Ile maluchów przyszło na świat w Lublinie? Jakie imiona najczęściej, a jakie najrzadziej wybierali rodzice? Ile było ślubów i gdzie najchętniej padało sakramentalne „tak”? Sprawdziliśmy statystyki lubelskiego Urzędu Stanu Cywilnego.

W minionym roku w lubelskim Urzędzie Stanu Cywilnego zostało zarejestrowanych 9068 maluchów. To o ok. 500 mniej niż w 2017 roku.

– Zaznaczam, że są to dzieci urodzone w lubelskich szpitalach, czyli również nie mieszkające w Lublinie – mówi Andrzej Marciniak, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Lublinie.

Wśród najpopularniejszych imion królowały: Zuzanna, Hanna, Alicja, Julia, Maja, Lena, Zofia i Aleksandra. Dla chłopców rodzice najczęściej wybierali: Antoni, Jan, Szymon, Aleksander, Jakub, Franciszek, Wojciech, Mikołaj, Filip i Adam.

Wśród imion, które najrzadziej nadawano dzieciom można znaleźć m.in.: Anitę, Inkę, Stellę, Romę, Letycję czy Hiacyntę. Tylko po jednym razie wybrano dla chłopców imiona: Hugo, Emmanuel, Kosma, Maximilian, Benedykt, Amadeusz, Albert i Denis.

Jak zmienić dziecku imię

Jak tłumaczy szef lubelskiego USC, jeśli rodzice chcą zmienić imię swojej pociechy, mogą to zrobić, ale muszą się pośpieszyć.

– Rejestracja dziecka, w czasie do 21 dni od urodzenia, jest obowiązkiem ustawowym. Do dokumentów od razu wpisuje się imię. Natomiast jeśli rodzice się rozmyślą i będą chcieli wybrać inne, mogą je zmienić w ciągu pół roku – tłumaczy Andrzej Marciniak.

W tym czasie wystarczy, że oboje złożą oświadczenie przed pracownikiem USC. Po upływie tego terminu zmiana imienia jest trudniejsza i wymaga dokładnego uzasadnienia.

Mniej ślubów

W minionym roku w lubelskim USC zawarto również mniej małżeństw. Na ślub zdecydowało się 1977 par, rok wcześniej 2053. Młodzi najczęściej mówili sobie „tak” w siedzibie USC w Trybunale Koronnym, choć zdarzyły się także śluby w innych miejscach.

– Najczęściej odbywały się one w hotelach, w których młodzi zaplanowali również przyjęcie weselne – dodaje Andrzej Marciniak.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments