Czy sortowanie i recykling śmieci to wymysł ostatnich lat? Nie! Opowieści o tym jak starożytni Rzymianie, czy Aztekowie radzili sobie z odpadami, budzą coraz większe zainteresowanie. Ich pomysły na zagospodarowanie niepotrzebnych rzeczy do dziś często wywołują podziw.

Dawniej ludzie, którzy prowadzili koczowniczy tryb życia nie musieli się przejmować tym, gdzie te odpady lądują. Jednak, gdy zaczęli się osiedlać, zaczęły one sprawiać kłopot. Z jednej strony sprzyjały powstawaniu uciążliwych zapachów, z drugiej przyciągały niebezpieczne zwierzęta.

Pierwszą metodą zagospodarowywania odpadów, jaka się pojawiła, by pozbyć się góry śmieci leżącej przy miejscu zamieszkania, było ich zakopywanie. – Zanim pojawiły się składowiska śmieci budowane z rozmysłem, wykorzystywano naturalne zagłębienia. Trwało to dość długo – wyjaśnia Adam Przystupa, dyrektor lubelskiej firmy KOM-EKO.

Rzymianie dbali o swój dom

Już zapisy ze starożytnego Rzymu mówią o uregulowaniach prawnych dotyczących powstania składowisk odpadów. W Atenach pojawia się w dokumentach nawet określona odległość od murów miejskich, gdzie śmieci mogły być zakopywane.

Lublin, podobnie jak Rzym, nazywany jest miastem położonym na wzgórzach. W Rzymie oprócz tych naturalnie ukształtowanych istnieje sztuczne wzgórze Monte Testaccio. – Według mnie jest ono pierwszym zrekultywowanym składowiskiem. Do starożytnego Rzymu dostarczano oliwę w wielkich amforach. Nie sposób było te amfory po oliwie umyć i kruszono je na małe kawałki. Gdzieś musiano je składować i właśnie to wzgórze zostało z nich usypane. Co ciekawe, było to tworzone metodycznie. Układano je skorupka na skorupce – dodaje dyr. Przystupa.

Składowisko Monte Testaccio ma blisko 580 tysięcy metrów sześciennych. Jak szacują archeolodzy, znajdują się tam części około 53 mln amfor. Obecnie w okolicy wzgórza znajduje się wiele restauracji.

Wstęp do recyklingu

Przez długi czas gospodarka odpadami obejmowała ich zakopywanie. W Japonii już w Średniowieczu pojawiały się zaczątki recyklingu papieru. W Europie takim wstępnym etapem było funkcjonowanie papierni, gdzie do produkcji papieru wykorzystywano szmaty i ubrania.

W Polsce podaje się przykład opublikowanego w 1777 roku edyktu Stanisława Augusta Poniatowskiego nakazującego zbierania na potrzeby papierni gałganów, papierowych wiórów i skrawków papieru, które mogłyby być wykorzystane.

Sortownia / Fot. KOM-EKO

– Recykling w tamtym okresie nie wynikał ze świadomości społecznej. Nie myśleliśmy, że zatruwamy środowisko i musimy o nie dbać poprzez segregację odpadów. Wynikała ona z potrzeb przemysłu, z potrzeb wojennych jak przetapianie dzwonów czy elementów metalowych na armaty wojenne – zaznacza Adam Przystupa.

Pierwsze pojemniki na ulicach pojawiły się pod koniec XIX wieku. – Wtedy też Anglicy wpadają na pomysł spalania śmieci. W Paddington otworzyli pierwszą spalarnię śmieci. W Anglii odpady, które były odbierane od mieszkańców, były segregowane na polach odkładczych – mówi dyr. Przystupa.

Nowoczesność

Obecna segregacja śmieci rozpoczęła się w na początku XXI w. kiedy pojawiły się pojemniki na frakcję suchą. Pojawia się system dwufrakcyjny, który z czasem objął cały Lublin.

Pojawienie się pojemnika na frakcję suchą, do którego wrzucano szkło, butelki plastikowe i papier wymusiło dalsze rozsegregowanie śmieci.

– Trzeba było je później rozsortować na surowce. Dlatego też w 2003 roku powstał zakład zagospodarowania odpadów KOM-EKO przy ulicy Metalurgicznej i jedną z instalacji, które tam powstały, była linia sortownicza do segregowania frakcji suchej – opowiada dyr. KOM-EKO.

Następnie w spółce powstała kompostownia odpadów zielonych, gdzie zbierane były gałęzie i trawa z osiedli mieszkaniowych.

Dziś KOM-EKO odpowiada za znaczną część pozyskiwanych w Lublinie i okolicach odpadów. Firma odpowiada za segregację produktów (szło, plastik, papier), które później trafiają do recyklerów. Odpady zmieszane, których wciąż niestety jest najwięcej są poddawane zagospodarowaniu w procesie MBP (mechaniczno-biologicznego przetwarzania). Z kolei z odpadów zielonych później wytwarzany jest autorski produkt firmy – Humukom, czyli organiczny środek poprawiający właściwości gleby.

JAK SEGREGOWAĆ

Rok 2019 przyniósł wiele zmian dotyczących segregacji odpadów w Lublinie. Nowe zasady podziału śmieci zostały wprowadzone już we wszystkich dzielnicach naszego miasta. Obecnie dzielimy nasze odpady na 5 różnych rodzajów:

* niebieski – papier i tektura,

* zielony – szkło,

* żółty – metale i tworzywa sztuczne,

* brązowy – bioodpady

* odpady zmieszane

Z posesji są również odbierane odpady zielone, budowlane oraz wielkogabarytowe.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments