10-dniowy Sezon Lublin jest symbolicznym rozpoczęciem sezonu turystycznego. To wyjątkowa propozycja dla mieszkańców i turystów, którzy w okresie długiego weekendu majowego licznie odwiedzają nasze miasto.

Tegoroczny Sezon Lublin to ponad 270 wydarzeń o różnorodnym charakterze, poczynając od oprowadzań kuratorskich, spacerów z przewodnikami, wycieczek tematycznych aż po wydarzenia z zakresu sportu, rekreacji i turystyki miejskiej.

W tym roku blisko 50 proc. jego wydarzeń odnosi się do obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości „Lublin 1918-2018. Inspiruje nas wolność”. W programie Sezonu Lublin 2018 znalazły się wystawy, spacery historyczne, oprowadzania kuratorskie, wycieczki rowerowe, piesze i kajakowe, a także gry miejskie czy imprezy biegowe.

PROGRAM (WYBRANE PROPOZYCJE)

Z powrotem
Następny

Spacery i wycieczki piesze

Spacer po Lublinie czasów Bolesława Prusa podczas którego na uczestników biograficznego spaceru po XIX-wiecznym Lublinie czekają niespodzianki (28 kwietnia).

Spacer po osiedlu imienia J. Słowackiego (1 maja)

Spacer trasą rzeźb zrealizowanych w ramach Lubelskich Spotkań Plastycznych (3 maja)

Spacer herstoryczny śladami lubelskich artystek i działaczek kultury (2, 3 maja)

Spacer herstoryczny śladami lubelskich kobiet nauki i działaczek na rzecz edukacji (4, 5 maja).

Złota Rybka w Oleju – rodzinny spacer uliczkami Starego Miasta oraz warsztaty, czyli rodzinny, bogaty w ciekawostki spacer ul. Olejną, Rybną i Złotą zakończony warsztatami w formie Mini Miasteczka Zabaw (28, 29 kwietnia oraz 5, 6 maja).

Baby Tour – Lublin 1918 – wycieczki dla rodziców z niemowlętami i malutkimi dziećmi, czyli wycieczki, w czasie których niestraszny przewodnikowi jest spontaniczny śmiech, płacz, czy też gaworzenie najmłodszych uczestników (29 kwietnia, 6 maja).

Podróże w czasie. Lublin międzywojenny – wycieczka dla dzieci, czyli cykl wycieczek, opowiadający o historii Lublina, w atrakcyjny dla młodego odbiorcy sposób (28 kwietnia, 5 oraz 6 maja).

Państwowe Muzeum na Majdanku przygotowało wydarzenie Życie Lublinian pod okupacją niemiecką. Spacer tematyczny, którego celem będzie przedstawienie tragicznych losów polskich i żydowskich mieszkańców Lublina w okresie okupacji niemieckiej (1, 2 maja).

Lubelska saga rodu Wieniawskich – z udziałem w koncercie „Cztery pory roku” – to wędrówka po terenie Starego Miasta i Śródmieścia, miejscach związanych z rodziną Wieniawskich, zakończona zwiedzaniem Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego, połączonej z wysłuchaniem koncertu „Cztery pory roku” Vivaldiego w wykonaniu Zespołu Muzyki Dawnej (27 kwietnia).

Jak Lublin „Bitwę pod Grunwaldem” ratował, to wydarzenie podczas którego uczestnicy odwiedzą miejsca, w których w czasie wojny przechowywany był obraz oraz poznają fakty związane z okresem okupacji niemieckiej w Lublinie (5 maja).

Lublin w czasach Konstytucji 3 maja – podczas spaceru uczestnicy dotrą do Szkoły Wojewódzkiej administrowanej przez Komisję Edukacji Narodowej, poznają historię siedzib rady miejskiej, kościoła św. Ducha, pałacu Potockich i sygnatariuszy Konstytucji – Ignacego i Stanisława Potockich (3 maja).

Lubelskie ślady Marii Skłodowskiej-Curie – podczas spaceru można będzie usłyszeć o powstaniu UMCS, historii nadania imienia tej uczelni, a także o wakacjach Marii spędzanych w Zawieprzycach, odwiedzinach Lublina, sukcesach i najbliższej rodzinie (27 kwietnia, 6 maja).

Tajemnice Starego Miasta – to spacer rozpoczynający się od Wzgórza Zamkowego, a kończący się w Wieży Trynitarskiej, z której rozpościera się widok na dachy i zaułki Starego Miasta (1, 2, 3, 6 maja).

Spacer w 100-lecie Niepodległości – to wędrówka obejmująca lata 1918–2018 z uwzględnieniem 20-letnich okresów w historii miasta i jego mieszkańców. Trasa przebiega od placu Katedralnego, przez Śródmieście, KUL aż do Miasteczka Akademickiego (2, 6 maja).

Szlakiem lubelskiego sądownictwa w 440. rocznicę powołania Trybunału Koronnego to spacer, podczas którego uczestnicy zwiedzą gmach Sądu Rejonowego, Archikatedrę Lubelską, kościół i klasztor oo. Dominikanów z obrazem Matki Boskiej Trybunalskiej, Muzeum Lubelskie z portretami króla Stefana Batorego oraz Trybunał Koronny (4 maja).

Widoki i panoramy Lublina, czyli prelekcję i wycieczkę pieszą, który połączy miejsca pokazujące Lublin z różnych perspektyw, a fachowa obsługa przewodnicka zapewni bogaty zasób informacji (6 maja).

Staromiejskie podwórka, czyli prelekcję i wycieczkę pieszą kiedy to uczestnicy poznają prawdziwą historię tych zwyczajnych, a zarazem wyjątkowych zakątków (5 maja).

Minisejm – prolog Dnia i Nocy Unii Lubelskiej, czyli imprezę poprzedzającą doroczne obchody unii lubelskiej. Program „Minisejmu” obejmuje zwiedzanie edukacyjne z przewodnikiem oraz warsztaty historyczne (27 kwietnia).

Sezon z duchami – lubelskie duchy, czyli miejsca, gdzie straszyło, straszy lub powinno straszyć, podczas którego można zobaczyć w Lublinie te miejsca, gdzie straszyło, straszy lub powinno straszyć (29, 30 kwietnia).

Sensacyjki i anegdoty Koziego Grodu to spacer, który przedstawia historie niezwykłe w sposób przystępny, ale także angażuje widza poprzez scenki parateatralne (27, 28 kwietnia).

Z powrotem
Następny
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments