W nocy z 1 na 2 czerwca 2024 r. odbędzie się 18. lubelska Noc Kultury! Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają wszystkich zainteresowanych mieszkańców Lublina, przedsiębiorstwa, organizacje pozarządowe oraz instytucje do przygotowania specjalnych i premierowych działań kulturalnych na to niezwykłe święto Lublina. Hasło tegorocznej edycji Nocy Kultury brzmi „Neurony Miasta”. Otwarty nabór projektów trwa do 16 lutego 2024 r.

– Neurony Miasta to inspiracja dla artystów i artystek oraz animatorów i animatorek do stworzenia wydarzeń, które będą wywoływały emocje, odzwierciedlały złożoność i różnorodność Lublina, a także jego zdolność do łączenia ludzi. Miasto to niezwykle złożony organizm. Jego ulice, place i architektura są niczym tkanki i układy narządów tworzących tylko na pozór chaotyczną kompozycję. W rzeczywistości jest to harmonijnie uporządkowana struktura przypominająca organizm człowieka. To, co dzieje się podczas Nocy Kultury, jest intrygująco podobne – opowiada o tegorocznej edycji Nocy Kultury Joanna Wawiórka-Kamieniecka, dyrektorka Festiwalu.

Projekty można przesyłać za pośrednictwem formularzy online dostępnych na stronie nockultury.pl.

– Otwarty nabór to niepowtarzalna szansa szczególnie dla młodych artystów i artystek (także tych niepełnoletnich), którzy chcieliby zdobyć doświadczenie oraz zaprezentować się szerszej publiczności. Zachęcamy do śmiałego kreowania i dzielenia się swoimi pomysłami. Nie przejmuj się, jeśli to Twój debiut. Zespół Nocy Kultury pomoże Ci w zaplanowaniu wydarzenia – informuje Marzena Bielecka, dyrektorka programowa Nocy Kultury.

Otwarty nabór został podzielony na pięć kategorii: „Zaproś Noc Kultury do siebie”, „Sztuka wizualna w przestrzeni publicznej”, „Sztuka performatywna w przestrzeni publicznej”, „Mikrohistorie Site-Specific” oraz „Młodzi kreatywni”.

Zaproś Noc Kultury do siebie
Noc Kultury to doskonała okazja do zaprezentowania swojej przestrzeni w nowatorski sposób, zaskakując zarówno stałych, jak i potencjalnych gości. Organizatorzy zachęcają do przygotowania specjalnego programu lub nietypowej aranżacji przestrzeni, która przyciągnie uwagę i zaintryguje osoby odwiedzające. Niezapomniana atmosfera przyciągnie społeczność i uczyni Twoją instytucję/ kawiarnię/ siedzibę nieodłącznym elementem tego wyjątkowego wydarzenia.

Sztuka wizualna w przestrzeni publicznej
Ta kategoria obejmuje projekty i aranżacje wybranych miejsc, gdzie sztuka łączy się z przestrzenią. Organizatorów interesuje szeroko pojęta sztuka wizualna, która daje możliwość eksperymentowania z różnorodnymi formami artystycznymi. Sztuka nowoczesna, instalacje, obiekty oraz interaktywne wystawy stworzą szczególny dialog z otoczeniem miejskim. To doskonała okazja do wywołania refleksji czy poruszenia ważnych tematów społecznych. Noc Kultury to nie tylko prezentacja sztuki, ale również możliwość nawiązania dialogu z publicznością.

Sztuka performatywna w przestrzeni publicznej
Organizatorzy zachęcają do zgłaszania różnorodnych wydarzeń artystycznych, obejmujących elementy teatru, tańca, performance, happeningów, pokazów oraz akcji interaktywnych z udziałem publiczności. Sztuka performatywna stanowi niezwykle ekscytującą formę wyrażenia artystycznego, pozwalającą na bezpośrednią interakcję z widzami, angażując ich zmysły i emocje.

Mikrohistorie Site-Specific
Nawet najmniejsze dzieło sztuki może wzbudzić wielkie emocje i być inspiracją dla publiczności. Warto odkryć potencjał ukryty w małych formach, dowodząc, że wielkość nie zawsze równa się spektakularności. Organizatorzy zachęcają do zgłaszania projektów, które pomieszczą się w mikroskali, a jednocześnie wzbudzą wielkie emocje. Prace powinny być małymi dziełami sztuki, które w duchu site-specific wtapiają się w otaczające je miejsce, nadając mu nowy wymiar i głębię. Miniatury, jako formy artystyczne, mają moc przenoszenia widza w świat detalu, ukrytej symboliki i intymnych doświadczeń.

Młodzi kreatywni
Organizatorzy zapraszają uczniów i uczennice szkół średnich, którzy chcą stworzyć własną instalację artystyczną na Nocy Kultury, ale nie mają sprecyzowanego pomysłu. Warsztaty Kultury zachęcają wszystkich śmiałków do współtworzenia projektów, które będą miały swoją premierę podczas tegorocznej Nocy Kultury.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments