Miłośnicy architektury znajdą w Lublinie wiele fascynujących zabytków, które są najlepszą wizytówką miasta. Podobnie jest w Łucku – najpopularniejszym mieście turystycznym w obwodzie wołyńskim. Poznajcie najciekawsze perełki architektoniczne z obu partnerskich miast:

  1. Styl romański w Lublinie

Styl romański to pierwszy powszechny styl w architekturze, którego rozwój w Europie przypisywany jest na XI-XIII wiek. Charakterystycznymi cechami tego stylu są kamienne, masywne budowle o zwartych proporcjach, często na planie koła. W Lublinie najbardziej znanym przykładem romanizmu jest donżon, czyli wieża należąca do kompleksu Zamku Lubelskiego, z której turyści mają szansę obejrzeć panoramę miasta.

  1. Gotyk w Lublinie i Łucku

Gotyk to styl z połowy XV wieku, który wyróżnia się ostrymi, strzelistymi konstrukcjami, witrażami i ozdobnymi sklepieniami gwieździstymi, sieciowymi lub kryształowymi. W okresie gotyku, powstawały przeważnie ratusze, sukiennice i mury miejskie z basztami. W Lublinie zabytkami architektury gotyckiej są m.in. Kaplica Świętej Trójcy (bryła), Brama Krakowska i kościół pw. Matki Boskiej Zwycięskiej. W Łucku idealnym przykładem gotyku są największe atrakcje miasta – Zamek Lubarta oraz Wieża Książąt Czartoryskich. Zamek łucki wszedł do ukraińskiego rankingu „Top 5 najpiękniejszych fortyfikacji kraju”, a oprócz podziwiania ruin, podziemi i bogatej oferty muzeów, odwiedzający mogą również uczestniczyć na turniejach rycerskich, festiwalach i koncertach, które są organizowane na jego fundamentach. Do Wieży Czartoryskich przylega mur obronny, ozdobiony gotyckim ceglanym ornamentem w kształcie rombu.

  1. Renesans Lubelski

Włoski renesans zaczął pojawiać się w Polsce na początku XVI wieku. Gdy budowle zaczęły pełnić dodatkowe funkcje, oprócz obronnych, zaczęto stosować w ich projektach starożytne porządki architektoniczne i zdobienia, tj. łuk półkolisty, arkady, ornamenty, sgraffito, attyki. Lublin słynie z wykształconego w architekturze sakralnej stylu renesansu lubelskiego. Jego główną cechą jest zdobienie gotyckiej architektury charakterystycznym ornamentem, umieszczanym na sklepieniu, który składał się z motywów wolich oczu, pereł, liści, a także herbów, aniołków i rozetek. Przykładem architektury renesansu w Lublinie jest np. kościół pw. Nawrócenia św. Pawła przy dawnym klasztorze oo. bernardynów, pałac Czartoryskich i kamienica Lubomelskich. Cechy renesansu lubelskiego zaobserwować można także w kościele pw. św. Józefa przy klasztorze karmelitów bosych, kościele pw. św. Agnieszki czy kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP.

  1. Barok

Architekturę barokową cechuje dynamizm, faliste belkowanie, kolumny i pilastry, a także łączenie różnych materiałów. W Lublinie najlepszym przykładem tego stylu jest Archikatedra Lubelska pw. Św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty – jedna z pierwszych tego typu budowli wzniesionych poza Włochami. W Łucku zaś, cechy stylu barokowego widoczne są na katedrze Świętej Trójcy oraz katedrze Św. Piotra i Pawła.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments