Trwająca epidemia koronawirusa zmusza nas do spędzenia większości czasu w domu. Możemy sobie jednak umilić te chwile, grając z naszymi bliskimi w wiele wciągających gier planszowych. Dzięki nim nie tylko spędzimy ciekawie te wolne dni, ale i rozwiniemy swoją kreatywność.

Catan (Osadnicy z Catanu)

Spróbujcie zagrać w strategiczną grę planszową, podczas której każdy gracz stanie się osadnikiem zasiedlającym ziemie na odległej, ale bogatej wyspie Catan. Będziecie budować pojedyncze osady, miasta i drogi dzięki pozyskiwaniu zasobów i handlowaniu nimi z innymi graczami. Prawdziwa walka zacznie się jednak kiedy na mapie, czyli na waszej wspólnej planszy zacznie brakować już miejsca. Dlatego im bardziej każdy gracz powiększy swoje terytorium, tym więcej punktów zdobędzie i wygra całą grę.

Mimo tego, że gra „Catan” na początku będzie wymagać od was trochę czasu na ułożenie odpowiedniej strategii, to jest tego warta, ponieważ z czasem staje się bardzo uzależniająca. W rozgrywce mogą uczestniczyć dzieci od 10 lat wzwyż, a liczba graczy to 3 – 4 osoby.

Ticket to Ride (Wsiąść do pociągu)

„Ticket to Ride” to popularna, powstała 16 lat temu gra, której głównym motywem jest kolej. Gracze muszą zebrać tak zwane karty pociągów o tym samym kolorze, aby pozyskać wagony, stworzyć linie kolejowe na mapie Stanów Zjednoczonych w 7 dni, i stać się liderem branży amerykańskiej w tej dziedzinie. Warto zaznaczyć, że budując dłuższe trasy pociągów, otrzymujecie więcej punktów i macie szansę na zwycięstwo.

Pomimo prostych zasad gra wymaga od was przyjęcia odpowiedniej strategii, która pozwoli jak najlepiej zrealizować swoje cele i zdobyć najlepsze linie kolejowe. W ten rodzaj rozrywki minimalnie mogą grać 2 osoby, a maksymalnie może być ich 5. Każdy uczestnik gry musi mieć minimum 8 lat.

Na Skrzydłach (Wingspan)

Dla miłośników zwierząt, a szczególnie ptaków polecamy grę „Na Skrzydłach”, która jest zdobywcą wielu prestiżowych nagród. Tym, co na pierwszy rzut oka wyróżnia tę rozgrywkę, jest jej strona wizualna, czyli dopracowane ilustracje ptaków na kartach, kolorowa plansza, wieża na kości w kształcie karmnika oraz figurki będące drewnianymi jajkami.

Waszym zadaniem będzie przyciągniecie jak największej ilości ptactwa do zbudowanych przez was wcześniej rezerwatów. Jak to zrobić? Musicie użyć kart, dzięki którym między innymi możecie zdobyć jedzenie dla ptaków i postarać się, aby wysiadły jajka. Grę wygra uczestnik, który najlepiej poradzi sobie z rozbudową swojego rezerwatu, a trzeba przyznać, że talia kart zawiera aż 170 gatunków różnych ptaków.

W rozrywce może uczestniczyć także tylko jeden gracz, a największa liczba uczestników nie może przekroczyć 5 osób w wieku od 10 lat wzwyż.

Pandemic (Pandemia)

„Pandemic” jest obecnie grą bardzo na czasie. Wcielacie się w niej w wykwalifikowany zespół ekspertów ds. zdrowia, który będzie miał za zadanie zwalczyć 4 różne choroby, odkrywając szczepionki, aby uratować świat przed rozprzestrzenianiem się śmiertelnej, międzynarodowej pandemii. Każdy z uczestników gry ma prawo do własnego ruchu, jednak musi być on przedyskutowany z grupą, która ściśle ze sobą współpracuje, aby nie doprowadzić do przegranej.

Ta rozrywka daje wam różne poziomy trudności, a jej podstawą jest mapa, na której rozmieszczone są poszczególne państwa. Poza tym gra przeznaczona jest dla dzieci od 14 lat, a mogą w niej uczestniczyć 2-4 osoby.

Blockbuster

Jeśli wśród was są zapaleni kinomaniacy, to gra „Blockbuster” będzie strzałem w dziesiątkę. Ta propozycja to ukłon w stronę lat 90. – począwszy od jej strony wizualnej, jak i wartości merytorycznej.

Już od początku będziecie musieli podzielić się na dwie drużyny, których celem stanie się zdobycie talii 8 kart z gatunkami filmów, zanim ubiegną was przeciwnicy. Możecie to zrobić jak najszybciej – cytując, opisując lub odgrywając dany film dla własnego, lub obcego teamu.

Ta propozycja dedykowana jest dla graczy w wieku od 12 lat i dla minimum 4 osób (po 2 osoby w jednej drużynie).

Azul

„Azul” jest logiczną grą, która polega na układaniu mozaik na planszy. Wcielacie się więc
w utalentowanych artystów tworzących sztukę Azulejos rodem z Portugalii.

Każdy zawodnik rywalizuje o najwyższy wynik jak najlepiej, dopasowując do siebie kolorowe płytki. Wygrywa gracz, który jako pierwszy ułoży na pałacowej ścianie (planszy) poziomy rząd pięciu kafelek. Ponadto w grze mogą uczestniczyć już ośmiolatki, a liczba uczestników nie powinna przekraczać 4 osób.

Dixit

Gra edukacyjna „Dixit” polega na tworzeniu skojarzeń w oparciu o karty z bajkowymi ilustracjami. Dzięki temu każdy z was może stać się opowiadaczem swojej własnej historii.

Najpierw wybieracie jeden z sześciu wcześniej wylosowanych przez was obrazków i opowiadacie o nim innym graczom jednym słowem, przytaczając cytat czy naśladując jakiś dźwięk. Wówczas pozostali uczestnicy wybierają swoje karty, które ich zdaniem także oddają sens hasła rzuconego przez bajarza. Na koniec gracze zgadują, która ze zgromadzonych ilustracji należy do narratora.

Aby zdobyć jak największą ilość punktów, karty wybierane przez uczestników gry muszą w jakiś sposób odnosić się do słowa wypowiedzianego przez narratora. Nie powinny jednak mówić wprost, co znajduje się na ilustracjach lub być zbyt dyskretne. Wygrywa gracz, który zdobędzie najwięcej punktów, łącząc jak najwięcej skojarzeń. W grze może uczestniczyć od 3 do 6 osób, a jest ona przeznaczona już dla dzieci od lat ośmiu.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments