Niecałe 40 proc. mieszkańców diecezji lubelskiej chodzi w niedzielę do kościoła. Tylko połowa z nich przystępuje do komunii. Najnowsze dane dotyczące religijności Polaków właśnie opublikował Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego.

Liczenie wiernych odbywa się co roku. Opublikowane dane opierają się na akcji przeprowadzonej 21 października 2017 roku. Tej niedzieli liczenie odbyło się w blisko 10 tys. parafii na terenie kraju. W diecezji lubelskiej sprawozdania przesłało ponad 200 parafii. Wynika z nich, że 39 proc. mieszkańców regionu uczestniczy w niedzielnej mszy świętej. Ponad połowa z nich, bo 20 proc, przystępuje do komunii. Oznacza to niewielki spadek w porównaniu do 2016 roku.

Badacze Instytutu Statystki Kościoła Katolickiego sprawdzili również ilu wiernym zostały w 2017 roku udzielone sakramenty. Okazuje się, że księża ochrzcili ponad 390 tys. dzieci, o 20 tys. więcej niż rok wcześniej. W diecezji lubelskiej sakrament chrztu otrzymało blisko 12,5 tys. maluchów, czyli o 1,5 tys. więcej niż w 2016 roku.

Niemal na tym samym poziomie utrzymała się za to liczba ślubów. W diecezji lubelskiej było ich nieco ponad 4,5 tys. Prawie tyle samo par w całym kraju zdecydowało się w ciągu roku na rozwód kościelny. W diecezji lubelskiej na wokandę wniesiono 276 takich spraw. Z danych instytutu wynika, że większość z nich zakończyła się stwierdzeniem nieważności małżeństwa.

Badacze podali również liczbę księży pracujących w parafiach na terenie kraju. W 2017 roku było ich blisko 25 tys., w diecezji lubelskiej 920. W seminariach duchownych uczy się blisko 2,2 tys. przyszłych duszpasterzy, w lubelskim ponad 50.

Z danych instytutu wynika również, że w 104 zakonach przebywa blisko 18 tys. sióstr. Najwięcej, bo ponad 800, zasiliło szeregi zgromadzenia Służebniczek Najświętszej Marii Panny, na drugim miejscu są Elżbietanki.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o