Przez najbliższe dwa weekendy mieszkańcy Lublina będą mogli podziwiać akrobacje powietrzne artystów z Polski, jak i zza granicy. Od 29 września do 2 października trwać będzie Wschodnioeuropejski Festiwal Cyrku Współczesnego “Cyrkulacje”, a od 7 do 9 października Wschodnioeuropejski Konkurs Etiud Nowocyrkowych “Cyrkulacje” 2022.

Cyrkowcy chcą sprawić, by publiczność w Lublinie mogła na ich występach oderwać się od codzienności. Zobaczymy między innymi cyrkowy festiwal, którego głównym punktem będzie wspólny spektakl sztukmistrzów z Ukrainy i Polski, a tydzień później konkurs etiud, podczas którego wystąpią artyści i artystki z kilku europejskich krajów.

Społeczność lubelska nie musi jeździć do innych miast albo krajów po to, aby zobaczyć sztukę cyrkową na najwyższym poziomie. – Fundacja Sztukmistrze i CSK od lat wspólnie tworzą projekt o nazwie Centrum Nowego Cyrku dzięki czemu takie imprezy, jak Cyrkulacje i ekspozycja wysokiego poziomu sztuki cyrkowej w naszym mieście jest możliwa. Będzie to już 9. edycja festiwalu – mówi Jakub Szwed z Fundacji Sztukmistrze w Lublinie.

Między 29 września a 2 października zobaczymy przegląd niezwykłych cyrkowych spektakli podczas Wschodnioeuropejskiego Festiwalu Cyrku Współczesnego “Cyrkulacje”. Już tydzień później, 7-9 października będziemy mogli kibicować artystom i artystkom cyrkowym z Europy Wschodniej w ich zmaganiach o nagrodę główną oraz nagrody specjalne, w tym za najlepszy trick i nagrodę publiczności na Konkursie Etiud Nowocyrkowych „Cyrkulacje”.

„Spectrum” łączy Ukrainę, Polskę i… Singapur

Spośród 6 spektakli, które złożą się na Cyrkulacje warto szczególną uwagę zwrócić na „Spectrum”. Spektakl powstaje szczególnie z myślą o wspólnej polsko-ukraińskiej publiczności zgromadzonej w Lublinie, a historia tej produkcji jest niezwykła. W lutym Aurelia Cats z singapurskiej agencji Art Vision i Joanna Reczek z lubelskiej Fundacji Sztukmistrze wspólnie zaangażowane były w pracę nad pomocą ukraińskim artystom cyrkowym, którzy byli zmuszeni uciec przed wojną.

Podczas tej pracy wspólnie uznały, że przydałoby się w Lublinie wydarzenie, które połączy polską i ukraińską publiczność przez sztukę cyrkową, pokaże jak silne jest ukraińskie środowisko nowego cyrku i da ludziom odrobinę radości w trudnym czasie. I tak powstał pomysł na „Spectrum”.

Cyrkulacje

Festiwal Cyrku Współczesnego “Cyrkulacje” to przede wszystkim okazja, by zobaczyć pokazy pełnometrażowych spektakli – najbardziej charakterystycznej formy cyrku współczesnego. Czeka nas 6 spektakli i 13 pokazów. Występy oglądać będzie można w trzech salach Centrum Spotkania Kultur (Sala Operowa, Kieszeń Sceny, Sala Baletowa), a także w Chatce Żaka i Muszli Koncertowej.

„OVVIO”, to rękawica rzucona ograniczeniom wyobraźni, zaufania, grawitacji, zdrowego rozsądku. Proste rekwizyty, często przedmioty obecne w naszej codzienności inspirują artystów do podważania ich sensu i zamieniają się w pola rozgrywki dla coraz to nowszych i zawsze karkołomnych zabaw z balansem, z definicji zagrożonym jego utratą, i refleksem.

Co roku Cyrkulacje wspierają polską premierę spektaklu cyrku współczesnego. Podczas tej edycji zaprezentowana zostanie “Aquarela”. Multimedialne widowisko taneczno-cyrkowe, wykonywane jest przez blisko trzydziestoosobowy zespół. Tematem jest wszechobecna, ale wciąż niezwykle intrygująca substancja – woda.

„Epitafium Błazna” to spektakl z użyciem technik teatru ruchu, teatru plastycznego i cyrku współczesnego, inspirowany motywami ze sztuk Szekspira, a w szczególności postacią Szekspirowskiego błazna. W “Up to this point” artyści zapraszają widzów do przewrotnego cyrkowego uniwersum, w którym pomimo lat spędzonych na deskach światowych scen, wszystko jest nowe, poza unikatową wrażliwością współczesnego cyrku.

Widzów lubiących eksperymenty z pewnością ucieszy obecność niezwykle uznanego w cyrkowym środowisku Andrea Salustriego – włoski artysta wizualny, w swoim przedstawieniu „Materia” odbywa odyseję poprzez możliwości styropianu, wydobywając z tego materiału prawdziwie magiczne właściwości.

13 konkursowych etiud

Podczas Wschodnioeuropejskiego Konkursu Etiud Nowocyrkowych “Cyrkulacje” w Lublinie o zwycięstwo walczyć będą cyrkowi artyści i artystki z Polski, Litwy, Finlandii, Estonii i Ukrainy: Rodion Drahun, Ukraina, żonglerka, Alina Grishkova, Ukraina, akrobatyka powietrzna, Jeka Dehtiarov, Ukraina, koło cyra, Vilma Suuraho, Finlandia, lina pionowa, Kadri Hansen, Estonia, akrobatyka powietrzna, Saila Jantunen, Finlandia, lina, Daina Nos, Ukraina, stanie na rękach, Jakub Długosz, Polska, żonglerka, Lyla Goldman, USA/Litwa, akrobatyka powietrzna, Emilia Dawiec, Polska, akrobatyka powietrzna, Filip Bogusławski, Polska, akrobatyka powietrzna, Dmytro Kulyk, Ukraina, chinese pole, jak i Duet KuMy, Polska, żonglerka.

Program

Cyrkulacje 2022

29 września (czwartek)

Spektakl Inspiracji: Andrea Salustri „Materia” (Włochy) – godz. 19:00, Sala Baletowa Centrum Spotkania Kultur, (po spektaklu spotkanie z artystą)

30 września (piątek)

Polska Premiera: Rewia Dziecięca Sylaba „Aquarela” – godz. 19:00, Akademickie Centrum Kultury i Mediów w Lublinie Chatka Żaka

Spektakl Inspiracji: Andrea Salustri „Materia” (Włochy) – 19:00, Sala Baletowa Centrum Spotkania Kultur

„Spectrum” (Ukraina/Singapur/Polska), Spektakl Specjalny: Art VisionProduction/Fundacja Sztukmistrze – 20:00, Sala Operowa Centrum Spotkania Kultur

1 października (sobota)

Spektakl zagraniczny: Kolektiv Lapso Cirk „OVVIO” (Słowacja/Hiszpania) – godz. 14:30, Muszla Koncertowa w Ogrodzie Saskim (po spektaklu spotkanie z artystami) Wstęp wolny

Polska Premiera: Rewia Dziecięca Sylaba „Aquarela” – godz. 16:00, Akademickie Centrum Kultury i Mediów w Lublinie Chatka Żaka (po spektaklu spotkanie z artystami)

Spektakl zagraniczny: Taigi Cirkas: „Up to this point” (Litwa/Łotwa) – godz. 17:30, Sala Baletowa Centrum Spotkania Kultur (po spektaklu spotkanie z artystami)

Scena Polska: Kolektyw Kejos „Epitafium Błazna” – godz. 17:30, Kieszeń Sceny Centrum Spotkania Kultur

Spektakl Specjalny: Art VisionProduction/Fundacja Sztukmistrze, „Spectrum” (Ukraina/Singapur/Polska) – godz. 19:00, Sala Operowa Centrum Spotkania Kultur

Niedziela (2 października)

Polska Premiera: Rewia Dziecięca Sylaba „Aquarela” – godz. 16:00, Akademickie Centrum Kultury i Mediów w Lublinie Chatka Żaka

Spektakl zagraniczny: Taigi Cirkas: „Up to this point” (Litwa/Łotwa) – godz. 17:30, sala Baletowa Centrum Spotkania Kultur

Scena Polska: Kolektyw Kejos „Epitafium Błazna” – godz. 17:30, kieszeń sceny Centrum Spotkania Kultur (po spektaklu spotkanie z artystami)

Spektakl Specjalny: Art VisionProduction/Fundacja Sztukmistrze, „Spectrum” (Ukraina/Singapur/Polska) – godz. 19:00, Sala Operowa Centrum Spotkania Kultur (po spektaklu spotkanie z artystami)

Wschodnioeuropejski Konkurs Etiud Nowocyrkowych

Program

7 października (piątek)

Spektakl premierowy, z głosowaniem Publiczności – godz. 19.00, Sala Operowa Centrum Spotkania Kultur w Lublinie

8 października (sobota)

Spektakl z udziałem jury i głosowaniem Publiczności – godz. 18.00, Sala Operowa Centrum Spotkania Kultur w Lublinie

9 października (niedziela),

Spektakl z werdyktem jury i ceremonią wręczenia nagród – godz. 18.00, Sala Operowa Centrum Spotkania Kultur w Lublinie

Fot. Dominika Polonis

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments