Niecałe 40 proc. mieszkańców diecezji lubelskiej chodzi w niedzielę do kościoła. Tylko połowa z nich przystępuje do komunii. Najnowsze dane dotyczące religijności Polaków właśnie opublikował Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego.

Liczenie wiernych odbywa się co roku. Opublikowane dane opierają się na akcji przeprowadzonej 21 października 2017 roku. Tej niedzieli liczenie odbyło się w blisko 10 tys. parafii na terenie kraju. W diecezji lubelskiej sprawozdania przesłało ponad 200 parafii. Wynika z nich, że 39 proc. mieszkańców regionu uczestniczy w niedzielnej mszy świętej. Ponad połowa z nich, bo 20 proc, przystępuje do komunii. Oznacza to niewielki spadek w porównaniu do 2016 roku.

Badacze Instytutu Statystki Kościoła Katolickiego sprawdzili również ilu wiernym zostały w 2017 roku udzielone sakramenty. Okazuje się, że księża ochrzcili ponad 390 tys. dzieci, o 20 tys. więcej niż rok wcześniej. W diecezji lubelskiej sakrament chrztu otrzymało blisko 12,5 tys. maluchów, czyli o 1,5 tys. więcej niż w 2016 roku.

Niemal na tym samym poziomie utrzymała się za to liczba ślubów. W diecezji lubelskiej było ich nieco ponad 4,5 tys. Prawie tyle samo par w całym kraju zdecydowało się w ciągu roku na rozwód kościelny. W diecezji lubelskiej na wokandę wniesiono 276 takich spraw. Z danych instytutu wynika, że większość z nich zakończyła się stwierdzeniem nieważności małżeństwa.

Badacze podali również liczbę księży pracujących w parafiach na terenie kraju. W 2017 roku było ich blisko 25 tys., w diecezji lubelskiej 920. W seminariach duchownych uczy się blisko 2,2 tys. przyszłych duszpasterzy, w lubelskim ponad 50.

Z danych instytutu wynika również, że w 104 zakonach przebywa blisko 18 tys. sióstr. Najwięcej, bo ponad 800, zasiliło szeregi zgromadzenia Służebniczek Najświętszej Marii Panny, na drugim miejscu są Elżbietanki.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Gość
Gość
3 lat temu

Kochani, nie chodzi o to by tylko chodzić do Kościoła jak np. do muzeum. Chodzi o to by uczestniczyć w Eucharystii. Ecclesia de Eucharistia (łac. O Eucharystii w życiu Kościoła) − ostatnia encyklika papieża Jana Pawła II sygnowana datą 17 kwietnia 2003. Encyklika ta porusza zagadnienie fundamentalnej roli Eucharystii w życiu Kościoła. Zaczyna się od słów: «Kościół żyje dzięki Eucharystii». Według nauki Kościoła Jezus Chrystus jest substancjalnie obecny w Kościele w przeistoczonym w ciało chlebie i w krew winie. Eucharystia została określona jako uobecnienie jedynej ofiary Jezusa Chrystusa na krzyżu, dokonanej dla zbawienia wielu. (Wikipedia) Zachęcam do pogłębiania wiedzy:) Pozdrawiam… Czytaj więcej »