Wiosenne temperatury sprzyjają treningom na dworze – podkreśla dietetyk Karolina Jachimowicz z Poradni Dietetycznej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Podpowiada również, jakie ćwiczenia należy wykonywać, aby przyśpieszyć efekty oraz co robić, by zadbać o lepszą kondycję.

Jakie ćwiczenia powinniśmy wykonywać, aby zadbać o lepszą kondycję?

– Osobom z otyłością radzę rozpocząć od marszów. Stopniowo można przechodzić do marszobiegów, zwiększając intensywność swoich treningów. Dobrym rozwiązaniem będzie także jazda na rowerze, do której chętnie wracamy w okresie wiosenno-letnim. Wiosenna temperatura idealnie sprzyja treningom na dworze – nie jest ani zbyt ciepło, ani zbyt zimno, a dodatkowo świeże powietrze sprawia, że ćwiczenia stają się przyjemnością. Kondycję poprawią treningi cardio, w które włączymy ćwiczenia ogólnorozwojowe, takie jak pajacyki, skakanka, przysiady z wyskokiem czy bieg bokserski.

Co robić, gdy brakuje nam motywacji do ćwiczeń?

– Dobrą motywacją do ćwiczeń będą przemiany osób, które zaczynały z tego samego miejsca co my i osiągnęły już sukces. Mnóstwo metamorfoz można znaleźć na profilach tych osób, czy ich trenerów. Warto też ustalać sobie mini cele – nie: „schudnę 20 kg”, a: „w pierwszym miesiącu diety zrzucę 3 kg”. Kiedy będziemy notować swoje pomiary, okres czasu trzymania się diety czy ilość wykonanych treningów, możemy wrócić swoich zapisków w momencie spadku motywacji i zobaczyć, jak wiele już zrobiliśmy dla swojego zdrowia i czy faktycznie to jest moment, aby to wszystko zaprzepaścić.

Wiele osób chcąc przyśpieszyć efekty zaczyna trenować codziennie i mięśnie nie mają czasu na regenerację. Jak trenować z głową?

– Dobrze jest robić sobie dzień przerwy między intensywnymi treningami, aby dać mięśniom czas na regenerację. Jeśli zależy nam na spaleniu tkanki tłuszczowej i jednoczesnym budowaniu mięśni, musimy zapewniać sobie dni odpoczynku, podczas których włókna mięśniowe są naprawiane. Nie oznacza to oczywiście, że w wolne od treningu powinniśmy cały dzień leżeć – wybierzmy się na spacer lub delikatnie się porozciągajmy.

Jakie ćwiczenia najlepiej spalają tkankę tłuszczową?

– Każda aktywność fizyczna będzie spalała kalorie, nawet kiedy podnosimy ciężary. Jednak najbardziej skuteczny pod kątem spalania tkanki tłuszczowej będzie trening tlenowy, inaczej aerobowy. To taki trening, który sprawia, że serce ci mocniej bije, dostajesz zadyszki i czujesz zmęczenie, np. bieganie, pływanie, skakanie na skakance, rower, rowerek stacjonarny. Jest odpowiedni dla osób bez kondycji, rozpoczynających swoją przygodę z regularną aktywnością fizyczną. Dla zaawansowanych polecany jest z kolei trening interwałowy, odmiana treningu cardio. Odchudza i spala kalorie nawet po treningu, a nie tylko w jego trakcie. Trening interwałowy polega na przeplataniu bardzo intensywnych i mało intensywnych ćwiczeń (np. biegania z truchtem). Pamiętajmy, że na efekty trzeba poczekać. Najlepsze rezultaty da połączenie diety redukcyjnej z odpowiednio dobraną do osoby aktywnością fizyczną.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments