W piątek (18 marca) w Muzeum Narodowym w Lublinie oficjalnie zostanie otworzona największa wystawa ostatnich lat: „Tamara Łempicka – kobieta w podróży”. Do Lublina przyjadą 42 obrazy, 15 rysunków, 3 grafiki oraz memorabilia związane z życiem artystki.

Swój udział w wernisażu wystawy potwierdziła prawnuczka Tamary Łempickiej, Marisa Łempicka. Dzień po otwarciu, prawnuczka weźmie udział w specjalnie zorganizowanym spotkaniu, które odbędzie się w sobotę (19 marca) w Galerii Malarstwa w Muzeum Narodowym w Lublinie.

– To co dzieje się na Ukrainie i w Polsce przyczyniło się do tego, że Marisa Łempicka ma pewien obraz zaangażowania Polaków i lublinian w działania pomocowe. Postanowiła ona, że również zareaguje na tę sytuację i przekaże serigrafie na aukcję charytatywną Tamary Łempickiej – mówi Katarzyna Mieczkowska, dyrektor Muzeum Narodowego w Lublinie.

Organizatorem aukcji będzie Muzeum Narodowe w Lublinie. Serigrafia będzie nosić tytuł „Wiosna” i jest limitowaną grafiką, która od piątku (18 marca) będzie na wystawie w muzeum. – Będzie ją można zobaczyć na wystawie, a w dzień jej wernisażu na naszym fanpage’u na Facebooku rozpocznie się licytacja tej pracy. Dochód, który zostanie zebrany w ramach tej licytacji będzie przekazany jednej z organizacji pozarządowych, która bardzo intensywnie pracuje w Lublinie wspierając Ukrainę. Nie wskażę jednak, która to będzie organizacja, bo decyzja ta należy do Marisy Łempickiej – dodaje Mieczkowska.

Wystawa będzie gościć w muzeum od 18 marca do 14 sierpnia. Będzie opowiadać o życiu artystki, które było jedną wielką podróżą. Najpierw, uciekała ona przed I wojną światową, potem przed II wojną światową, a jeszcze wcześniej przed rewolucją bolszewicką. Sama była więc emigrantką.

Na wystawie będzie można zobaczyć prace z muzeów francuskich: Centre Pompidou, Paris, Musée national d’art moderne – Centre de creation Industrielle, MUDO-Musée de l’Oise, Musée d’art modern André Malraux Le Havre, Musée d’arts de Nantes, Musée des beaux-arts, Orléans, Musée d’art moderne et contemporain de Saint-Etienne Métropole, Musée d’art et d’histoire Paul Eluard, Saint-Denis, uzupełnione o prace pochodzące z instytucji polskich: Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Emigracji w Gdyni, Muzeum Okręgowe w Rzeszowie, Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Narodowe w Krakowie oraz z kolekcji prywatnych: kolekcja Henryka Bury, kolekcja Valeriego Jerlitsyna, automuzeum Rodziny Pedów, kolekcja Marka Roeflera/Villa la Fleur i kolekcja Mariusza Żyły.

Początkowo, wystawa miała zostać zorganizowana w 2021 roku. Plany te pokrzyżowała pandemia koronawirusa i związane z nią obostrzenia. Dlatego też wystawa została przeniesiona na ten rok i prace artystki będziemy mogli zobaczyć od 18 marca.

Fot. Dominika Polonis

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
mini
mini
1 rok temu

“nie wskaże tej organizacji” hahahha jasne ….