Przed nami weekend, podczas którego nie zabraknie atrakcji. Sprawdziliśmy, na co warto się wybrać i co zobaczyć w Lublinie od piątku (22 września) do niedzieli (24 września).

Pierogi świata

Baobab zaprasza na pierwsze z cyklu spotkanie „Przy stole” dla mieszkańców i mieszkanek Lublina. Spotkanie przy stole odbędzie się w piątek w godz. od 18.00 do 20.00. Tematem przewodnim będą PIEROGI ŚWIATA.

Żeby wziąć udział w spotkaniu: Przygotujcie porcję pierogów, którymi poczęstujecie innych (mogą to być dowolne pierogi bezmięsne). Jeśli nie macie możliwości ugotować pierogów przynieście coś do picia (kompot, sok, itp). Pamiętajcie, że baobab to przestrzeń bez alkoholu. W ramach wydarzenia przewidywany jest występy stypendystów oraz pokaz teatru playback.

Rodzinne Warsztaty Plastyczne – Szerokie Ocieplenie Sąsiedzkie

Dzieci w wieku 8-12 lat wraz z opiekunami mogą wziąć udział w warsztatach plastycznych. Podczas zajęć powstaną kompozycje jesienne. W drugiej części zajęć uczestnicy będą mieli okazję do stworzenia planerów szkolnych, by ten nowy rok w szkole był jeszcze przyjemniejszym doświadczeniem. Wydarzenie odbędzie się 23 września (sobota) w godz. 10.00-11.30 w Bibliotece Na Poziomie Filia nr 40 MBP Lublin, ul. Sławin 20. Udział jest w wydarzeniu jest bezpłatny.

Zapisy: https://forms.gle/cfMjS1fGnFJdT3s18

Wydarzenie odbywa się w ramach projektu Szerokie Ocieplenie Sąsiedzkie. Projekt zrealizowany dzięki wsparciu Miasto Lublin, w ramach programu Dzielnice Kultury.

Bieg z przeszkodami dla dzieci

Survival Race KIDS to przygoda pełna pozytywnych emocji i wyzwań dla dzieci w wieku 3-13 lat. Mali Wojownicy pokonają trasę z przeszkodami i otrzymają barwy wojenne na starcie oraz pamiątkowy medal na mecie. W niedzielę, 24 września, na Błoniach pod Zamkiem Lubelskim najmłodsi będą mogli spróbować swoich sił w wyścigach. 

Zapisy: https://survivalrace.pl/kids/lublin/?fbclid=IwAR2PPiowByhR7u28QW6FcFhfpPgInaIVSZ6w58GRlqDlk8VK3oQY8OnxVw0 

Lublin. Stare Dobre Małżeństwo

W niedzielę, 24 września w Centrum Spotkania Kultur o godz. 17:00 odbędzie się koncert zespołu Stare Dobre Małżeństwo. Jest to najbardziej rozpoznawalny zespół z kręgu piosenki poetyckiej i ballady folkowej w Polsce. Od przeszło trzech dekad prowadzony przez Krzysztofa Myszkowskiego – charyzmatycznego pieśniarza, kompozytora i autora o studenckim rodowodzie.

Bilety do kupienia tutaj:

https://bilety.io/Db9ua 

https://kbq.pl/89142

Parada samochodów i motocykli

W sobotę (23 września) w ramach „XIX Lubelskiego Festiwalu Nauki” odbędzie się parada samochodów i motocykli. W godz. 12.00-13.00, kolumna 20 pojazdów przejedzie ulicami: Dworcowa (Targi Lublin), al. Piłsudskiego, Lubelskiego Lipca ’80, Zamojska, Wyszyńskiego, Królewska, pl. Łokietka, Lubartowska, al. Tysiąclecia, rondo im. Dmowskiego (nawrót), al. Tysiąclecia, al. Solidarności, Wodopojna, Świętoduska, Bajkowskiego, pl. Łokietka, Królewska, Wyszyńskiego, Bernardyńska, pl. Wolności, Narutowicza, Okopowa, Zesłańców Sybiru, Kołłątaja, Krakowskie Przedmieście, Lipowa, al. Piłsudskiego, Dworcowa (Targi Lublin).

Rodzinne archiwum fotografii

Podczas warsztatu uczestnicy dowiedzą się, w jaki sposób zbierać, zabezpieczać, opisywać pojedyncze zdjęcia i całe albumy. Zastanowią się, do kogo kierować pytania, w jakiej formie i w jakim celu. Nauczą się porządkować i zabezpieczać materiały, by nie niszczały. Warsztat poprowadzi Anna Sidorska – specjalistka z Muzeum Fotografii w Krakowie.

Informacje praktyczne

Kiedy: 23 września (sobota) godz. 11.00–14.00,

Gdzie: Grodzka 5a, sala medialabowa – I piętro

Dla kogo: dla młodzieży 16+ i dorosłych

Zapisy: https://tiny.pl/cdw1f,  udział bezpłatny, liczba miejsc ograniczona.

Kino CK – Ukryta sieć

Zespół Konfrontacji Teatralnych zaprasza na film “Ukryta sieć”. Julita wie, że dobry news jest w cenie i z dnia na dzień może zrobić z niej gwiazdę mediów. Choć prawda jest niebezpieczna, młoda dziennikarka podejrzewa, że pewien celebryta odszedł z tego świata z czyjąś pomocą, a nie na skutek wypadku. Im więcej znaków wskazuje, by odpuścić, tym bardziej dziewczyna wnika w sieć intryg i kłamstw. 

Repertuar: 

22.09 / piątek / godz. 19:30

23.09 / sobota / godz. 19:00

24.09 / niedziela / godz. 18:00

Ceny biletów: 12/15 zł

Link do biletów: https://bit.ly/ukrytasiec 

Kasa biletowa Centrum Kultury w Lublinie czynna w poniedziałki w godzinach 10:00 – 17:00, od wtorku do piątku w godzinach 10:00 – 18:00 oraz na godzinę przed każdym biletowanym wydarzeniem.

ROCK & VINYL – Kiermasz winyli i CD

W sobotę przez cały dzień (godz. 10-21) w Outlet Lublin odbędzie się Kiermasz płyt winylowych i CD. Wystawcy z całej Polski przywiozą skrzynki wypchane najlepszymi winylami i CD. Zapraszamy tych wszystkich, którzy są zaprawieni w boju kolekcjonerskim oraz osoby raczkujące w temacie winyli i CD. Chętnie porozmawiamy o muzyce, doradzimy, spędzimy wspólnie czas. W asortymencie płyty nowe oraz stare wydania, wykonawcy rockowi, jazzowi, metalowi, soulowi, polscy i wiele, wiele, wiele więcej.

“Szukaj w snach” koncert kołysanek – Natalia Kukulska, Marek Napiórkowski

Zaczęło się od pewnego taty, Włodzimierza Wysockiego, który, gdy wyczerpał już cały repertuar popularnych kołysanek, zaczął wymyślać nowe na dobranoc dla swych dzieci. Kołysankowe wierszyki zapragnęły muzyki i z pomocą gitarzysty i kompozytora Marka Napiórkowskiego stały się piosenkami. A potem Natalia Kukulska nadała im swój głos – ciepły i głęboki jak letnia noc. I tak powstało „Szukaj w snach” – koncert kołysanek dla najmłodszych widzów Teatru Starego. Na wyjątkowy koncert zapraszamy do Teatru Starego w niedzielę na godz. 16:00. Informacja o biletach na stronie teatru.

Warsztaty w Lubelskiej Manufakturze Czekolady

Lubelska Manufaktura Czekolady zaprasza na kolejne czekoladowe warsztaty, które odbędą się w sobotę! Podczas warsztatów, uczestnicy dowiedzą się jak wytwarzana jest prawdziwa czekolada #handmade oraz własnoręcznie przygotują tabliczki czekolady z ulubionymi składnikami. Na uczestników czekać będzie również degustacja pitnej czekolady, a oprócz czekoladowych, własnoręcznie wykonanych wyrobów, zabiorą ze sobą także pamiątkowe dyplomy 

Koszt udziału: 120zł/os. Termin: 23 września, godz. 13:00. Liczba miejsc ograniczona – obowiązuje kolejność zgłoszeń.

Żniwa konopne w Muzeum Wsi Lubelskiej

W niedzielę o godzinie 14:00 odbędą się ,,Żniwa konopne”. Będzie to okazja, by zobaczyć pokaz zbioru konopi połączony z komentarzem specjalisty w dziedzinie uprawy tej rośliny. Zainteresowani będą mogli wysłuchać wykładów o tematyce dotyczącej zdrowotnych właściwości roślin, ich wykorzystaniu w różnych dziecinach życia oraz ich ekologicznej uprawy. 

Harmonogram wydarzenia:

14.00 – 15.00 – pokaz zbioru konopi opatrzony komentarzem specjalisty z Polskiego Stowarzyszenia Producentów i Przetwórców Konopi (pole z konopiami przy zagrodzie z Żabna w sektorze Wyżyna Lubelska).

15.00 – 16.00 – wykład „Dlaczego ważne jest aby używać konopi w codziennej diecie” – Jolanta Różycka (Szkoła z Bobrownik w sektorze Miasteczko).

16.00 – 17.00 – wykład „Konopie jako roślina przemysłowa” – Maciej Pawłowski (Szkoła z Bobrownik w sektorze Miasteczko).

17.00 – 18.00 – wykład ,,Ekologiczne uprawy konopi z efektywnymi mikroorganizmami” – Nicole Grospierre – Słomińska (Szkoła z Bobrownik w sektorze Miasteczko).

Podczas wydarzenia obok Spichlerza z Piotrowic (sektor dworski) swoje stoisko będzie prezentowało Polskie Stowarzyszenie Producentów i Przetwórców Konopi.

Bilety 25 zł normalny/15 zł ulgowy

Wykopki kartoflane w Muzeum Wsi Lubelskiej 

W niedzielę w godz. 11.00-14.45 w Muzeum Wsi Lubelskiej zaplanowano Wykopki kartoflane. Na muzealnym polu obok Zagrody z Żabna odbędą się pokazy kopania ziemniaków przy użyciu motyk i kopaczki konnej. Najmłodsi na stanowisku edukacyjnym dowiedzą się, w jaki sposób z kartofla można zrobić pieczątki. Po zakończonych pracach polowych zapraszamy do wąwozu przy dworze z Żyrzyna, gdzie od 14.00 na naszych gości będzie czekało ognisko – świetna okazja do upieczenia kartofli. Całość wydarzenia umilą dźwięki kapeli ludowej.

W programie:

– pokaz ręcznego kopania ziemniaków przy użyciu motyki,

– pokaz kopania ziemniaków kopaczką konną,

– uporządkowanie kartofliska, zwózka ziemniaków do piwnicy w Zagrodzie z Niemiec i Żukowa, bronowanie kartofliska

– ognisko – wąwóz przy dworze z Żyrzyna,

– ludowe przyśpiewki o pracy, miłości i tematyce jesiennej w wykonaniu kapeli.

*Bilety wstępu: 15 zł/ulgowy, 25 zł /normalny.

Ponadto o godz. 15:00 w kościele z Matczyna zostanie odprawiona Msza św.

Nad Niemnem

W weekend w Teatrze Osterwy zostanie zaprezentowany spektakl Jędrzeja Piaskowskiego i Huberta Sulimy. Podobnie jak powieść, nie jest naturalistycznym dokumentem historycznym, a raczej rodzajem patriotycznej baśni, kreowanego na scenie marzenia o nowej wspólnocie społecznej. Źródłem inspiracji dla konstruowania tej fantazji jest wnikliwe spojrzenie Orzeszkowej na naturę, której autorka poświęca wiele uwagi, jakby szukała w niej odpowiedzi czy ratunku. 

Repertuar:

22 września, g. 18:00

23 września, g. 18:00

24 września, g. 17:00 | Spektakl rodzinny

RODZAJE I CENY BILETÓW

normalne od 40 do 95 zł w zależności od miejsca

ulgowe od 20 do 75 zł w zależności od miejsca

Szczegółowe informacje o rodzajach i cenach biletów dostępne są na stronie: https://www.teatrosterwy.pl/pl,0,s191,bilety.html 

Oblicza filmu – Pokazy filmowe towarzyszące wystawie “Oblicza plakatu”

“Kroplą soku wyciśniętą z filmowego owocu” nazywa plakat filmowy Dorota Folga-Januszewska. Przekonajmy się, jakie historie kryją się za plakatami filmowymi prezentowanymi na wystawie “Oblicza plakatu”! Zaplanowano również cykl pokazów filmowych towarzyszących wystawie!

Program pokazów na ten weekend:

22 września, godz. 19.00 – “Nóż w wodzie”, reż. Roman Polański, dziedziniec Zamku Lubelskiego

Krzysztof Skiba – Stand Up

Do Fabryki Kultury Zgrzyt w niedzielę zawita Krzysztof Skiba. O godzinie 19:00 rozpocznie się stand up w jego wykonaniu. Krzysiek Skiba słynie z celnych felietonów, ciętego języka i zabawnych komentarzy. Wszyscy wielokrotnie widywaliśmy go w akcji podczas niezliczonych telewizyjnych show, gdzie komentował polskie paranoje polityczne czy obśmiewał absurdy rzeczywistości. Oprócz aktywności w zespole Big Cyc i pisania przebojów, Skiba był częstym gościem w programach kabaretowych od Ani Mru Mru po Kabaret Skeczów Męczących, a także grywał pamiętne epizody w serialach komediowych takich jak “Świat według kiepskich”, Król Przedmieścia” czy “Daleko od noszy”.

Bilety do kupienia: https://kbq.pl/102315 

Piątkowe nocne zwiedzanie Lublina

Nocne zwiedzanie Lublina z przewodnikiem – w niepowtarzalnym klimacie jagiellońskim – już w piątek od godz. 19. Jako miejsce rozpoczęcia organizatorzy proponują Bramę Grodzką (w miejscu wejścia do niej od strony tzw. Zamku). Program zaplanowany jest na minimum półtorej, a maksimum dwie godziny, czyli do godz. 21.

Gwarancję udziału stanowi wcześniejsza rezerwacja: (81) 441-11-18 lub kom. 693-272-040. Cena usługi przewodnickiej: dorośli – 20 zł, studenci i emeryci – 15 zł, dzieci – 10 zł (w ramach biletu rodzinnego). Jest to oferta dla osób indywidualnych, skierowana wyłącznie do osób pełnoletnich oraz niepełnoletnich z uprawnionymi opiekunami.

Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej OJCE i DZIATKI 

Zarezerwujcie czas na Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej. Międzypokoleniowy, bo dla dzieci liczy się rodzina. To w niej kształtują się pozytywne nawyki i rozwija się miłość do literatury. – Niech książki burzą mury generacyjne i łączą. Niech będą pretekstem i inspiracją do ważnych rozmów oraz wspaniale spędzonego wspólnie czasu – zachęcają organizatorzy. Zapisy na wydarzenie przez link na stronie festiwalowej www.festiwalliteraturydzieciecej.pl

PIĄTEK, godz. 18.00 – Żywe obrazy. Warsztaty z animacji poklatkowej dla młodzieży – prowadzenie INTERMEDIATEKA

SOBOTA, godz. 10.00 – Czytanie pełne skarbów – zajęcia sensoryczne dla dzieci wysoko wrażliwych z Małgorzatą Swędrowską

SOBOTA, godz. 11.30 – Masz prawo być sobą! – warsztat psychologiczno-plastyczny z Agnieszką Waligórą i Urszulą Młodnicką

SOBOTA, godz. 13.00 – MAPAJA – warsztat plastyczny z Niką Jaworowską-Duchlińską | Ojce i Dziatki

SOBOTA, godz. 15.30 – Ostry dyżur literacki w Sklepiku Kulturalnym CSK | Ojce i Dziatki

NIEDZIELA, godz. 10.00 – Pokaz filmów krótkometrażowych dla dzieci młodszych 6+ | Ojce i Dziatki

NIEDZIELA, godz. 11.00 – Pokaz filmów krótkometrażowych dla dzieci starszych 9+ | Ojce i Dziatki

NIEDZIELA, godz. 14.00 – Finał: Co się dzieje w twoim ciele? – spotkanie z Bogusiem Janiszewskim | Ojce i Dziatki

Joga ze szczeniakami 

W ten weekend wielbiciele jogi i szczeniaków mogą skorzystać aż z dwóch wydarzeń. 

  • W sobotę odbędą się zajęcia organizowane przez Puppy_Joga, a uczestnikom będą towarzyszyć małe dalmatyńczyki. W sobotę spotkamy psiaki w Akademosie przy ul. Sympatycznej 1. Przewidziano trzy różne godziny zajęć, a zapisy odbywają się poprzez wiadomość prywatną w aplikacji Instagram na profilu puppy_joga. Koszt: 90 zł.
  • W niedzielę 24 września jogi.lapki.lublin organizują warsztaty z Welsh Corgi Pembroke. Zajęcia z tymi szczeniakami odbędą się na ul. Herbowej. Link do zapisów: https://docs.google.com/forms/d/1uJDUzV-OH4I0SiNoZOG4m1NpSH85vm3VUWZaibKrzK4/viewform?edit_requested=true

Mistrzostwa Świata w koszykówce 3×3 na placu Zamkowym

Mistrzostwa Świata do lat 23 w koszykówce 3×3 kobiet i mężczyzn to główna sportowa impreza i wyjątkowe wydarzenie w programie obchodów Europejskiej Stolicy Młodzieży. Lublin stanie się koszykarską stolicą Polski, kibiców czeka wiele atrakcji w związku z czterema wydarzeniami, które odbędą się na pl. Zamkowym.

Pierwszych emocji dostarczy LOTTO 3×3 Liga Kobiet, impreza zaplanowana na 22 września. To rozgrywki dla klubów występujących w Orlen Basket Lidze Kobiet. Oprócz nich gościnnie wystąpi również reprezentacja Polski do lat 21. Panie zagrają w godz. 10.00-20.00.

W sobotę (23 września) zmierzą się ze sobą uczestnicy międzynarodowego turnieju Challenger. To drugi pod względem znaczenia najważniejszy turniej na świecie. Zagra w nim 16 drużyn męskich z całego globu, w tym LOTTO 3×3 Warszawa i LOTTO 3×3 Lublin, czyli zespoły z reprezentantami Polski. Pierwszego dnia imprezy toczyć się będzie rywalizacja grupowa, natomiast w niedzielę (24 września) rozegrane zostaną najważniejsze mecze fazy play-off.

Zanim poznamy zwycięzcę Challengera, na boisko wybiegną uczestnicy LOTTO 3×3 Ligi, czyli męskiego turnieju drużyn ligowych. Na parkiecie wystąpią zespoły na co dzień rywalizujące w rozgrywkach Orlen Basket Ligi. Ze względu na liczbę drużyn, turniej zaplanowano na dwa dni – 24 września w godz.10.00-17.00 i 25 września w godz. 12.00-20.00.

Lubelski Festiwal Nauki

Festiwal adresowany jest do szerokiego grona odbiorców zarówno osób starszych, jak i młodszych. Poruszane zagadnienia związane są z najciekawszymi osiągnięciami nauki, a prezentowane projekty dotyczą tematów, które nie mogą być na co dzień realizowane w szkole ze względu na zaawansowane technologie i pokazy. Podczas pięciu festiwalowych dni odbędą się inicjatywy na lubelskich uczelniach i w instytucjach współtworzących wydarzenie. W sobotę (23 września) w godz. 10-16 w Targach Lublin zaplanowano Lubelski Piknik Naukowy, gdzie w jednym czasie swoją akademicką ofertę prezentować będą wszyscy współorganizatorzy wydarzenia.

Pokazy fontanny

Na placu Litewskim prezentowane są widowiska na fontannie multimedialnej. W ramach tych pokazów, obejrzeć można prezentację o tytule ,,Lublin is YOUth’’, ściśle związana z obchodami Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023. Pokazy startują o godz. 21.

HARMONOGRAM:

22 września (piątek) – Lublin is YOUth (PL), Symfonia Nauki;

23 września (sobota) – Symfonia Nauki, Unia Narodów;

Poznaj Lublin z Przewodnikiem

W ramach cyklu Poznaj Lublin z Przewodnikiem na wakacje zaplanowano cykl spacerów dla mieszkańców i turystów. Harmonogram znajdziecie tutaj: https://lublininfo.com/poznaj-lublin-z-przewodnikiem/ 

HARMONOGRAM:

Sobota: godz. 13:00 / Joanna Szmit / Lublin między wojnami – z kroniki Policji Państwowe

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments