W tym tygodniu do Nocy Kultury dołączają ogrody feng shui i fantasmagoryczne postaci z gliny i ognia. Poza tym nadal będziemy podziwiać podwórko tysiąca baloników, usiądziemy przy szalonej herbatce i spojrzymy na świat w krzywym zwierciadle.
Tegoroczna Noc Kultury trwa do 21 lipca i ma formę spacerów w poszukiwaniu instalacji ukrytych w zaułkach Starego Miasta w Lublinie. Szlakiem uliczek, podwórek i bram Starego Miasta będziemy szukać magii i piękna.
W tym roku hasłem przewodnim jest Moc Kultury. Moc to siła, energia i potencjał. Moc to również siła duchowa, twórcza siła życia, obejmująca zdrowie i energię do działania.
Co nowego zobaczymy?
Ogrody feng shui (8-21.07, Próba Cafe, patio, ul. Grodzka 5A)
Niewielkie formy ogrodowe z elementami żywej roślinności będą nieść ukojenie i pozwolą się zrelaksować. Każda z prac stanowi otoczenie dla niewielkiej fontanny, której szmer pozwoli odpocząć. Autorami instalacji są studenci architektury krajobrazu KUL pod kierunkiem Agnieszki Kułak.
GMO (8-21.07, ul. Grodzka 7, brama)
To zbiór fantasmagorycznych istot stworzonych przez członków Koła Naukowego Ceramiki Unikatowej i Form Przestrzennych UMCS. Formy powstały z gliny, ognia i wyobraźni. Każdy obiekt prezentuje, jak bardzo ludzka wyobraźnia wpływa na świat przedstawiony i w jaki sposób różne osoby mogą spostrzegać jedną formę bazową. Odciskając z jednej formy powtarzalny kształt, każdy młody artysta odkrywa w nim inspiracje i „mutuje” glinę w postaci rodem ze snów, mitów. Spotykając się z niezwykłymi istotami w znajomych przestrzeniach miejskich, publiczność będzie mogła zobaczyć w jakim stopniu cała otaczająca nas rzeczywistość składa się z tworów rąk ludzkich i jak bardzo każdy z nas może na nią wpłynąć. GMO wykonali studenci Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie pod kierunkiem Oliwii Beszczyńskiej.
Wieczorny spacer szlakiem Nocy Kultury
Warsztaty Kultury zapraszają na magiczny spacer szlakiem Nocy Kultury, który odbędzie się w piątek (16 lipca) o godz. 20.30. O instalacjach i idei najdłuższej nocy na świecie opowie Joanna Wawiórka-Kamieniecka, dyrektor Nocy Kultury. Zapisy ruszają w czwartek (8 lipca), przez formularz online dostępny na stronie nockultury.pl.