W Poradni Okulistycznej 1 Szpitala Wojskowego w Lublinie w ciągu trzech dni przebadano blisko 100 osób. U 7 procent przebadanych pacjentów stwierdzono początki rozwoju jaskry, a u wielu z nich dość znaczny stopień zaawansowania choroby. Wykryto również szereg innych schorzeń i wad narządu wzroku.

Bezpłatne badania prowadzone były w Poradni Okulistycznej 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SPZOZ w  Lublinie. Cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. W ciągu kilku godzin od uruchomienia możliwości zapisywania się na wizyty terminy zostały zapełnione.

– W związku z tak dużym zainteresowaniem lekarze wyznaczyli dodatkowy dzień tak aby jak największa ilość osób mogła skorzystać z badań. Pomimo tego nie udało się zapewnić możliwości wykonania badań wszystkim zainteresowanym, którym nie udało się zarejestrować w ramach prowadzonej akcji. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do skorzystania z badań okulistycznych w ramach Poradni Okulistycznej w normalnym trybie – informuje płk Bogusław Piątek, zastępca komendanta Szpitala Klinicznego ds. II Obwodu Profilaktyczno-Leczniczego 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SPZOZ w Lublinie.

22 procent przebadanych osób wymaga dalszej diagnostyki z powodu podejrzenia jaskry. Jedna osoba została skierowana w trybie pilnym na zabieg irydotomii laserowej  z powodu wysokiego ryzyka ostrego zamknięcia kąta przesączania – zwanego dawniej ostrym atakiem jaskry. Ostre zamkniecie kata przesączania grozi trwałym pogorszeniem widzenia do całkowitej utraty widzenia włącznie. Przy okazji wykryto u 15 procent badanych schorzenia narządu wzroku kwalifikujące się do przeprowadzenia zabiegu operacyjnego innego niż przeciwjaskrowy. Większość pacjentów, u których rozpoznano jaskrę nie miała żadnych objawów lub zgłaszała niepewnie lekkie pogorszenie widzenia.

Ocenia się, że problem jaskry w Polsce może dotyczyć nawet 800 tys. osób, przy czym tylko połowa została zdiagnozowana.

W 90 % przypadków choroba przebiega bez widocznych dolegliwości i zachorować może każdy bez względu na wiek i płeć. Jaskra jest drugą, po zaćmie przyczyna utraty wzroku, niestety przeciwnie do zaćmy powoduje zmiany nieodwracalne.

Choroba powoduje postępujące i trwałe ubytki w polu widzenia. Tymczasem tylko wczesna diagnoza jaskry i dalsze systematyczne leczenie może pomóc ocalić wzrok. Dlatego tak ważne są regularne okulistyczne badania przesiewowe.

Każdy powinien przynajmniej raz na dwa lata przejść pełne badanie okulistyczne, a osoby z grupy ryzyka nawet co 12 miesięcy (wiek powyżej 40 roku życia, choroby kardiologiczne, obecność jaskry w rodzinie, zaburzenia krążenia obwodowego, życie w ciągłym stresie i bóle głowy).

Fot. Materiały prasowe szpitala

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments