W domowej spiżarni nie powinno zabraknąć przetworów z fasolki szparagowej. Fasolkę z powodzeniem można marynować i kisić. Polecam pikle z fasolki szparagowej, które są propozycją dla amatorów przetworów o zdecydowanym smaku. Bardzo dobrze komponują się z pieczonymi mięsami, zwłaszcza wieprzowiną. Kiszona fasolka szparagowa z papryką to ciekawa propozycja dla osób szczególnie dbających o zdrowie, gdyż kiszonki to bogactwo cennej dla organizmu flory bakteryjnej. Jedzmy fasolkę na zdrowie!

Fasolka szparagowa marynowana

Składniki:

2 kg młodej fasolki szparagowej

ziarna ziela angielskiego i czarnego pieprzu

liście laurowe

Zalewa:

1 litr wody

300 ml octu 6-8%

3 łyżki cukru

¾ łyżki soli

Przygotowanie:

Przygotować zalewę: wodę zagotować z octem, cukrem i solą. Wystudzić. Fasolkę umyć, obciąć końcówki, obgotować we wrzątku przez 5 minut. Odcedzić, przelać zimną wodą, osączyć.

Przygotować słoiki. Fasolkę włożyć do suchych, wyparzonych słoików. Do każdego słoika dodać po 2-3 ziarna pieprzu i ziela angielskiego oraz po 1 liściu laurowym. Wypełnione słoiki zalać zalewą, słoiki dokładnie zakręcić. Pasteryzować 30 minut w kąpieli wodnej. Po 2 dniach pasteryzację powtórzyć.

Pikle z fasolki szparagowej

Składniki:

1,5 kg zielonej fasolki szparagowej

1 pęczek młodej marchewki

30 dag cebuli szalotki

goździki

sól

Zalewa:

1 litr białego octu winnego

6 łyżek cukru

kora cynamonu

1 łyżeczka cząbru

Przygotowanie:

Fasolę umyć, obciąć końcówki, pokroić w kawałki o długości 4 cm. Marchewkę obrać, umyć, pokroić w cienkie słupki. Warzywa gotować 10 minut w osolonym wrzątku, przełożyć z przekrojonymi na połowy szalotkami do słoików. Do każdego słoika dodać po 2 goździki.

Zalewę zagotować. Warzywa zalać gorącą zalewą, słoiki szczelnie zamknąć. Pasteryzować 30 minut w kąpieli wodnej.

Fasolka szparagowa kiszona

Składniki:

3 kg fasolki szparagowej

2 papryki

5 dag kopru

kilka liści białej kapusty

Zalewa:

1,5 litra wody

4 łyżki soli kamiennej

Przygotowanie:

Fasolkę umyć, oczyścić z ogonków. Papryki umyć, przepołowić, oczyścić z gniazd nasiennych, pokroić. Koper również pokroić. Warzywa wymieszać. Zagotować solankę.

Kamienny garnek wyścielić umytymi i osuszonymi liśćmi kapusty, ułożyć fasolkę z papryką i koprem, delikatnie ugnieść, uważając aby jej nie zmiażdżyć. Na wierzchu garnek wyłożyć kilkoma liśćmi kapusty.

Składniki przykryć talerzykiem i powoli wlewać przestudzoną zalewę. Garnek zakryć gazą, po tygodniu przenieść w chłodne miejsce.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments