Studenci siedmiu polskich Akademii Sztuk Pięknych pochylili się nad mitem o Narcyzie. Ich nowoczesne, oryginalne spojrzenie na jego historię jest wynikiem licznych prac artystycznych, które możemy zobaczyć na trzech kondygnacjach Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.
Wystawa prac studentów „Narcyz” oficjalnie otwarta została w niedzielę (15 maja). „Narcyz” to prezentacja najciekawszych prac z Akademii Sztuk Pięknych z Gdańska, Krakowa, Wrocławia, Warszawy, Katowic i Łodzi oraz z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Co roku motywem przewodnim jest mitologia starożytna.
– Myślę, że w tym słowie „narcyz” jest zawarty taki kapitał myślenia i wyobraźni, że studenci dotknęli tej materii bardzo dokładnie. To jest taka cecha osobowości, do której nie zawsze chcemy się przyznawać, ale nosimy ją w sobie śladowo bądź nie – mówi Leszek Mądzik, dyrektor artystyczny Festiwalu Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie”. – Wśród młodych twórców jest taka potrzeba, aby zaistnieć i wyrzucić z siebie pewne refleksje. Każda z uczelni podeszła do tego bardzo indywidualnie. To jest coś tak kapitalnego i organicznego związanego z człowiekiem, że ten temat w tym roku dał szansę na powstanie naprawdę ciekawych projektów – zaznacza.
Po raz pierwszy w historii festiwalu, swoje prace przygotowało siedem uczelni. – To dla nas sukces, że ta liczba się zwiększa. Dzięki takiej różnorodności akademie i uczelnie artystyczne mogą pokazać to, co naprawdę potrafią – podkreśla Mądzik.
Interpretacje mitu o Narcyzie były bardzo różnorodne. – Moja praca opowiada o tym, że nimfy zakochane w Narcyzie, chcą się do niego upodobnić – mówi Maja Dąbrowska, studentka Akademii Stuk Pięknych w Warszawie. – Chciałam pomyśleć o micie nie od strony Narcyza, a właśnie od strony tych nimf, które trochę go odzwierciedlają. To one się zakochają w Narcyzie i jest najpiękniejszy dlatego, że jest w środowisku, które uważa go za bóstwo – dodaje Maja.
Tworzone eksponaty przybierają formę kostiumów, elementów scenografii, makiet, instalacji multimedialnych, a także innych form instalacji przestrzennych. – W naszej rzeźbie nawiązujemy do tego, że mamy gładką, idealną powierzchnię ciała z przodu. Natomiast tył stanowi taka faktura chorobowa – wyjaśnia Katarzyna Laska, studentka ASP w Warszawie. – Punktem wyjścia był moment, w którym Narcyz widzi swoje odbicie po raz pierwszy. Stąd też jest taki efekt mokrego materiału – dodaje Zosia Radasiewicz z ASP w Warszawie.
Fot. Dominika Polonis
1Zobacz galerię zdjęć
[…] 15 maja 2022 odbył się wernisaż wystawy NARCYZ w ramach Festiwalu Scena w Budowie organizowanego przez Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Wystawa prezentowana w przestrzeniach otwartych CSK ukazuje najciekawsze prace studentów siedmiu uczelni artystycznych z całej Polski, w tym studentek drugiego roku z Wydziału Scenografii. Obiekty i instalacje powstały pod opieką dr Julii Skrzyneckiej oraz dr Martyny Kander. Wystawa otwarta jest dla publiczności do 15 sierpnia. Jurorem Festiwalu Scena w Budowie, jedynego w Polsce festiwalu skupiającego się na scenografii i kostiumie teatralnym, był w tym roku nasz dziekan, prof. Tomasz Myjak. Zapraszamy od obejrzenia dokumentacji fotograficznej z wydarzenia oraz do przeczytania wywiadu z autorkami prac: https://lubelski.pl/narcyz-zachwycil-roznorodnoscia-wystawa-prac-studentow-w-csk-zdjecia/?fbclid=IwA… […]