Infekcje i choroby układu moczowego nie są niczym niezwykłym. Wręcz przeciwnie. Dotykają setek milionów ludzi na całym świecie każdego roku. Są przyczyną nie tylko dyskomfortu, ale mogą nierzadko przerodzić się w groźniejsze choroby lub nieść nieprzyjemne powikłania, kiedy nie są odpowiednio leczone. Badania moczu pozwalają zidentyfikować problem, a także dostarczają masę informacji diagnostycznych. Mocz należy jednak oddawać do badania w odpowiednich pojemnikach. Jakich i dlaczego? Sprawdź!

Pojemnik na mocz a badania diagnostyczne

Wśród sposobów diagnozowania chorób lub wykluczania ich obecności znajduje się bardzo istotne badanie – badanie moczu. Mocz zawiera bardzo wiele informacji o stanie zdrowia osoby. Pozwala określić, którą chorobą jest dotknięta lub pomóc w diagnozie, zaplanować dalsze działania lub potwierdzić, że nic złego nie dzieje się w układzie moczowym.

Mocz nie może być jednak badany w dowolny sposób. Pacjent musi się do niego przygotować, a jednym z etapów tego przygotowania jest wybór pojemnika na mocz. Dobry pojemnik na mocz jest dostosowany swoim rodzajem do typu badania, któremu mocz jest poddawany. Kupisz go tutaj: https://a-manada.pl/pojemniki-na-mocz.

Próbka moczu do badań ogólnych znajdzie się więc w konkretnym rodzaju pojemnika. Ta, której użyto do badań bardziej szczegółowych, nie mogła pozostawać w zwykłym, gdyż jego cechy wpływają na próbkę i wyniki badań. Jakie pojemniki na mocz do badania występują na rynku, który powinieneś wybrać i w jakim wypadku jest to konieczne?

Pojemnik na mocz zwykły do badania ogólnego

Istnieją dwa podstawowe rodzaje pojemników na mocz. Pierwszy jest pojemnikiem zwykłym, w którym umieszcza się próbkę moczu do badania ogólnego. Drugi jest pojemnikiem jałowym do bardziej specjalistycznych badań, ale o nim za chwilę. Dlaczego pojemnik na mocz do badania ogólnego nie musi być jałowy?

Odpowiedź jest prosta – w badaniu ogólnym mocz poddawany jest ocenie ze względu na swoje właściwości fizycznie. Nie są natomiast badane bakterie, które mogą w nim bytować. Zwykłe badanie moczu ocenia jego:

  • kolor;
  • stopień przejrzystości;
  • właściwy ciężar;
  • odczyn.

Każdy składnik moczu ma znaczenie podczas badania. Jest informacją o ogólnym stanie zdrowia układu moczowego, a co za tym idzie – samego pacjenta. Do bardziej szczegółowych badań potrzeba pojemnika na mocz, który nie wpłynie badanie w żaden sposób. Dlatego właśnie do tego rodzaju badań kupujesz sterylne pojemniki na mocz zwane jałowymi.

Jałowy pojemnik do badania moczu

Czym są jałowe pojemniki na mocz i dlaczego tak się je nazywa? Z pewnością spotkałeś się z tym określeniem niejednokrotnie. Jałowość pojemnika oznacza, że jest on całkowicie wyzbyty z jakichkolwiek drobnoustrojów, które mogłyby bytować na jego powierzchni, zwłaszcza wewnętrznej.

Dopiero w tak przygotowanym, jałowym pojemniku na mocz umieścisz próbkę moczu do badania szczegółowego. Jest nazywane posiewowym. Badanie diagnostyczne z posiewem nie jest miarodajne wtedy, gdy próbka moczu jest umieszczana w pojemniku zwykłym. Drobnoustroje bytujące na jego powierzchni z pewnością wpływają na miarodajność wyników. Efektem może być nieprawidłowa diagnoza i podjęcie błędnego sposobu leczenia!

Kiedy przygotowujesz się do badania moczu z posiewem, zawsze używaj pojemników jałowych. Jałowe pojemniczki zawsze znajdziesz w każdej aptece w określonej formie. Są zapakowane w odpowiedni sposób, dlatego mają kontakt ze światem zewnętrznym dopiero o otwarciu opakowania. Ich wnętrze jest całkowicie czyste. Po oddaniu próbki moczu do tego pojemnika oddaje się go do badania z pewnością, że jego forma nie będzie miała negatywnego wpływu na wyniki badania.

Budowa pojemników na mocz

Cechy fizykochemiczne pojemnika na mocz są bardzo istotne z punktu widzenia dokładności badań laboratoryjnych. Nie mogą to być pojemniki wykonywane z materiałów dowolnego rodzaju. Muszą to być akcesoria wytwarzane z materiałów syntetycznych niewrażliwych w żadnym stopniu na mocz. Jest to oczywiście standard, o którym warto czasem przypomnieć.

Kolejna kwestia – budowa pojemniczka i jego poręczność. Pojemnik powinien odkręcać się bez problemu. Jego chwytanie nie powinno z kolei być problematyczne, by nie wypadł z dłoni podczas oddawania próbki. Wygodnie odkręcające się, komfortowe w użytku, bezpieczne w transporcie, odpowiedniej wielkości, ale nie za duże – oto są najistotniejsze cechy takiego pojemnika. W innym wypadku jego użytkowanie będzie nieporęczne, a późniejsze badania utrudnione ze względu na jedną z jego cech.

W aptekach występuje wiele modeli pojemników na mocz. Dwa najbardziej istotne rodzaje są z kolei pojemnikami zwykłymi bądź jałowymi, pakowanymi dodatkowo w plastikowe opakowania. Wystarczy dostosować rodzaj pojemnika do typu badania, by nie martwić się miarodajnością wyników. Badanie ogólne? Wybierz zwykły pojemnik na mocz. Badanie moczu z posiewem? Koniecznie kupo pojemniczek jałowy! Bądź pewien, że wyniki twoich badań okażą się wtedy tak dokładne, jak to tylko możliwe!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments