#CzerwonyAlarm. Oddaj krew w czasie epidemii koronawirusa

0
586

Epidemia koronawirusa wymaga od wielu z nas przeniesienia pracy do domu i zrezygnowania ze znacznej części naszych zajęć. Wielu z nas przestało też oddawać regularnie krew, a zapotrzebowanie na nią nie maleje przez cały rok.

Właśnie z tego powodu Niezależne Zrzeszenie Studentów już we wtorek, 31 marca, postanowiło rozpocząć akcję Wampiriada, która zachęca do studenckiego Honorowego Krwiodawstwa. tym razem jej działania przeniosły się do internetu. Ideą akcji #CzerwonyAlarm jest zachęcenie Honorowych Krwiodawców oraz każdego, kto chciałby zacząć oddawać krew do tego, żeby zrobić to właśnie teraz, w czasie pandemii, kiedy tej krwi zaczyna brakować.

– Obecnie w związku z rozwojem pandemii w naszym kraju, w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa drastycznie zmniejszyły się zapasy krwi, która wciąż jest tak samo bardzo potrzebna. Dlatego też poprzez nasze działania chcemy zwrócić uwagę na problem oraz przekonać społeczeństwo, że oddawanie donacji jest bezpieczne także obecnie – apeluje Joanna Kowalczyk, koordynatorka wydarzenia #CzerwonyAlarm.

Akcja potrwa do 14 kwietnia i odbywa się pod naszym patronatem.

Kto może zostać krwiodawcą?

Krwiodawcą możemy zostać po spełnieniu kilku warunków: jeżeli w ciągu ostatnich 14 dni nie byliśmy za granicą, nie mieliśmy kontaktu z osobą zarażoną lub odbywającą kwarantannę oraz czujemy się zdrowi i od minimum 14 dni nie mieliśmy objawów infekcji.

Dodatkowo powinniśmy spełniać pewne wymogi: powinniśmy ważyć powyżej 50 kg, mieć minimum 18, a maksymalnie 65 lat oraz w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie przekuwaliśmy uszu lub innych części ciała, nie wykonywaliśmy tatuażu ani zabiegu operacyjnego.

Oddawanie krwi w czasie pandemii

Żeby oddać krew w obecnie panującej sytuacji powinniśmy pamiętać, żeby przed przyjściem do RCKiK zmierzyć temperaturę ciała w domu. Jeżeli termometr pokaże 37,4 st. C lub więcej nie możemy oddać krwi. Jeżeli wystąpiły u nas objawy infekcji jak np. podwyższona temperatura, katar, duszność, kaszel czy ból gardła, w takiej sytuacji do oddania krwi możemy zgłosić się 14 dni po ustąpieniu objawów lub 14 dni po zakończeniu leczenia.

Organizatorzy apelują również, żebyśmy zgłaszali się na oddawanie krwi bez osób towarzyszących.

– Oddział RCKiK w Lublinie jest w pełni przygotowany na przyjęcie chętnych krwiodawców. Trwają wzmożone działania higieniczne i dezynfekujące. Ponadto przed wejściem do budynku sprawdzany jest Twój stan zdrowia m.in. poprzez mierzenie temperatury Twojego ciała – zapewniają organizatorzy.

Kiedy i gdzie możemy oddać krew?

Krew pełna:Poniedziałek, Środa, Piątek 7:00-13.30
Wtorek, czwartek 7:00- 17:00
Sobota 7:00-11:30

Płytki krwi:Poniedziałek, Środa, Piątek 7:00-13.00
Wtorek, czwartek 7:00- 16:00
Sobota 7:00-10:30

Osocze:Poniedziałek, Środa, Piątek 7:00-13.00
Wtorek, czwartek 7:00- 16:30
Sobota 7:00-11:00

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej
ul. Żołnierzy Niepodległej 8

link do pobrania: https://tiny.pl/tzmwm

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments