Uroczysko Zaborek to wyjątkowe miejsce w okolicach Janowa Podlaskiego. Znajdziemy tu spokój i piękną dawną architekturę. Do tego dodajmy mnóstwo zieleni i mamy przepis na wspaniały weekend lub urlop.

Pensjonat składa się z kompleksu zabytkowych obiektów w starej drewnianej architekturze, która została odnowiona.. Znajdą się tu miejsca noclegowe dla ponad 110 osób. Klimatyczne budynki, w których możemy mieszkać, organizować imprezy rodzinne i szkolenia zostały umieszczone na niemal 70 hektarowym terenie.

Los tak chciał

– Moja mama z wykształcenia jest ogrodnikiem. Całe życie marzyła o hodowli drzewek. Kiedy rodzicom udało kupić się duży teren ze starą walącą się stodołą okazało się, że ziemia jest za słaba, a biznes ze szkółką drzewek nie idzie najlepiej – opowiada Katarzyna Okoń-Szczepaniak, dyrektor zarządzający, córka właścicieli.

Właściciele utrzymywali się wtedy z agroturystyki prowadzonej w swoim domu dla myśliwych przyjeżdżających w te tereny z całej Europy. – Nagle pojawiła się okazja kupienia w niskiej cenie budynku starej Plebanii, którą można było przenieść i przerobić na pensjonat. Budowa całego Uroczyska Zaborek trwała bardzo długo i nie ukrywam, że była szczęśliwym dziełem przypadku. Co jakiś czas rodzice znajdowali budynek, który miał wielki potencjał. Muszę przyznać, że ten pensjonat przyniósł rodzicom los – uśmiecha się pani Katarzyna.

Przyjeżdżając tu możemy mieszkać zarówno w Plebanii z 1880 r., Wiatraku „Koźlaku”, Zaścianku czy Bielonym Dworku pamiętającym czasy powstania styczniowego z 1863 roku. Historia każdego z tych miejsc jest inna, a wszystko zaczęło się od przeniesienia i zaadaptowania do celów hotelowych właśnie Plebanii. W zaledwie 9 miesięcy zmieniła się ona w miejsce, w którym goście mogą mieszkać, wypoczywać i cieszyć się klimatem.

W ciągu kilkunastu lat Zaborek wzbogacił się o kolejne większe i mniejsze budynki, które w konsekwencji zaczęły przypominać skansen. Do każdego z obiektów dotrzemy tu specjalnie poprowadzonymi brukowymi drogami.

Zaborek to także szereg przeuroczych kapliczek, przydrożnych krzyży i figur tak bardzo charakterystycznych dla południowego Podlasia. Niewątpliwą atrakcją jest także stara drewniana Kuźnia z prawdziwym kowalskim miechem, chata kryta strzechą z oryginalnym wyposażeniem, drewniane spichlerzyki, czy ruska bania.

Miejsce natchnienia artystów

Od 2001 roku są tu organizowane ogólnopolskie plenery malarskie. Uroczysko Zaborek zmienia się wtedy w miejsce natchnienia dla polskich artystów i malarzy, którzy tradycyjnie już pozostawiają jedną z powstałych prac na poczet tworzonej przez właścicieli pensjonatu kolekcji polskiej sztuki współczesnej.

– Janów Podlaski od zawsze przyciągał do siebie artystów. Kiedyś odbywające się w okolicy plenery janowskie cieszyły się dużym zainteresowaniem. W pewnej chwili jednak się rozmyły. Rodzice o nich nie zapomnieli i wspólnie ze znajomymi postanowili je przywrócić – wyjaśnia pani Katarzyna.

To wydarzenie nie tylko dla artystów, ale i osób zainteresowanych ich twórczością. Plenerowi towarzyszą spotkania autorskie, warsztaty plastyczne i pokazy prac.

Atrakcje dla duszy i ciała

Atrakcją Uroczyska Zaborek jest jego ustronne położenie w kotlinie, nad malowniczym zalewem na terenie „Parku Krajobrazowego Podlaski Przełom Bugu”. Pensjonat o każdej porze roku daje swoim gościom poczucie spokoju, przywołuje wspomnienia, zachwyca urodą otaczającego go pejzażu i urokiem przytulnych stylowych wnętrz.

Każdy z pokoi wyróżnia się odmiennym wystrojem, do którego nawiązuje jego nazwa. Tym sposobem w Zaborku można zamieszkać w takich pokojach jak: muzyczny, koński, podlaski, łowicki, czy w usytuowanym na najwyższym piętrze Wiatraka pokoju księżniczki. W każdym budynku znajdują się również pomieszczenia dostępne dla wszystkich gości, jak salon czy jadalnia.

Pensjonat Zaborek oferuje jedne z najbardziej oryginalnych sal konferencyjnych. Role centrum konferencyjnego pełni w Zaborku drewniany kościółek z początku XX wieku, w którym zlokalizowano i w pełni wyposażono dwie sale konferencyjne.

W ramach oferowanych pakietów możemy oddać się tu wielu ciekawym atrakcjom. Możemy przejechać się po okolicy wozem konnym, wyplatać wianki i udać się na spacer z przewodnikiem.

W okolicy znajdują się wyjątkowe miejsca idealne na spacery: źródełka z żerami bobrów, zaczarowany ogród Bazylego Albiczuka, ścieżki przyrodnicze i spływy kajakowe rzeką Bug.

Pensjonat przygotował też miejsca do aktywnego spędzania czasu i sportowe atrakcje: korty tenisowe, place zabaw, jazdy konne z instruktorem i wiaty z ping-pongiem, badmintonem i grami planszowymi dla dorosłych oraz dzieci.

Zdjęcia: Uroczysko Zaborek

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments