Od 5 kwietnia 2019 roku z lubelskiego lotniska można wybrać się na przedłużony weekend do Antwerpii. To piękne belgijskie miasto ma nam wiele do zaoferowania. Sprawdziliśmy, co koniecznie trzeba tu zobaczyć.

Do Antwerpii wylatujemy z Lublina w piątek po pracy, a po intensywnych i pełnych zwiedzania dniach, wracamy do domu w poniedziałkowy wieczór.

– Wyraźnie obserwujemy, że połączenie między Antwerpią a Lublinem ma charakter weekendowy. Oznacza to, że bardzo duża część podróżnych przyjeżdża również do naszego miasta, aby spędzić tutaj swój wolny czas. To dla nas bardzo korzystne, dlatego że ci ludzie zostawiają w Lublinie swoje pieniądze, napędzając tym samym nasz ruch turystyczny – podkreśla Ireneusz Dylczyk, dyrektor handlowy Portu Lotniczego Lublin. – Jeśli chodzi o ruch z Lublina do Antwerpii, to nadal wyjazdy weekendowe nie są najpopularniejszymi wśród mieszkańców naszego regionu, ale pracujemy nad tym, aby to zmienić.

# 1 Dworzec Centralny

Dworzec Centralny w Antwerpii jest jednym z najpiękniejszych, monumentalnych zabytków XIX wieku. Jest on również największym dworcem w Belgii. Dojechać z niego możecie między innymi do Brukseli (podróż trwa około trzydziestu minut), ale również do wszystkich większych miast w Belgii. Dworzec ma również połączenia międzynarodowe. Możecie wybrać się do Francji czy Holandii. Ze względu na wyjątkową architekturę zabytek ten jest nazywany Kolejową Katedrą. Wchodząc na dworzec po raz pierwszy można odnieść wrażenie, że wchodzi się do dużej kaplicy lub pałacu. Halę główną zbudowano na początku XX wieku według planów architekta Louisa Delacenserie. Architekt projektując jej wnętrze wzorował się przede wszystkim na rzymskim Panteonie, jak i szwajcarskim dworcu Lucern.

# 2 Zoo w Antwerpii

Antwerpskie Zoo znajduje się dokładnie za Dworcem Centralnym. Jest bardzo różnorodne pod względem gatunków zwierząt – możecie zobaczyć w nim nie tylko lwy, pingwiny, małpy, zebry, koalę czy surykatki, ale również rekiny, płaszczki i hipopotamy. Zwiedzający mogą wziąć również udział w pokazie tresury fok i zobaczyć jak wykonują one akrobacje w specjalnie przygotowanym fokarium. Długość jednego pokazu to około 30 minut.

Ogród zoologiczny został założony w połowie XIX wieku. Obecnie zajmuje powierzchnię dziesięciu hektarów, a na tych terenach żyje blisko pięć tysięcy zwierząt, pochodzących z całego świata. Każdego roku jest zwiedzany przez blisko milion osób.

# 3 Szlifiernia Diamentów

80 proc. światowego handlu diamentami – to właśnie tyle co roku odbywa się w Antwerpii. Historia zarówno diamentów, jak i belgijskich jubilerów, szlifierzy i złotników jest bardzo bogata. To wszystko przyczyniło się nie tylko do powstania dzielnicy diamentów znajdującej się zaraz przy głównej ulicy antwerpskiego deptaku, ale również do Szlifierni Diamentów, która wśród turystów cieszy się ogromną popularnością.

W dzielnicy diamentów możecie spotkać też wielu Polaków i znaleźć kilka polskich sklepów z naszymi przysmakami.

# 4 Dom Rubensa

Peter Paul Rubens był jednym z najsłynniejszych flamandzkim malarzy epoki baroku. Mieszkający w Antwerpii artysta przeprowadził się do tego miasta jako dziecko, po śmierci ojca ze swoją matką oraz sześciorgiem rodzeństwa. Poza niedługą przerwą, całe życie i twórczość Rubensa była związana właśnie z tym miejscem.

Do dziś można zwiedzać dom malarza. Na jego dokładne obejrzenie wystarczy wam około godzina czasu. Rubens był nie tylko malarzem, ale również architektem, przez co jego posiadłość w większości została zaprojektowana przez niego samego.

# 5 Pomnik Rubensa i Katedra Najświętszej Marii Panny

Znajdujący się na placu Groenplaats pomnik Rubensa również jest warty uwagi. A tuż za nim znajduje się Katedra Najświętszej Marii Panny. Kościół ten jest jedną z najstarszych budowli sakralnych na świecie. Choć budowla sama w sobie jest wybudowana w stylu gotyckim to po licznych przebudowach nabrała cech renesansu, baroku i rokoko. Budowa Katedry trwała ponad dwieście lat.

# 6 Zabytkowe Centrum Handlowe

Zabytkowe Centrum Handlowe Stadsfeestzaal to opcja nie tylko dla miłośników prawdziwej belgijskiej czekolady, ale również ciekawy zabytek, który warto obejrzeć pod kątem architektury i wykonania. Budynek swoją karierę rozpoczął jako hala wystawowa i bankietowa. Został wbudowany na początku XX wieku, a w roku 1983 uznano go za zabytek. Po latach intensywnego użytkowania w 2000 roku, we wrześniu, podjęto decyzję o zmianie jego zastosowania i przebudowie.

# 7 Zamek Het Steen

Zamek Het Steen jest atrakcją wartą uwagi, ponieważ jest najstarszym budynkiem w Antwerpii. Został zbudowany w latach 1200-1225 w miejscu IX-wiecznej fortecy. Położony jest przy samym porcie. Jego pierwotna nazwa na obecną została zmieniona w 1520 roku i pochodzi od słowa steen co od holenderskiego oznacza kamień. Zamek był wielokrotnie przebudowywany. W okresie od 1549 do 1823 roku pełnił funkcję wiezienia.

# 8 Port

Antwerpia jest miastem portowym Belgii, które pod względem wielkości zajmuje drugie miejsce w Europie. Zajmuje obszar ponad 13 hektarów. Sieć kanałów łączy Antwerpię z niemal całym kontynentem. Port to idealne miejsce na spacer nad wodą z ładnymi widokami i architekturą. Bezpośrednio przy jego głównej części znajduje się widokowe koło, z którego szczytu można zobaczyć panoramę całej Antwerpii.

Zdjęcia: Dominika Polonis

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments