Do zbiorów Muzeum Józefa Czechowicza, oddziału Muzeum Narodowego w Lublinie przekazany został nieznany dotychczas wiersz najsłynniejszego lubelskiego poety – Józefa Czechowicza. Do niedawna tekst był przechowywany w zbiorach prywatnych.

Tekst przechowywany był dotychczas w zbiorach prywatnych, a dziś – niemal w sto lat od czasu powstania – trafia do zbiorów Muzeum Narodowego w Lublinie dzięki uprzejmości Edwarda Sitka (wnuka adresatki wiersza), Marka Prokopa (siostrzeńca adresatki wiersza) oraz Pawła Prokopa (syna Marka Prokopa).

– Pewnego dnia odebrałam telefon od Pawła Prokopa, który powiedział mi, że w jego rodzinie jest chyba rękopis Józefa Czechowicza. Zostało to potwierdzone – mówi Katarzyna Mieczkowska, dyrektor Muzeum Narodowego w Lublinie.

Rękopis „*** [Mówisz mi moje dzieje…]” powstał około 14/15 października 1922 roku nad jeziorem Opsa, położonym nieopodal miejscowości Słobódka (województwo podlaskie), w której młody poeta pracował wówczas jako nauczyciel. Wiersz został napisany w czasie wolnym od pracy (14-15.10.1922 to sobota i niedziela) i daje wyobrażenie o tym, jak twórczo spędzała czas młoda inteligencja nauczycielska, pracująca na Wileńszczyźnie.

– Dla mojej rodziny to zaszczyt, że możemy przekazać nieopublikowany nigdy wiersz naszego lubelskiego poety do Muzeum Narodowego. To symboliczny moment, bo 100. rocznica napisania wiersza. To wielka radość. Przeglądając archiwum rodzinne zobaczyliśmy pożółkłą kartkę papieru, gdzie właśnie był ten wiersz. Nie był on w żaden sposób podpisany, było tylko zaznaczone miejsce – opowiada Marek Prokop, siostrzeniec adresatki wiersza.

Napisany przez siebie odręcznie utwór, poeta podarował swojej przyjaciółce, Helenie Życińskiej, do której zwraca się w pierwszych wersach utworu. Wiersz w znacznym stopniu wzbogaca dotychczasową wiedzę na temat młodzieńczej twórczości Józefa Czechowicza. Daje wyobrażenie o tym, w jaki sposób kształtowała się wyobraźnia twórcza młodego artysty, który poszukiwał swojej indywidualnej dykcji poetyckiej, nawiązując zarówno do tradycji poetyckiej, jak i nowych prądów, jakie zarysowywały się na mapie ówczesnej literatury polskiej.

O poecie

Józef Czechowicz to jeden z najwybitniejszych polskich poetów XX-stulecia. Jego twórczość opierała się w dużej mierze na Lublinie, z którego pochodził poeta. Czechowicz to przede wszystkim prozę, dramat, twórczość dla dzieci, esej oraz publicystykę. Fascynowały go też nowe media: pisał teksty o tematyce radiowej, filmowej, poświęcał uwagę ówczesnej kulturze popularnej. W 1934 roku powstał jeden z najbardziej znanych tekstów Czechowicza – Poemat o mieście Lublinie.

Fot. Dominika Polonis

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments