Rzeźby koziołków pojawiają się w przestrzeni miasta i ozdobią Lublin. Pierwszego będziemy mogli zobaczyć już w sobotę (29 stycznia) o godzinie 12:00, kiedy zostanie oficjalnie odsłonięty na schodach do lubelskiego Ratusza.

Pomysłodawcą stworzenia figurki koziołka jest Fundacja Lubelskie Koziołki. – Fundacja zwróciła się do miasta o wskazanie miejsca lokalizacji figurki, która poprzez atrybut w postaci trąbki nawiązuje do miejskiego hejnalisty pana Onufrego Koszarnego. W związku z tym, że przez wiele lat był on związany z Ratuszem na miejsce ustawienia figurki zostały wskazane schody przed budynkiem – informuje Joanna Stryczewska z biura prasowego UM Lublin.

To nie jedyna rzeźba koziołka, która pojawi się w Lublinie. Łącznie fundacja planuje ich postawić kilkanaście i obecnie zbiera fundusze na kolejne koziołki. Koszt jednej z figurek jest szacowany bowiem na blisko 22 tys. zł.

– Na pomysł wpadłem już 25 lat temu i było to w okresie, jak zaczęły powstawać krasnale we Wrocławiu. Chciałem wtedy zrobić coś podobnego w Lublinie. Zabrakło mi jednak determinacji i pomocy ze strony miasta. Wtedy też chyba nie miałem do końca pomysłu jak to zrobić, ale rok temu wróciliśmy do tego z grupą 3 osób – wyjaśnia Norbert Podleśny z Fundacji Lubelskie Koziołki.

Rzeźba nawiązuje do herbu Lublina. – Koziołek nie jest w ogóle widoczny w przestrzeni miasta. Chcemy więc pokazać go mieszkańcom i turystom, żeby go zauważyli – podkreśla pomysłodawca.

W Lublinie ma powstać cały szlak koziołka lubelskiego. Znajdą się na nim ciekawe i nietuzinkowe miejsca, które nie są znane nawet mieszkańcom.

– Niewiele osób wie, ze Brama Krakowska odchylona jest o 80 cm, albo że Baszta Gotycka jest miejscem, w którym kiedyś wytwarzano świecie. Chcemy właśnie takie rzeczy pokazać i zainteresować historią Lublina mieszkańców, turystów, a także dzieci – zaznacza Norbert Podleśny.

Każdy koziołek będzie nazywany własnym imieniem i będzie posiadał własny kod QR, który będzie przenosił na stronę, na której poznamy historię danego miejsca, a także powód, dla którego koziołek stoi właśnie tam.

Fot. Materiały Fundacji Lubelskie Koziołki

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Artur
Artur
1 rok temu

Super , czekam na więcej 🙂