Według najnowszych trendów wnętrza najlepiej dekorować roślinami o znacznych rozmiarach. Zamiast dużej ilości roślin lepiej postawić jeden, duży i dobrze wyeksponowany okaz. Pojedyncze okazy ustawiane w centralnych miejscach dobrze prezentują się w szczególności w salonach. W pomieszczeniach „użytkowych”, np. w sypialni lub gabinecie, rośliny powinno się ustawiać tam, gdzie nie będą przeszkadzały. Jakie gatunki roślin pokojowych sprawdzą się najlepiej?

Obecnie mamy bardzo duży wybór roślin do naszych wnętrz. Wśród nich znajduje się kilka gatunków, które szczególnie nadają się do aranżacji w wyeksponowanych miejscach. Niektóre z nich są znane od dawna – jednak stały się modne dopiero w ostatnich latach.

Zamiokulkas zamiolistny – to gatunek, który w ostatnich latach zdobył ogromną popularność. Roślina pięknie prezentuje się pojedynczo w centralnym miejscu pomieszczenia. Może osiągnąć nawet 100 cm. wysokości. Jest dość łatwa w pielęgnacji, wymaga jednak dużych pojemników.

Monstera dziurawa – królowa instragramowych aranżacji. To silnie rosnące pnącze, które potrzebuje dużo przestrzeni. Jej ozdobą są duże błyszczące liście.

Juka gwatemalska – cieszy się nie słabnącą popularnością. Będzie świetną dekoracją do modernistycznych zdjęć, wystarczy skomponować ją z długim, wąskim pojemnikiem ( np. o metalicznej barwie).

Pachira wodna – jest łatwa w pielęgnacji i może osiągnąć nawet do 2,5 m. wysokości. Można zakupić dwie sadzonki i pędach splecionych w warkocz.

Wężownica gwinejska (sansewieria) – jest bardzo łatwa w uprawie i osiąga 50-60 cm wysokości. Posadzona w długich, prostokątnych pojemnikach będzie idealną dekoracją do nowoczesnych wnętrz. Jej atutem są sztywne, pionowe, mieczowate liście.

Figowiec binnendijkii – idealny do nowoczesnych wnętrz i biur. W warunkach pokojowych dorasta do 200 cm. Wyróżniają ją długie, wąskie, „wierzbowate” liście.

Filodendron podwójnie pierzasty – roślina pokojowa ceniona ze względu na ogromne, pierzaste liście. Wieloletni okaz może być największą dekoracją nowoczesnego salonu. Niestety zajmuje dużo miejsca.

Poza wyborem odpowiedniej rośliny warto zadbać o odpowiednie donice, które pełnią nie tylko funkcję praktyczną, ale i dekoracyjną. W nowoczesnych wnętrzach idealnie sprawdza się połączenie odcieni szarości i zieleni. Dlatego popularne są donice metaliczne, np. ze stali oraz stonowane osłony z technorattanu. Dobre połączenie kolorystyczne donicy z uprawianą rośliną daje niesamowity efekt.

Więcej o roślinach do wnętrz przeczytacie w Muratordom

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments