Miasto cyklicznie prowadzi prace pielęgnacyjne w koronach najcenniejszych drzew. W tym roku obejmą one około 150 okazów starodrzewu, w tym szpalery i pojedyncze egzemplarze rosnące m.in. przy ulicach Ogrodowej, Popiełuszki, Leśmiana i nad Zalewem Zemborzyckim. Dodatkowo na terenie osiedli Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej zawiśnie 50 budek lęgowych dla ptaków.

– Lublin posiada bardzo cenny drzewostan, w tym aż 246 drzew ustanowionych pomnikami przyrody. Niestety, w ostatnich latach wichury i nawałnice nie oszczędzają drzewostanu, co wpływa na jego stan zdrowotny – mówi Hanna Pawlikowska, Miejski Architekt Zieleni.

W tym roku prace przy leczeniu starodrzewu będą prowadzone sukcesywnie w trzech rejonach miasta. W pierwszym rejonie znalazły się m.in. drzewa przy ul. Ogrodowej, Popiełuszki, Hryniewieckiego, Podwale. Drugi rejon to drzewa na Czechowie, m.in. na ul. Leśmiana. Trzeci rejon stanowi starodrzew przy ul. Nowickiego, Kochanowskiego, Strzeleckiej, Nowy Świat oraz wiązy przy Klasztorze Dominikanów na Starym Mieście.

Oprócz tego, część drzew będzie leczona w ramach prac interwencyjnych. Najcenniejsze drzewa wskazane do leczenia to pomnikowa lipa w szpalerze obok boiska do siatkówki plażowej nad Zalewem Zemborzyckim, pomnikowy jesion i lipa na ul. Trześniowskiej, a także lipa rosnąca na skraju Starego Gaju.

Zabiegi pielęgnacyjne będą też jednym z elementów projektu Zielonego Budżetu „Zaprośmy ptaki na LSM” – prace chirurgiczne przy drzewach, zawieszanie budek lęgowych. W ramach tego zadania będzie leczonych 19 jesionów i klonów rosnących w pasie zieleni między ul. Wileńską a boiskiem Szkoły Podstawowej nr 29 przy ul. Wajdeloty. Dodatkowo, z tego projektu na leczonych drzewach rosnących przy ul. Wileńskiej, a także na terenie Osiedla LSM zawiśnie 50 budek lęgowych dla ptaków typu A, dedykowanych dla sikor bogatek, ze średnicą otworu wlotowego 3,3 cm uniemożliwiającą dostanie się do środka konkurencyjnym gatunkom. Prace w ramach projektu Zielonego Budżetu powinny zakończyć się do 30 czerwca.

Źródło: Biuro prasowe UM Lublin

Fot. Dominika Polonis

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments