 20:00. Natomiast w niedzielę (13 sierpnia) o godz. 20 Darek “Maleo” Malejonek z przyjaciółmi oddadzą hołd rodzinie Ulmów, polskim Sprawiedliwym i tym, którzy ratowali Żydów w czasie wojny.

Pokazy fontanny

Na placu Litewskim prezentowane są widowiska na fontannie multimedialnej. W ramach tych pokazów, obejrzeć można również prezentację o tytule ,,Lublin is YOUth’’, ściśle związana z obchodami Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023. Dodatkowo to widowisko zostało przygotowane w wersji anglojęzycznej, umożliwiając wszystkim zainteresowanym cieszenie się tą niezwykłą oprawą.

Start pokazów o godz. 21:30. W ten weekend wyjątkowo pokaz odbędzie się również w niedzielę.

HARMONOGRAM

Piątek godz. 21:30 – Lublin is YOUth (PL), Symfonia Nauki

Sobota godz. 21:30 – Czarcia Łapa, Historia Placu Litewskiego na wesoło

Niedziela godz. 21:30 – Lublin is YOUth (EN), Inspiruje nas wolność + Anioły Lubelskie.

Kino pod chmurką

Trwa 12 edycja Kina Perła. Zimne piwo, wygodne leżaki i bogaty repertuar to wszystko znajdziecie na dziedzińcu Browaru Perła przy ul. Bernardyńskiej 15. Na nim tradycyjnie od czerwca do końca sierpnia zaraz po zachodzie słońca od środy do niedzieli odbywają się projekcje filmowe.

Repertuar na weekend:

Piątek: NIEBEZPIECZNE ZWIĄZKI, reż: Stephen Frears, cykl: Klasyczny piątek

Sobota: SIMONA, reż: Natalia Koryncka-Gruz, cykl: A to Polska właśnie

Niedziela: MASKARADA, reż: Nicolas Bedos, cykl: Zbrodnia (nie)doskonała.

Poznaj Lublin z Przewodnikiem

W ramach cyklu Poznaj Lublin z Przewodnikiem na wakacje zaplanowano cykl spacerów dla mieszkańców i turystów. Bilety do kupienia na stronie: https://lublininfo.com/poznaj-lublin-z-przewodnikiem/

HARMONOGRAM:

Sobota, godz. 13: Łukasz Miazek / Lublin na wesoło

Sobota, godz. 14: Martin’s City Tours / PRL – Communism in Lublin/Poland

Niedziela, godz. 13: Łukasz Miazek / Lublin w pigułce.

Zwiedzanie wystawy “Teatr Stary w Lublinie – 200 lat historii”

Teatr zebrał opowieści o rodzinie właścicieli, aktorach, reżyserach, cyrkowcach, teatralnych premierach, seansach filmowych, pokazach magii, afisze, książki, artykuły, zdjęcia i filmy. Mamy nadzieję, że dla dawnych widzów będzie to inspiracja do podzielenia się z nami wspomnieniami z tego niezwykłego miejsca. Udział w zwiedzaniu jest bezpłatny.

HARMONOGRAM ZWIEDZANIA

11.08 (piątek) godz. 10:00-17:00

12.08 (sobota) godz. 10:00-17:00

13.08 (niedziela) godz. 10:00-17:00

Otwarcie Ogrodu Młodzieży

W piątek w godz. 16-20 na terenie Browaru Perła nastąpi Otwarcie Ogrodu Młodzieży – Ogród Gospodarki Obiegu Zamkniętego (GOZ). Wernisaż prac studentów Architektury Krajobrazu KUL zorganizowała Fundacja Krajobrazy.

PROGRAM:
16:00 – 16:30 – Oficjalne otwarcie wydarzenia
16:30 – 17:15 – Spacer ścieżką “Zdrowe Miasto”
17:15 – 17:45 – Otwarcie Ogrodu Młodzieży – Ogród Gospodarki Obiegu Zamkniętego
17:45 – 18:00 – Wernisaż wystawy prac studentów w galerii w krzakach
18:00 – 19:00 – Recital Juli Romanyuk w galerii w krzakach

Spektakl marionetkowy: Koza czy koziołek?

W sobotę o godz. 16 na Dziedzińcu Zamku Lubelskiego zobaczymy spektakl marionetkowy: Koza czy koziołek? Spektakl będzie się składał z dwóch odsłon: w pierwszej zaprezentowana zostanie oficjalna legenda pewnej zacnej kozy, która dzięki swym bohaterskim zasługom miała szansę zaistnieć w historii Lublina. W drugiej odsłonie przestawiona zostanie historię powstania lubelskiego herbu w wydaniu uczestników warsztatów marionetkowych. Wykorzystają oni świeżo stworzone, autorskie marionetki oraz swą wyobraźnię i wspólnie z animatorami przedstawią niebanalną historię o lubelskiej kozie. Wstęp wolny.

Atelier Fotograficzne sprzed 100 lat – zwiedzanie

Już 11 sierpnia (piątek) w Warsztacie Fotograficznym przy ul. Kowalska 3, każdy zwiedzający będzie miał możliwość dowiedzenia się, jak wyglądało i funkcjonowało dawne atelier fotograficzne oraz na czym polegała praca fotografa i laboranta na przełomie XIX i XX wieku. Warsztat fotograficzny oferuje także możliwość wykonania techniką kolodionową portretu na szkle. Zwiedzanie odbędzie się w godzinach 12:00-16:00. Wstęp bezpłatny.

Letnie Granie – plenerowe warsztaty muzyczne dla dzieci i młodzieży

Letnie Granie, czyli plenerowe warsztaty muzyczne dla dzieci i młodzieży odbędą się w piątek o godz. 13:00 i 15:30 w Parku Ludowym. Podczas zajęć będzie można m. in. nauczyć się gry na ukulele, rozwinąć swój wokal, zaśpiewać własny refren piosenki czy improwizować szalone rytmy na instrumentach perkusyjnych. W warsztatach mogą wziąć udział zarówno osoby chcące rozpocząć swoją przygodę z muzyką jak i te, które mają już doświadczenie w tej wyjątkowej dziedzinie sztuki.

HARMONOGRAM

godz. 13:00 (grupa 7-11 lat)

godz. 15:30 (grupa 12-16 lat)

Czas trwania: 2h (jedna grupa)

Do udziału w zajęciach zaproszone są także dzieci i młodzież z niepełnosprawnościami. Zapisy: https://lublin.eu/sport/lato-w-miescie/#id_7

Warsztaty integrujące – Dzwonki wietrzne

W piątek w godz. 16.00-18.00 podczas warsztatów uczestnicy będą mieli możliwość stworzyć ozdoby do zawieszenia na zewnątrz w Warsztacie Kultury przy ul. Grodzkiej 7 w Lublinie. Udział jest bezpłatny, decyduje kolejność zgłoszeń.

Zapisy: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfc023A1BLeOxFWYft5R-iWh2YYISkihXGuZ8mazgLmHgv1Ng/viewform

Młodzieżowy Puchar Świata w Karate Tradycyjnym

W sobotę o godz. 20:00 na dziedzińcu zamkowym w Lublinie odbędzie się Młodzieżowy Puchar Świata w Karate Tradycyjnym. To już kolejna z wielkich imprez sportowych w tej dyscyplinie, która odbywa się w naszym mieście. Młodzi karatecy z różnych zakątków świata ponownie będą mieli niepowtarzalną okazję do wystawienia swoich umiejętności na światło dzienne właśnie w Lublinie.

Odbitki stykowe – fotografia z duchem

W sobotę w godz. 10:00-12:00 lub 12:00-14:00 odbędzie się profesjonalna sesja fotograficzna. Uczestnicy będą mogli stworzyć portrety przy użyciu jednej z najstarszych technik fotograficznych. Po udziale w Warsztacie Fotograficznym każdy otrzyma dwie wywołane odbitki. Takie fotografie stanowić mogą doskonały prezent lub wyjątkową pamiątkę. Koszt udziału: 20 zł (przy zapisie na wszystkie 3 warsztaty za całość płatność wynosi 85 zł)

Zapisy: https://warsztatykultury.pl/

Wystawa ,,Lublin. Pamięć Miejsca”

Wystawa można zobaczyć w sobotę o godz. 13:00 w Ośrodku „Brama Grodzka – Teatr NN”. Pierwsza część wystawy, która ukazuje życie Żydów w Lublinie przed rokiem 1939. W drugiej części ekspozycji poświęconej pamięci o zagładzie żydowskiej społeczności w Lublinie, opowiadana jest także historia tych, którzy stawili opór, czyli osób, którzy narażając życie, ratowali Żydów.

Warsztaty kulinarne

Playworkerka Beata Wydra serdecznie zaprasza na wspólne gotowanie, które odbędzie się w niedzielę w Rezerwacie Dzikich Dzieci przy ul. Dolnej Panny Marii 8. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 9:00. Wszystkich entuzjastów kulinarnej przygody zachęcamy do wzięcia udziału. Wstęp jest bezpłatny.

Koncert w Altanie – Małgorzata Pietroń

W niedzielę o godz. 13 w Altanie w Wąwozie Jana Pawła II, Czuby rozpocznie się seria koncertów muzyki klasycznej. Niedzielne popołudnia uświetnią występy młodych artystek i artystów. Słowo o muzyce powie Dymitr Harelau.

Wystąpi Małgorzata Pietroń, która przygodę z muzyką zaczęła w wieku 5 lat w Ognisku Pracy Pozaszkolnej w Poniatowej oraz Dymitr Harelau, pianista, organista i muzykolog. Absolwent Nowopołockiej Uczelni Muzycznej na Białorusi oraz Instytutu Muzykologii KUL.

Muzyczna podróż przez pokolenia

Trwa III edycja wydarzenia ,,Muzyczna podróż przez pokolenia – koncerty trębaczy z tarasu Wieży Trynitarskiej’’. W nadchodzącą niedzielę o godz. 15:00, będziecie mieli okazję uczestniczyć w koncercie z udziałem formacji muzycznej D. Horns, która prezentuje innowacyjne podejście do muzyki.

Zwiedzanie zabytkowym autobusem

Wróciły przejazdy zabytkowymi pojazdami. Będą odbywać się w wakacyjne soboty (do 2 września) o 15.00 i 16.00. Podczas każdego przejazdu pasażerom towarzyszyć będzie przewodnik, który opowie historie, anegdoty i ciekawostki związane z Lublinem oraz miejscami znajdującymi się na trasie. Przejazdy obsługiwać będą dwa zabytkowe autobusy: dobrze znany lublinianom Gutek, czyli Jelcz 272 Mex, Ikarus 280.26 oraz jeden trolejbus – Škoda 9 Tr. Bilety w cenie 30 zł można kupić w Centrum Inspiracji Turystycznej na ul. Jezuickiej 1/3 lub online przez stronę przewodnik.lublininfo.com. W tych miejscach można również znaleźć informację, w jakim terminie kursuje dany pojazd i kto jest przewodnikiem.

Tadeusz Rolke „W obiektywie sztuki”

W CSK można oglądać wystawę „W obiektywie sztuki”. Tadeusz Rolke powraca do Lublina, miasta swoich studiów na wydziale historii sztuki, z wystawą akcentującą jego pasję do sztuki. Wystawa zaprezentuje fotografie powstałe od lat 50. XX w. do dziś, ponieważ Tadeusz Rolke nie ustaje w byciu twórcą i aktywnym uczestnikiem życia kulturalnego. Wystawę można oglądać do 10 września, oprócz poniedziałków (10.07, 17.07, 24.07, 31.07, 07.08, 14.08, 21.08, 28.08, 04.09).

Tarasy widokowe w CSK

Jest już czynna najwyżej usytuowana strefa relaksu, odpoczynku i spotkań w Lublinie na tarasie widokowym na 5. piętrze Centrum Spotkania Kultur. Wstęp wolny. Tarasy na 5. piętrze można odwiedzać codziennie w godzinach otwarcia CSK (tj. od 8:00 do 21:00).

Współpraca: Angelika Pawlas

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments