Będą spacery historyczne, potańcówka, warsztaty taneczne, a także gry miejskie. W tym wszystkim będziemy mogli wziąć udział od czwartku (26 sierpnia) do niedzieli (29 sierpnia) na Starym Mieście w Lublinie. Wydarzenia odbędą się w ramach Festiwalu Legend Lubelskich.

Festiwal to okazja do tego, by przybliżyć mieszkańcom legendy związane z Lublinem, a także fakty związane z naszym miastem. Rynek Starego Miasta oraz przylegające do niego ulice staną się miejscem inscenizacji odtwarzających wydarzenia i klimat minionych czasów.

Uczestnicy będą mieć okazję zobaczyć, jak wyglądało życie w dawnych czasach, poznać nieznane fakty historyczne z życia miasta, które przez stulecia obrosły legendami, wziąć udział w interaktywnych i teatralizowanych działaniach z dawnych epok, a także wyjątkowej renesansowej potańcówce.

1. Spektakle

Spektakle to jeden z najdłużej wyczekiwanych punktów programu festiwalu. Na dobry początek w czwartek (26 sierpnia) będziemy mogli zobaczyć „Kamień nieszczęścia-Dintoria”. Spektakl zostanie przedstawiony w Bramie Trynitarskiej o godzinie 18. Wyreżyserowany został przez Łukasza Witt-Michałowskiego. „Kamień nieszczęścia zobaczymy jeszcze w piątek (27 sierpnia) o godzinie 18, w sobotę (28 sierpnia) o godzinie 17i w niedzielę (29 sierpnia) o godzinie 16.

Również w piątek (27 sierpnia) na dziedzińcu Archiwum Państwowego przy Archikatedrze zobaczymy „Drzewo życzeń”. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 19 i jest przeznaczone dla dzieci od 9 roku życia. Limit osób mogących wziąć udział w spektaklu wynosi 100.

Wieczorem, na zakończenie drugiego dnia festiwalu na dziedzińcu Zamku Lubelskiego o godzinie 21 zobaczymy spektakl gościnny Trypillia Visions. Będzie to spektakl fantasy teatru Harmider z Łucka (Ukraina). Limit osób mogących wziąć udział w spektaklu wynosi 100.

W sobotę (28 sierpnia) na dziedzińcu Zamku Lubelskiego zobaczymy przedstawienie premierowe „Sen Leszka Czarnego”. Spektakl rozpocznie się o godzinie 18, a na scenie zobaczymy Poławiaczy Pereł. Po wydarzeniu odbędzie się legendarna parada ulicami Starego Miasta.

W niedzielę (29 sierpnia) na zakończenie festiwalu dzieci od 7 roku życia, młodzież i dorośli mogą wybrać się na dziedziniec Zamku Lubelskiego, aby zobaczyć spektakl „Dzieci drzewa”. Rozpocznie się on o godzinie 19.

2. Warsztaty

Podczas Festiwalu nie zabraknie również warsztatów. W warsztatach recyklingowych będzie można wziąć udział w czwartek (26 sierpnia) o godzinie 13:30 na Dziedzińcu Zamku Lubelskiego. Limit osób, które mogą wziąć w nich udział wynosi 15. Pierwszego dnia odbędą się również warsztaty dźwiękowe: Wyśpiewaj Legendę. Wziąć w nich udział można w Trybunale Koronnym o godzinie 15:30. Skierowane są one do młodzieży od 13 do 16 roku życia. Limit osób wynosi 15.

Na mieszkańców warsztaty czekają również w piątek (27 sierpnia). W warsztatach manualnych z tarczą i mieczem będzie można wziąć udział o godzinie 13:30 na dziedzińcu Zamku Lubelskiego. Natomiast warsztaty „namotaj marzenie, namotaj szczęście” rozpoczną się o godzinie 15:30 na dziedzińcu Archiwum Państwowego przy Archikatedrze. Są to warsztat tworzenia tradycyjnych słowianskich lalek-taliznamów.

W niedzielę (29 sierpnia) będziemy mogli wziąć udział w warsztatach fotograficznych. Rozpoczną się one na placu Po Farze o godzinie 15:30. Wcześniej, bo o godzinie 13:30 na dziedzińcu Zamku Lubelskiego możemy wziąć udział w warsztatch „Ona wisła-my wiślimy”, na których nauczymy się plecenia wianków z żywych kwiatów.

3. Spacery

W piątek (27 sierpnia) możemy zwiedzić „Lublin na wesoło”. Spacer rozpocznie się o godzinie 16 przed Muzeum Narodowym. Dodatkowo będziemy mogli również Odkryć Staromiejskie Stworzenia. Początek spaceru o godzinie 17:30 sprzed Trybunału Koronnego. Przejdziemy się również szlakiem Legend Lubelskich. Spacer rozpocznie się o godzinie 15, a uczestnicy wyruszą sprzed Trybunału Koronnego. W spacerze może wziąć udział 20 osób.

W sobotę (28 sierpnia) o godzinie 15:30 rozpocznie się kolejny spacer historyczny. Uczestnicy spotkają się przed kapliczką Matki Bożej Męki przy Ogrodzie Saskim na wysokości ul. H. Łopacińskiego.

W niedzielę również odbędzie się spacer z historią w tle. Rozpocznie się o godzinie 16:30 i wyruszy sprzed Trybunału Koronnego. Natomiast w „Koziołkowych Opowieściach” możemy wziąć udział o godzinie 16. Uczestnicy wyjdą o Bramy Krakowskiej.

4. Potańcówka

W sobotę (28 sierpnia) o godzinie 20 na placu Po Farze Fundacja Belriguardo poprowadzi warsztaty Tańca Dawnego. Po warsztatach odbędzie się potańcówka, w której mogą wziąć udział wszyscy chętni.

5. Instalacje

Niezwykle ciekawą atrakcją dla mieszkańców będzie instalacja „Koziczart”, która już w czwartek (26 sierpnia) stanie na placu Po Farze. Instalacja nawiązywać będzie do dwóch legend: O Czarciej Łapie i O Herbie Miasta. Instalacja będzie w formie rogów, które będą świecić całą paletą barw. Co ciekawe, mieszkańcy będą mogli samodzielnie nią sterować. Możliwości instalacji zostaną zaprezentowane o godzinie 20.

6. Gry miejskie

Legendy Lubelskie będzie można również poznać poprzez gry miejskie. Gra pt. „Śladami legend lubelskich i miejskich tajemnic” odbędzie się w sobotę (28 sierpnia), w niedzielę (29 sierpnia) i trwać będzie od godziny 12 do 17. Biuro gry będzie zlokalizowane przy Centrum Informacji Turystycznej przy ul. Jezuickiej 3.

Pełen program Festiwalu znajdziecie tutaj 

Wstęp wolny.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments